Tasarım Kodlama

Değişken Nedir? Değişken İsimlendirme Kuralları

Değişken nedir?

Değişkenler, bir bilgisayar programında başvurulacak ve işlenecek bilgileri depolamak için kullanılır. Ayrıca, verileri açıklayıcı bir adla etiketlemenin bir yolunu da sağlarlar, böylece programlarımız okuyucu ve bizim tarafımızdan daha net anlaşılabilir. Değişkenleri bilgi tutan kaseler olarak düşünmek faydalıdır. Tek amacı verileri etiketlemek ve bellekte saklamaktır. Bu veriler daha sonra programınız boyunca kullanılabilir.

Değişkenlere Değer Atamak

Değişkenleri adlandırmak, bilgisayar programlamadaki en zor görevlerden biri olarak bilinir. Değişkenleri adlandırırken isimleri iyice düşünün. Değişkeninize atadığınız adın doğru bir şekilde açıklayıcı ve başka bir okuyucu tarafından anlaşılabilir olduğundan emin olmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bazen, aylar hatta yıllar önce yazdığınız bir programı tekrar ziyaret ettiğinizde diğer okuyucu kendiniz olursunuz.

Bir değişken atadığınızda = sembolünü kullanırsınız. Değişkenin adı solda ve değişkende saklamak istediğiniz değer sağda olur.

Değişken Tanımlama Kuralları

Değişken isimlendirmesinde gerekli ve zorunlu bazı kurallar mevcuttur. Bu kuralların bazıları zorunlu olmamasına rağmen tüm programlama dillerine uygunluk gerekçesiyle ortak bir havuzda bu kurallar toparlanabilir. Şimdi değişken tanımlarken uyulması gereken kuralları görelim.

  • Değişken isimlendirmesi yapılırken ASCII standardındaki alfanumeric karakterler ve _ sembolü kullanılabilir (A-Z, a-z ve 0-9). (Türkçe diline özgü karakterler kullanılmaz -> ıİçÇöÖşŞüÜğĞ)
  • Değişken isimleri sayı ile başlayamaz. Değişken isimleri harf yada _ ile başlayabilir.
  • Programlama diline ait kelimeler değişken olarak kullanılamaz. ( Örn: for kelimesi bir çok dilde döngü için kullanıldığı için kullanılamaz).
  • Değişken isimlerinde boşluk tuşu ve özel karakterler($..) kullanılmaz(_hariç).
  • Çoğu programlama dili büyük küçük harf duyarlıdır. Değişken nasıl yazıldıysa o şekilde kullanılmalıdır.

Bakınız: Python Dersleri

Değişken Tanımlama Örnekleri

Python Değişken Tanımlama Örnekleri

PHP Değiken Tanımlama Örnekleri

Aşağıdakiler Değişken ismi olamaz

 

Yorum yap