Tasarım Kodlama

DDR5 nedir? Yeni PC bellek standardı

PC belleğindeki nesiller boyu sıçramalar, diğer pek çok teknolojik yenilik kadar hızlı ulaşmıyor. DDR4’ün duyurulmasından yaklaşık yedi yıl sonra, yeni nesil PC belleği DDR5 nihayet burada. Intel’in 12. nesil Alder Lake CPU lansmanında, DDR5 biraz yayın süresi kazandı ve bize yeni nesil PC RAM’den neler bekleyebileceğimize dair bir fikir verdi.

Bu yeni bir standart olduğu için DDR5 hakkında öğrenilecek pek çok yeni şey var. Açıkçası, hız açısından son nesle göre bir gelişme, ancak başka bazı önemli farklılıkları da var. DDR5 hakkında bilmeniz gereken her şey burada.

DDR5 nedir?

DDR5, yaygın olarak RAM olarak da adlandırılan en yeni nesil PC belleğidir. Beşinci nesil Çift Veri Hızlı Senkronize Dinamik Rastgele Erişim Belleği (DDR SDRAM) — çalışan tüm uygulamalarınızı ve oyunlarınızı depolamakla görevli PC donanımının önemli bir parçasıdır. Nesil yükseltme olarak, son nesil DDR4 spesifikasyonuna kıyasla bellek bant genişliği, kapasite ve güç tüketimi açısından son nesle göre önemli iyileştirmeler getiriyor.

DDR5 vs DDR4 — Hangisi daha iyi?

DDR5 ile ilgili bariz soru, DDR4’ten ne kadar daha iyi olduğudur. İşte ikisi arasındaki temel farklar.

Performans

Yeni başlayanlar için, temel DDR5 bant genişliği, DDR4’ün 3.200 MT/sn’den (saniyede mega aktarım) %50 oranında artarak 4.800 MT/sn’ye yükselir. Daha hızlı kit geldiğinde bant genişliğinin 8400 MT/sn’ye ulaşabileceği uzun vadede daha da yüksek bir potansiyel var. Örnek olarak Micron’dan alınan yukarıdaki grafiğe bakın. Bu, kısmen, yeni standarda geçişle birlikte çok daha yüksek saat hızlarına verilen destek nedeniyle başarılır.

Tabii ki, zaten 5,333 MT/sn’ye kadar çıkan DDR4 modülleri var, ancak bunlar DDR4’ün tipik sınırlarının ötesinde hız aşırtmalı. DDR5 hız aşırtma, çok da uzak olmayan bir gelecekte bizi bu işaretin çok ötesine taşıyacak. Bununla birlikte, yakın gelecekte, benzer frekanslarda iki standart arasında gerçek dünya hız farkı çok fazla görünmüyor. DDR5 olgunlaştıkça ve hızlar çok daha yükseğe çıktıkça daha büyük performans sıçramaları gerçekleşecek.

Gecikme süresine gelince, henüz çok fazla veri yok, ancak yeni nesil modüllerde DDR4’ten biraz daha yavaş gecikme rakamları olacak gibi görünüyor. Daha yüksek DDR5 saat hızları, bunun bazı sentetik kıyaslamaların dışında göze çarpan bir sorun olmadığı anlamına gelse de.

Kapasite

DDR5, kapasitede de büyük bir gelişme sağlar. DDR4 ile bir çubuk (diğer adıyla bir DIMM) için maksimum kapasite 64 GB’dir ve 32 GB en yaygın olarak bulunan yüksek kapasiteli seçenektir. DDR5 bunu çubuk başına 128 GB’a kadar alır. Üreticiler kesinlikle daha düşük kapasiteli DDR5 RAM çubukları da sunacak olsa da, bu yeni neslin ileride yeni sistemlerde gördüğümüz tipik kapasiteyi artırmasını kesinlikle bekleyebiliriz.

Maliyet

DDR5 şu anda yepyeni, bu nedenle bir süre için DDR4 RAM’den çok daha pahalıya mal olacak. Kitlesel benimseme bir kez vurduğunda, bu yeni nesil RAM, önceki tüm nesillerde olduğu gibi ucuzlamaya devam edecek. Muhtemelen DDR4 modüllerinin toplu kabul fiyatından biraz daha pahalı olmaya devam edecek, ancak önümüzdeki yıllarda bir yükseltme için makul fiyatlı olması muhtemel. Şu anda DDR5’e eklenmiş kayda değer bir prim var.

DDR5’te başka neler yeni?

DDR5, daha önce anakartta bulunan voltaj regülasyonunu modülün kendisine taşıyan yeni bir güç mimarisine sahiptir. Bu, sistem güç dağıtımında bir iyileştirme sağlar ancak modül üzerindeki potansiyel ısı üretimini artırır. Bununla birlikte, özellikle daha yüksek performansı hedefleyen yeni nesil RAM çubukları, gerektiğinde soğutma çözümleriyle birlikte gelecek. Yeni nesil ayrıca voltajı 1.2V’dan 1.1V’a düşürüyor, bu da daha düşük güç tüketimi anlamına geliyor.
Ayrıca yerleşik Hata Düzeltme Kontrolü (ECC) alırsınız, ancak bu yalnızca modülün kendisindeki verileri kapsar. Karşılaştırıldığında, geleneksel ECC tüm veri hattını kapsar. DDR5 ayrıca, iyi bir ek olan, ince ayarlı bir RGB uygulaması için zemin hazırlayan yükseltilmiş bir seri varlık algılama (SPD) alır.

DDR5’e yükseltmeli misiniz?

DDR5 şu anda çok yeni. Bu, devam eden çip sıkıntısı ile birleştiğinde, DDR5 RAM’in bir süre için çok pahalı ve bulunması zor olacağı anlamına gelecektir. Şu anda çoğu insan için acil bir yükseltme olmayacak ve başlangıçta seçenekler çok sınırlı olacak. Ek olarak, yükseltme RAM çubuklarını satın almak kadar basit değildir.

Şu anda DDR5’e yükseltmek için yeni bir CPU’ya, yeni bir anakarta ve DDR5 RAM çubuklarına ihtiyacınız olacak. CPU ve anakart seçenekleri şu anda Intel 12. nesil yongalar ve uyumlu bir Z690 anakartla sınırlıdır. AMD henüz donanım desteğine sahip değil, ancak DDR5 desteğinin yeni nesil Ryzen CPU’lar – Zen 4 ile gelmesini bekliyoruz. Bunlar 2022’de piyasaya sürülecek.

DDR5 RAM çubukları şu anda Adata, Crucial, Corsair, GeIL, G.Skill, OLOy, Team Elite ve daha fazlası gibi üreticilerden temin edilebilir. Ancak, çok sınırlı miktarları var ve fiyatları çok yüksek.

Sisteminize bağlı olarak, mevcut PSU gereksinimleri karşılamıyorsa yeni CPU, anakart ve RAM’i barındırmak için güç kaynağınızı da yükseltmeniz gerekebilir. Bu aynı zamanda yükseltme maliyetlerini de artıracaktır.

DDR5’in geleceği

DDR5, ilerleyen yeni standart olacak, ancak hemen dışarı çıkıp satın almanız gereken şeylerden biri değil. DDR nesilleri tipik olarak 5-7 yıl sürer. Yüksek performanslı donanım, tipik olarak yaşam döngüsünün ortasına yakın raflarda yerini alır. Bu nedenle, önümüzdeki 2-3 yıl içinde bu yeni nesil bellek çevresinde çok fazla gelişme bekleyebiliriz.

Bu, hız aşırtmalı modüller, daha iyi RGB uygulamaları ve hepsinden önemlisi daha düşük fiyatlar anlamına gelir. Ayrıca, AMD donanımının saflara katılmasıyla, donanım desteği açısından daha fazla seçeneğiniz olacak. Daha geniş donanım desteği, DDR5’in standart olarak olgunlaşması ve yükseltmeye layık olması için ihtiyaç duyduğu bir şeydir.

Yorum yap