MySQL PHP

PHP MySQL Veritabanı İşlemleri

Bu yazıda MySQL veritabanı kullanarak  Kayıt Listeleme, Ekleme, Güncelleme ve Silme (Select, Insert, Update ve Delete) işlemlerini gerçekleştireceğiz. MySQL veri tabanı bağlantısı için PDO sınıfından örnek bir nesne oluşturup bağlantı sağlayacağız.

PDO MySQL Insert Update Delete Select
PDO MySQL Insert Update Delete Select

Veritabanı Oluşturma

Eğer local (yerel) bir bilgisayarda çalışıyorsanız PHP ile veri tabanı oluşturmanın en basit yöntemlerinden bir tanesi PHPMyAdmin kullanmaktır. Tarayıcıdan http://localhost/phpmyadmin yazıp enter tuşuna basın.

NOT: Unutmayın localhost çalışabilmesi için yerel bilgisayarınızda bir sunucu hizmeti mevcut olması gerekiyor. Ben kişisel PHP deneyimlerim için XAMPP programını kullanıyorum. Bir PHP sayfa geliştirmek için gerekli herşeyi barındırmaktadır.

PHPMyadmin açıldıktan sonra sirket adında bir veritabanını aşağıdaki gibi oluşturun.

phpmyadmin veri tabanı oluşturma
phpmyadmin veri tabanı oluşturma

MySQL Veritabanı Bağlantısı Oluşturma

baglanti.php

Her hangi bir metin editörü açıp aşağıdaki kodları yapıştırın. Ayrıca veri tabanı bağlantısı gerçekleştirildikten sonra içindeki tablo mevcut değilse tablo oluşturulacaktır.

Not 2: Ancak tablo oluşturmayı genellikle PHPMyadmin ile yapmanızı öneririm.

Not 1: Yerel bilgisayarda kullanıcı adı root, şifre de genelde yoktur. Aşağıdaki kullanıcı adı ve şifre bilgileri sisteme göre değişiklik gösterebilir.

 

PDO Kayıt Listeleme ve Arayüz Tasarımı

index.php

Arayüz işlemleri için bootstrap kütüphanesi çok işlevseldir. Tasarımlarınız mobil duyarlı olması için bootstrap ve benzeri CSS framework kullanmanızı tavsiye ederim. Bu çalışmada tasarımın tutarlı olması için bootstrap kütüphanesi kullanılmıştır.  Kütüphaneyi kullanmak için bootstrap kütüphanesini projeye CDN olarak eklemek için aşağıdaki kodları <head></head> arasına yapıştırın.

Açıklamların sonunda index.php dosyasının tamamına ulaşabilirsiniz.

Arayüz bağlantısını öncelikle parçalı olarak anlatalım. Yukarıdaki gibi tasarımda Üye Ekle butonu ve butona basında ekleme modalı gelmesi için aşağıdaki gibi formu HTML yapısını oluşturuyoruz.

Kayıt ekleme butonuna basınca modal aşağıdaki gibi görünecektir.

PHP PDO Veritabanı İşlemleri
PHP PDO Veritabanı İşlemleri

Kayıtların listelenmesi ve güncelle;sil butonları için ise tasarıma aşağıdaki HTML ve PHP kodlarını ekliyoruz.

Şimdi geldi güncelle butonuna basınca neler olacağına aşağıdaki gibi her id ile uyumlu birer tane modal oluşturuyoruz. Bunun için kayıtları yine foreach döngüsü ile çekip modalları oluşturuyoruz.

Güncelleme butonuna basında güncelleme sayfası aşağıdaki gibi görünecektir.

PHP Veritabanı İşlemleri
PHP Veritabanı İşlemleri

Açıklamalardan sonra index.php dosyasının tüm hali şu şekilde oluşacaktır.

index.php

PDO MySQL Kayıt Ekleme, Silme ve Güncelleme İşlemleri

Insert, Update ve Delete işlemleri için gerekli kodları aşağıdaki gibi oluşturuyoruz. islem.php adında bir dosya açıp, aşağıdaki kodları yapıştırınız.

islem.php

Elinizde başarıyla PDO ile MySQL ile basit bir CRUD oluşturduk. Umarım bu basit öğretici aradığınız şey için size yardımcı olur. Daha fazla güncelleme ve öğretici için lütfen bu siteyi ziyaret edin. Kodlamanın tadını çıkarın !!!

1 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın