Tasarım Kodlama

Tüm Seviyeler İçin En İyi 10 CAD Yazılımı

Bu yıl Meslek Liselerinin Bilişim Bölümlerine Bilgisayarlı Tasarım Uygulamaları dersi dahil edildi. Bu ders içinde Teknik Resim konularının yanı sıra CAD konuları da ikinci dönem konuları olarak yer almaya başlandı. İlerleyen yıllarda anlatılacak olan 3D yazıcı teknolojilerine hazırlık olması için eklendiğini düşünüyorum.

Bu yazıda başlangıç seviyesinden (Bilgisayarlı Tasarım Uygulamaları dahil) ileri seviyeye kadar bir çok alanda adını duyurmuş CAD programına yer vereceğiz.

CAD Yazılımı nedir?

3D yazdırılacak bir şeyi tasarlarken kullanmanız gereken yazılım, tamamen yapmaya çalıştığınız şeye bağlıdır. Genel olarak, 3B tasarım yazılımı iki kategoriye ayrılır. CAD yazılımı genellikle mekanik nesneler gibi endüstriyel nesneler oluşturulurken kullanılır. Öte yandan, bazı CAD yazılımları, tasarımların mekanik olarak çalışması, işlevsel olması veya gerçek dünyadaki bir cihaza uyması gerekmediğinden daha fazla sanatsal özgürlük sağlar. Tarihsel olarak, organik tasarımlar yapmak için film animasyonlarında ve video oyunlarında 3D modelleme yazılımı kullanılmıştır. Bununla birlikte, 3D yazdırılabilir modeller oluşturmak için de kullanılabilir.

Burada mekanik nesneler için CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) yazılımına odaklanıyoruz. Yazılım son derece spesifik olabilir, endüstriyel tasarım, mekanik tasarım, mimari ve havacılık ve uzay mühendisliği ve astronotik gibi alanlarda işlevlere sahip teknik bir araç olacak şekilde tasarlanmıştır. Bir CAD modeli, malzeme özellikleri, boyutlar, tolerans ve üretim sürecine özgü bilgiler gibi verileri içerecektir. Dahası, birçok CAD uygulaması artık ürün tasarımını daha iyi görselleştirmek için gelişmiş işleme ve animasyon yetenekleri sunuyor.

CAD ile 3D yazdırılabilir bir model oluşturmayı seçerseniz, modelinizi eklemeli üretim için fiili bir CAD dosya formatı olan stereolitografi dosya formatında (STL) kaydedebilirsiniz (özellikle AM ​​için uyarlanmış diğer dosya formatları da mevcuttur).

1. TinkerCAD

TinkerCAD, Autodesk’ten gelen tamamen yeni başlayanlar için tasarlanmış çevrimiçi bir 3D tasarım uygulaması. Yazılım, bir dizi temel şekilden modeller geliştirmenize olanak tanıyan sezgisel bir blok oluşturma konseptine sahiptir. Çevrimiçi yazılım, kullanıcıların kendilerine en uygun şekilleri bulmak ve istedikleri gibi işlemek için kullanabilecekleri milyonlarca dosyadan oluşan bir kitaplıkla birlikte gelir. Ayrıca üçüncü taraf baskı hizmetleriyle doğrudan etkileşime sahiptir. Oldukça basit bir programdır ve bazı tasarımlar için sınırlamaları olacaktır. Bununla birlikte, daha çok 3D modelleme konusunda hiçbir deneyimi olmayan kişilere yöneliktir.

Not: Bilgisayarlı tasarım uygulamaları dersinde kullanabileceğiniz alternatif programlardan bir tanesidir.

 • Başlangıç seviyesi
 • Bedava

2. FreeCAD

FreeCAD, açık kaynaklı ve her boyutta gerçek hayattaki nesneleri tasarlamanıza olanak tanıyan tamamen ücretsiz bir parametrik 3B modelleme aracıdır. Parametrik bileşen, düzenlemeyi kolaylaştırır. Farklı bir model almak için modelinizin geçmişine gidebilir ve parametreleri değiştirebilirsiniz. Bu yazılım profesyonel amaçlar için tasarlanmamıştır ancak iyi bir eğitim aracıdır. Sunduğu seçenekler oldukça basittir ancak deneyiminiz olmadığında iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

 • Başlangıç ​​seviyesi
 • Bedava

3. BlocksCAD

Bu 3B yazılım, eğitim amaçlı özel olarak oluşturulmuştur ve geliştirilmesi, daha sonra herkesin daha profesyonel bir CAD yazılımı olan OpenSCAD’i kullanabilmesi için yapılır. Nesnelerin geliştirilmesi ve dönüştürülmesine yönelik komutlar, tanınmış inşaat oyuncakları LEGO’yu anımsatan renkli bloklarla temsil edilir. BlocksCAD’in kodu OpenSCAD’lerle tamamen uyumludur, böylece modellerinize son rötuşları yapabilirsiniz. Dışa aktarma formatları OpenSCAD veya STL olabilir. Herkesin yazılımı kullanmayı öğrenebileceğinden emin olmak için BlocksCAD, 3B modelleme üzerine farklı eğitimler içeren bir Youtube kanalına sahiptir.

 • Başlangıç ​​seviyesi
 • Bedava

Creo

Creo CAD yazılımı, 30 yılı aşkın bir süre önce Parametric Technology Corporation tarafından geliştirilen ürün tasarımında pazar liderlerinden biridir. Termal, yapısal, hareket, parametrik ve serbest yüzey oluşturma ve doğrudan modelleme gibi birçok işlevi entegre eder. Nihai fikrinizi modellerken tüm boyutlandırma hesaplamalarınızı gerçekleştirmenize izin verecek, katmanlı imalat için ideal olan eksiksiz bir araçtır. En son Creo 5.0 sürümü 2018’de piyasaya sürüldü ve daha iyi kullanım için yeniden tasarlanan geliştirilmiş bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. 30 günlük deneme sürümü ücretsiz olarak mevcuttur.

 • Orta düzey
 • Bir lisans 2.310$

Fusion 360 °

Fusion 360, bulut tabanlı bir 3D CAD programıdır. Karmaşık projelerde işbirliği yapmak üzere tasarım ekiplerini bir araya getirmek için gücün gücünü kullanması açısından benzersizdir. Fusion 360 ° platformunun bir avantajı, tüm değişiklikler dahil modelin tüm geçmişini saklamasıdır. Serbest biçimli, katı ve ağ modelleme dahil olmak üzere çok sayıda tasarım seçeneği içerir. Aylık ödeme abonelik esasına göre çalışır. Geliştiriciler ayrıca özellikleri düzenli olarak günceller ve yeni taksitlerle daha iyi hale getirir. Birden çok platformda çalışır ve kullanıcıların bilgilerine istedikleri yerden erişmelerine olanak tanır. İ.materialise’ın 2017’deki anketinde, son iki yılda programın popülaritesinde bir sıçrama fark ettiler. Birçok kişi yazılımın profesyonel yeteneklerini ve kullanıcı dostu arayüzünü ve iş akışını övdü.

Not: Bilgisayarlı tasarım uygulamaları dersinde kullanabileceğiniz alternatif programlardan bir tanesidir.

 • Orta düzey
 • Ödeme: 60$ / ay veya 495$ / yıl
 • Öğrenciler, eğitimciler ve akademik kurumlar için ücretsiz

Solidworks

Dassault Systèmes tarafından yayınlanmıştır ve genellikle profesyonel 3D tasarımcılar tarafından kullanılır. Parametrik özellikli bir modeldir. Yazılım, tasarım doğrulama araçları veya tersine mühendislik gibi çok çeşitli özellikler içerir. Endüstriyel nesneler için kullanılma eğilimindedir. Oldukça pratik ve detaylı. Özel özelliklerinden biri, hafif eğimli düz yapılar aracılığıyla eğrileri taklit eden diğer birçok yazılımdan farklı olarak, Solidworks’ün bir NURBS sistemi kullanmasıdır. Bu sistem, çok detaylı eğrilikler oluşturmaya imkan verir. Ayrıca, poligonal modelleme yerine, boyutsal eskiz kullanır, böylece yeniden boyutlandırma çok daha az zahmetli hale gelir. Genellikle yazılım kullanıcıları tarafından ortaya çıkan bir dezavantaj, .STL dosyalarını içe aktarmanın sınırlı yeteneğidir. .STL dosyalarını indirmek ve düzenlemek isterseniz, büyük olasılıkla ikincil bir program gerekecektir. Dosya formatı bir çıktı dosya formatıdır ve tasarım sonrası işleme için tasarlanmamıştır.

Not: Bilgisayarlı tasarım uygulamaları dersinde kullanabileceğiniz Profesyonel bir çözüm sunar.

 • Profesyonel seviye
 • Bir lisans 3.995 $

AutoCAD

Autodesk’in AutoCAD yazılımı, 1982’de piyasaya sürülen ilk CAD yazılımlarından biriydi ve bu, onu sektörler arasında çok köklü bir CAD yazılımı haline getirdi. AutoCAD popüler olmasına ve yaygın olarak kullanılmasına rağmen, i.materialise’ın anketine göre 3D baskı topluluğunda popülaritesi son zamanlarda azaldı. Birçok kullanıcı, 2D çizim için ideal olmasına rağmen, 3D modelleme için kullanımının en kolay olmadığını belirtiyor. Aslında, makrolara ve komut dosyalarına hakim olmak için öğrenme eğrisi, basit parçaların ötesine geçmek için diktir. Yazılım, modelleri algoritmik olarak programlama konusunda tecrübeli profesyonelleri hedeflemektedir. Bu beceriye sahipseniz, AutoCAD ile yapamayacağınız çok az şey var. 3D modeller, 3D baskı için STL dosyalarına kolayca dönüştürülebilir. 2010’dan beri AutoCAD, AutoCAD 360 adlı bir mobil ve web uygulamasında da yayınlandı.

 • Profesyonel seviye
 • Ayda 185 ABD Doları veya yılda 1.470 ABD Doları
 • Öğrenciler ve fakülteler için indirmek için ücretsiz ve tamamen işlevsel sürüm.

CATIA

CATIA CAD çözümü, tarihsel olarak Dassault Aviation’ın kendi ihtiyaçları için geliştirilmiştir. CAD, CAM (Bilgisayar Destekli Üretim), CAE (Bilgisayar Destekli Mühendislik) ve daha fazlası için çok platformlu bir yazılım paketi olduğu için basit bir CAD Yazılımından daha fazlasıdır. Dassault Systèmes’in 3DEXPERIENCE platformu tarafından desteklenmektedir. CATIA, ürün tasarımı ve geliştirmedeki çeşitli yaklaşımları entegre ederek ürün tasarımını ve deneyimini yeniler ve birden çok disiplinin, ürün geliştirme sürecinin aşamaları boyunca mevcut araçlarından yararlanmasını sağlar. Bu nedenle yazılım, endüstriyel ve yaratıcı tasarımcılar, makine mühendisleri ve sistem mimarları için çok kullanışlıdır. CATIA, çevrimiçi kişilerin ve paydaşların ürün tasarımlarını paylaşmasına ve ürün modellemesi üzerinde işbirliği yapmasına olanak tanıyan bir 3B tasarım ortamı sağlar.

 • Profesyonel seviye
 • Başlangıç ​​fiyatı yaklaşık 10.000 $

OpenSCAD

OpenSCAD, sağlam 3B modeller oluşturmayı amaçlayan ücretsiz, açık kaynaklı bir CAD yazılımıdır. Ayrıntılı bir proje için bir platform arayan deneyimli kullanıcılar için uygundur. Ayrıca, Yapıcı Katı Geometri (CSG) ve 2B Ekstrüzyon ana hatları göz önüne alındığında, bu yazılım kodlayıcılar / programcılar için sezgiseldir. Zaten parametrik olarak tanımlanmış basit şekiller için harikadır. Tamamen açıklama diline dayandığından, program herkes için sezgisel olmayacaktır.

 • Profesyonel seviye
 • Bedava

10. Rhino

Bu yazılımın arkasındaki şirket, onu dünyanın en çok yönlü 3B modelcisi olarak pazarlamaktadır. Ticari bir 3D bilgisayar grafikleri ve CAD yazılımıdır. Program, noktaları, eğrileri, ağları, yüzeyleri, katıları ve daha fazlasını her türlü şekilde değiştirmeye izin veren NURB olarak bilinen kesin ve matematiksel bir model kullanır. Rhino3D’nin güçlü yanı, çok çeşitli tasarım özellikleridir. Karmaşık 3B modeller oluşturmada büyük çok yönlülük sunar. Ancak birçok kullanıcı, yazılımın öğrenilmesinin zor olduğunu ve ustalaşmanın çok fazla pratik gerektireceğini bildirdi. Ayrıca, bildirildiğine göre, kullanıcı niyetini yakalamada en doğru yazılım değil. Yazılım, web sitelerinde çeşitli fiyatlarla çeşitli paketler halinde indirilebilir.

 • Profesyonel seviye
 • Farklı paketler içerir; Rhino 6.0, Windows için 995€ ve Rhino 5.0, Mac için 695€

Bu sıralama yararlı oldu mu? Aşağıdaki bir yorumda veya Facebook ve Twitter sayfalarımızda bize bildirin!

Yorum yap