Bilişim Teknolojileri

Anakart’a Neden Anakart Denir?

Anakart'a Neden Anakart Denir?
Anakart'a Neden Anakart Denir?

Anakart (mainboard), ismini nereden almış olabilir ve neden anakart denilmiştir? Bu yazıda bu soruya cevap bulacaksınz.

Eminim bir noktada, içinizdeki bir inek, anakarta neden anakart dendiğini merak etmiş olmalı? 🙂 Teknoloji endüstrisinin getirebileceği tüm süslü yüksek teknoloji terimlerini kastediyorum, neden PC’nin ana kartı için “ana” terimini kullanmayı seçtiler.

Bazen, belirli bir cihazın adı, o şeyin gerçekte nasıl çalıştığından gelir, bir nevi ne yaptığının bir açıklaması gibi. Örneğin, “yazıcı” yazdıran bir cihazdır. Oldukça açık.

Diğer zamanlarda, isimler oldukça belirsizdir ve işlevleriyle hiçbir benzerlik göstermez. Örneğin, “Fare” size onun bir işaretleme aygıtı olduğu konusunda kesinlikle hiçbir şey söylemez.

Anakart'a Neden Anakart Denir?
Anakart’a Neden Anakart Denir?

“Anakart” terimi, yol teriminin ortasıdır. Hem açıklayıcı hem de biraz belirsiz (en azından deneyimsizler için). Bu, insanların ne olduğu hakkındaki algılarından kaynaklanan bir terimin klasik bir örneğidir.

İnterneti araştırmak, bir anakartın neden böyle adlandırıldığını açıklamayı amaçlayan birçok teori, fikir ve varsayımı ortaya çıkarır ve bunları sizinle paylaşmak istiyorum.

Bunu anlamak için önce anakartların gelişimine ve evrimine bakalım. Bu, onların nasıl böyle anıldığına dair bir fikir verebilir.

Anakart’a Nasıl Anakart Denilmeye Başlandı

1980’lerin sonlarına kadar bilgisayarda anakart diye bir şey yoktu. Bunun yerine, arka paneller kullandılar – denetleyicileri olmayan pasif baskılı devre kartları.

Arka panel, diğer birkaç devreyi birleştirmek için kullanılan bir konektörden başka bir şey değildir. Bu, bilgisayar için farklı aygıtların birlikte çalışmasına izin veren bir tür veri yolu (kablo) oluşturur.

Arka panel ile anakart arasındaki temel fark, arka panelde yerleşik hiçbir şeyin olmamasıdır. Sadece bir iskeletti ve başka bir şey değildi.

Temel olarak, hiçbir aktif bileşeni yoktu. Bir bilgisayarın farklı alt sistemleri arasında doğası gereği aptal bir köprüydü.

Daha önceki arka panelde aslında bakır teller dışarı çıkıyordu, ancak şey geliştikçe Baskılı Devre Kartı standart hale geldi.

Böylece, ses kartları, fare ve klavye için G/Ç kartı, RAM ve işlemci kartı dahil her şeyin ayrı olarak yerleştirildiği bir arka panel panosunu görüntüleyebilirsiniz.

1980’lerde kişisel bilgisayarların ortaya çıkmasıyla birlikte, PC çevre birimleri, ses ve disk sürücüleri için ana karta monte edilmiş standart yongalar talep ettiğinden işler ilerlemeye başladı. Kontrolörlerin veya aktif bileşenlerin bu şekilde dahil edilmesi, modern anakartı doğurdu.

Bakınız: Anakartınızı yakabilecek 3 yaygın hata

Aktif ve Pasif Arka Planlar

Burada pasif ve aktif bir arka plan arasındaki fark açıklığa kavuşturulmalıdır.

Pasif Arka Planlar: Eski bilgisayarlardan bahsettiğimizde bahsettiğimiz şey budur. Bunlar, modern anakartlarda neredeyse kabul ettiğimiz farklı alt sistemleri barındırmak için yalnızca gerekli devre ve kablolara sahip aptal köprülerdi.

Aktif Arka Planlar: Modern anakartlar bu türdendir. Bu arka paneller, aralarındaki iletişimi KOLAYLAŞTIRMAK için gerekli devrelerle birlikte birçok kontrolöre ve bileşene sahiptir.

Peki Anakart’a Neden Anakart Deniyor?

Anakart'a Neden Anakart Denir?
Anakart’a Neden Anakart Denir?

1. Çünkü Bilgisayardaki Ana Devre Kartı

Anakartın bu şekilde adlandırılmasının en zorlayıcı nedenlerinden biri, bir bilgisayardaki ana devre kartı olmasıdır.

Yine, buradaki isim, çoğunlukla insanların ne olduğuna dair algılarından kaynaklanmaktadır.

Bir bilgisayar, birkaç farklı işlev için birden fazla devre kartına sahip olabilir. Ancak tüm bileşenleri bir arada tutan ve aralarındaki iletişimi kolaylaştıran tek bir ana kart olabilir. Bu nedenle, anakart adı buraya oldukça uygun geliyor.

Bakınız: Nesnelerin interneti nedir? Nesnelerin internetinin faydaları nelerdir?

2. Çünkü Diğer Bileşenlerin Anası

Bir anakart, ek devre kartları ekleyerek veya takarak kapasitesini artırabilir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu ek devre kartları, merakla ve oldukça uygun bir şekilde “daughterboards” olarak adlandırılıyor.

Bugünlerde ortak terminolojide VGA kartlarına, ağ kartına veya depolamaya yardımcı kartlar olarak atıfta bulunmayabiliriz, ancak yardımcı kart terimi, bunların arkasındaki teknik fikri tanımlar.

Bu nedenle, özünde, bağlı bileşenlerin anası olan anakart, kaynaklarına erişmelerine ve verilerini iletmek için kanallarını kullanmalarına izin verir.

Unutulmaması gereken nokta, ek panoların kendilerine ait ek panoları olabilir. Örneğin, bir anakarta bir NVMe SSD Genişletme Kartı (daughterboard) takılabilir ve bu kart daha sonra SSD Drive’ı (Grand-Daughterboard?) eklemek için kullanılabilir.

Bilgisayar Çalıştırma Talimatları ile Çipi İçerir

Bir anakart, BIOS’u oluşturan yönergeleri barındıran ve yaygın olarak ROM yongası olarak bilinen şeyi içerir.

Bu talimatlar, bilgisayarı başlangıçta başlatmak için kullanılanlardır. Takılan donanımın düzgün çalıştığından emin olmak için gerekli kontrolleri yaparlar.

Esasen BIOS, bilgisayarın yüklediği ilk işletim sistemidir. Bilgisayar yazılımının yapı taşıdır.

Basitçe söylemek gerekirse, bir BIOS ROM yongası olmadan PC’niz “anakart” terimini bir kez daha oldukça uygun hale getirerek çalışmayacaktır.

Bilgisayar İçin Yaşam Merkezi Olarak Görülür

Bilgisayarı alıp bileşenlerini antropomorfize edersek, anakarta bağlı tüm parçalar aynı evin üyeleri olarak görülebilir.

Sürekli bağlı ve bilgi ve kaynakları paylaşıyor.

Bilgisayardaki hiçbir şey anakart olmadan çalışmaz, çünkü tüm bileşenleri bağlamak, güçle iyi beslenmelerini sağlamak, çalışma koşullarını doğru hale getirmeye özen göstermek ve aynı zamanda bileşenleri bir arada tutmaktan sorumludur.

PC’deki En Büyük ve En Önemli Anakarttır

“Ana” terimi de sıklıkla büyük veya önemli bir nesneyi/varlığı tanımlamak için kullanılır.

Örneğin ana gemi, bir donanmada genellikle başrolde olan sermayeyi ve en önemli gemileri tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Ana damar, başka bir örnek olarak, çok geniş bir maden yatağı alanını tanımlamak için kullanılır ve daha yaygın bir dilde, bol miktarda değerli bir şeyi tanımlamak için kullanılır.

Bu nedenle, aynı fikri takip ederek, “ana” kart terimi, bir PC’deki en büyük kart olduğu gerçeğini uygun şekilde yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda en önemlisidir.

Bakınız: Teknoloji Nedir?

Sonuç olarak Böyle İfade Edilmesi için Bir Sebep Yok

Bu nedenle, “yazıcı”, “klavye”, “hoparlörler”, “ekran” gibi daha açıklayıcı adların aksine, anakart adının arkasında özel bir neden yoktur.

Benim düşünceme göre, yeni başlayanlar tarafından daha kolay kavranacağı için, anakartları daha yaygın olarak “ana kartlar” olarak adlandırmak akıllıca olacaktır.

Ancak, “ana” terimi belirli bir ağırlık taşır ve tahtanın bir bilgisayarda oynadığı rolü daha uygun bir şekilde yansıtır.

1956’ya kadar uzanan “anakart” terimine burada bazı özel göndermeler yapılmıştır, ancak anlamı yine yazarın onun ne olduğu konusundaki algısından kaynaklanmaktadır.

“Hugo” adıyla anılan bir kullanıcı, ilgileniyorsanız, anakart adının nereden kaynaklanabileceğine dair mükemmel bir etimolojik açıklamaya sahiptir.

Bu nedenle, anakart terimi aslında oldukça eskidir. Terim, elektrik ve elektronik mühendisliği tasarım çevrelerinden kaynaklanmış gibi görünüyor ve aynı fikri takip ediyor – daha küçük panoları barındıran daha büyük bir pano.

Sonuç

İsmin arkasındaki nedeni açıklamak için bulduğum resmi bir sebep yok. Bununla birlikte, çoğu insan, cihazın, oynadığı rol nedeniyle bu şekilde adlandırıldığını, yani bağlı tüm bileşenlerin “anası” olduğunu işaret ediyor gibi görünmektedir.

Ayrıca, bir PC’deki en büyük kart olması gerçeğinden de kaynaklanabilir.

İlginizi çekebilir: Dijital Dönüşüm Nedir? Dijital Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın