Tasarım Kodlama

Dijital Dönüşüm Nedir? Dijital döngü kavramından ne anlıyorsunuz?

Dijital dönüşümün tanımı

Dijital dönüşüm, değişen iş ve pazar gereksinimlerini karşılamak için yeni iş süreçleri, kültür ve müşteri deneyimleri oluşturmak veya mevcut olanları değiştirmek için dijital teknolojileri kullanma sürecidir. Dijital çağda işin bu yeniden tasavvuru dijital dönüşümdür.

Satış, pazarlama ve müşteri hizmetleri gibi geleneksel rolleri aşar. Bunun yerine dijital dönüşüm, müşteriler hakkında nasıl düşündüğünüz ve onlarla nasıl etkileşim kurduğunuzla başlar ve biter. İşimizi yönetmek için kağıttan elektronik tablolara ve akıllı uygulamalara geçerken, dijital teknoloji ile nasıl iş yaptığımızı – müşterilerimizle nasıl etkileşim kurduğumuzu – yeniden tasarlama şansımız var.

Dijital Dönüşüm Nedir? Dijital döngü kavramından ne anlıyorsunuz?
Dijital Dönüşüm Nedir? Dijital döngü kavramından ne anlıyorsunuz?

Yeni başlayan küçük işletmeler için, iş süreçlerinizi kurmanıza ve daha sonra dönüştürmenize gerek yoktur. Kuruluşunuzu baştan sona geleceğe hazırlayabilirsiniz. Yapışkanlıklar ve el yazısıyla yazılmış defterler üzerine 21. yüzyılda bir iş kurmak sürdürülebilir değildir. Dijital olarak düşünmek, planlamak ve inşa etmek sizi çevik, esnek ve büyümeye hazır hale getirir.

Birçok şirket dijital dönüşüme girerken, gerçekten doğru şeyleri yapıp yapmadıklarını sormak için bir adım geri atıyor. Cevaplar için okumaya devam edin.

Dijital dönüşüm müşteri ile başlar ve müşteri ile biter

İşinizi nasıl ve nelerin dönüştürdüğüne bakmadan önce, temel bir soruyu yanıtlamamız gerekiyor: Kağıt ve kalemle kayıt tutmaktan dijital teknolojiler üzerine kurulu dünyayı değiştiren işletmelere nasıl geçtik?

Dijitalleşme ve dijital dönüşüm arasındaki fark nedir?

Dijitalleşme, analogdan dijitale geçiştir.

Çok uzun zaman önce, işletmeler kayıtları kağıt üzerinde tutuyordu. İster defterlere el yazısıyla, ister belgelere yazılmış olsun, iş verileri analogdu. Bilgi toplamak veya paylaşmak istiyorsanız, kağıtlar ve ciltler, xerox’lar ve fakslar gibi fiziksel belgelerle uğraşırdınız.

Sonra bilgisayarlar ana akım haline geldi ve çoğu işletme, tüm bu kağıda mürekkep kayıtlarını dijital bilgisayar dosyalarına dönüştürmeye başladı. Buna sayısallaştırma denir: bilgileri analogdan dijitale dönüştürme işlemi.

Bilgiyi bulmak ve paylaşmak, sayısallaştırıldıktan sonra çok daha kolay hale geldi, ancak işletmelerin yeni dijital kayıtlarını kullanma biçimleri büyük ölçüde eski analog yöntemleri taklit etti. Bilgisayar işletim sistemleri, yeni kullanıcılar için tanıdık ve daha az korkutucu hissetmek için dosya klasörlerinin simgeleri etrafında bile tasarlandı. Dijital veriler, işletmeler için analogdan katlanarak daha verimliydi, ancak iş sistemleri ve süreçleri hala büyük ölçüde, bilginin nasıl bulunacağı, paylaşılacağı ve kullanılacağına ilişkin analog çağın fikirleri etrafında tasarlandı.
Dijitalleşme, çalışma şeklinizi basitleştirmek için dijital verileri kullanmaktır.

Yerleşik çalışma yöntemlerini daha basit ve daha verimli hale getirmek için sayısallaştırılmış bilgiyi kullanma sürecine dijitalleşme denir. Bu tanımda yer alan kelimeye dikkat edin: Dijitalleşme, iş yapma şeklinizi değiştirmek veya yeni iş türleri yaratmakla ilgili değildir. Bu, devam etmekle ilgilidir, ancak verilerinize anında erişilebildiği ve tozlu bir arşivdeki bir dosya dolabında sıkışıp kalmadığı için artık daha hızlı ve daha iyi.

Perakende, saha operasyonları veya çağrı merkezindeki müşteri hizmetlerini düşünün. Dijitalleşme, müşteri kayıtlarının bilgisayar aracılığıyla kolay ve hızlı bir şekilde alınmasını sağlayarak hizmeti sonsuza dek değiştirdi. Müşteri hizmetlerinin temel metodolojisi değişmedi, ancak bir sorgulama başlatma, ilgili verileri arama ve bir çözüm sunma süreci, kağıt defterlerde arama yaparken çok daha verimli hale geldi, bir bilgisayar ekranında veya cep telefonunda birkaç tuşa basarak değiştirildi. cihaz.

Dijital teknoloji geliştikçe, insanlar sadece eski şeyleri daha hızlı yapmak için değil, iş teknolojisini yeni şekillerde kullanmak için fikirler üretmeye başladılar. Bu, dijital dönüşüm fikrinin şekillenmeye başladığı zamandır. Yeni teknolojilerle, yeni şeyler ve bunları yapmanın yeni yolları birdenbire mümkün oldu.

Dijital dönüşüm, her müşteri etkileşimine değer katar

Dijital dönüşüm, iş yapma şeklini değiştiriyor ve bazı durumlarda tamamen yeni iş sınıfları yaratıyor. Dijital dönüşümle birlikte şirketler bir adım geri atıyor ve iç sistemlerden müşteri etkileşimlerine hem çevrimiçi hem de kişisel olarak yaptıkları her şeyi yeniden gözden geçiriyorlar. “Süreçlerimizi daha iyi karar verme, oyunun kurallarını değiştiren verimlilikler veya daha fazla kişiselleştirme ile daha iyi bir müşteri deneyimi sağlayacak şekilde değiştirebilir miyiz?” gibi büyük sorular soruyorlar.

Artık dijital çağda sağlam bir şekilde yerleşmiş durumdayız ve her türden işletme, teknolojiden yararlanmanın akıllı, etkili ve yıkıcı yollarını yaratıyor. Netflix harika bir örnek. Posta siparişi hizmeti olarak başladı ve gerçek zamanlı video kiralama işini bozdu. Ardından dijital yenilikler, geniş ölçekli video akışını mümkün kıldı. Bugün Netflix, ultra rekabetçi fiyatlarla büyüyen bir isteğe bağlı içerik kitaplığı sunarak geleneksel yayın ve kablolu televizyon ağlarını ve prodüksiyon stüdyolarını aynı anda üstleniyor.

Dijitalleştirme, Netflix’e yalnızca video içeriğini doğrudan müşterilere aktarma yeteneği vermekle kalmadı, aynı zamanda izleme alışkanlıkları ve tercihleri ​​hakkında benzeri görülmemiş bir içgörü elde etmesini sağladı. Bu verileri, kullanıcı deneyiminin tasarımından şirket içi stüdyolarda ilk gösterime giren şovların ve filmlerin geliştirilmesine kadar her şeyi bilgilendirmek için kullanır. Bu, eylem halindeki dijital dönüşümdür: Bir işletmenin nasıl yürüdüğünü bildirmek için mevcut teknolojilerden yararlanmak.

Dijital dönüşüm nedir – olasılıkları anlamak

Dijital dönüşümün önemli bir unsuru, teknolojinizin potansiyelini anlamaktır. Yine, bu, “İşleri aynı şekilde ne kadar hızlı yapabiliriz?” Diye sormak anlamına gelmez. Bu, “Teknolojimiz gerçekten neler yapabilir ve teknoloji yatırımlarımızdan en iyi şekilde yararlanmak için işimizi ve süreçlerimizi nasıl uyarlayabiliriz?” Diye sormak anlamına gelir.

Netflix’ten önce insanlar, iyi görünen bir şey bulmak için mağazalara gidip kaset ve disk raflarını karıştırarak kiralamak için filmleri seçiyordu. Artık dijital içerik kitaplıkları, kullanıcı tercihlerine göre öneriler ve incelemelerle tamamlanan kişisel cihazlarda sunuluyor.

Aboneliğe dayalı içeriğin doğrudan insanların TV’lerine, bilgisayarlarına ve mobil cihazlarına aktarılması, gerçek zamanlı video kiralama işinde bariz bir kesintiydi. Akışı benimsemek, Netflix’in mevcut teknolojiyle başka neler yapabileceğine bakmasına da yol açtı. Bu, yapay zeka tarafından yönlendirilen bir içerik öneri sistemi gibi yeniliklere yol açtı. BT departmanınızdan en iyi şekilde yararlanma hakkında konuşun!

İşletmenizi dijital dönüşümden yararlanmak için uyarlayın.

Benzer şekilde, dijital dönüşümler şirketlerin müşteri hizmetlerine yaklaşımını yeniden şekillendirdi. Eski model, müşterilerin ister şahsen ister 800’ü arayarak sizi bulmasını beklemekti. Ancak sosyal medyanın yükselişi, reklamcılığı, pazarlamayı ve hatta satış ve müşteri hizmetlerini değiştirdiği gibi hizmeti de değiştirdi. İlerici şirketler, sosyal medyayı, tercih ettikleri platformlarda müşterilerle buluşarak hizmet tekliflerini genişletme şansı olarak benimsiyorlar.

Çağrı merkezlerinin ve mağaza içi hizmet masalarının dijital teknolojiyle daha verimli çalışmasını sağlamak elbette harika. Ancak gerçek dönüşüm, mevcut tüm teknolojilere baktığınızda ve işinizi bunlara uyarlamanın müşterilere nasıl daha iyi bir deneyim sunabileceğini düşündüğünüzde gelir. Sosyal medya çağrı merkezlerinin yerini almak için icat edilmedi, ancak daha iyi müşteri hizmeti sunmak için ek bir kanal (ve fırsat) haline geldi. Hizmet tekliflerinizi sosyal medyayı kucaklayacak şekilde uyarlamak, dijital dönüşümün bir başka güzel örneğidir.
Ama neden orada dursun? Daha önce de belirttiğimiz gibi, dijital dönüşüm, işletmeleri geleneksel ekip ve departman fikirleri de dahil olmak üzere her şeyi yeniden düşünmeye teşvik eder. Bu, pazarlama kampanyaları yürütmek için servis temsilcilerinize dokunmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak departmanlar arasındaki duvarları yıkmak anlamına gelebilir. Sosyal medyadaki varlığınız, müşteri bilgilerini yakalayan, kişiselleştirilmiş yolculuklar oluşturan ve müşteri sorgularını hizmet temsilcilerinize yönlendiren dijital bir platformla birbirine bağlanan hizmet ve pazarlamayı kapsayabilir.

Yorum yap