Genel Teknoloji Web Tasarımı

503 Service Unavailable Hatası Çözümü

“The 503 Service Unavailable” hatası, web sitesinin sunucusunun şu anda kullanılamadığı anlamına gelen bir HTTP durum kodudur. Çoğu zaman, sunucu çok meşgul olduğu veya üzerinde bakım yapıldığı için oluşur.

Webmaster siz misiniz? Ne yapacağınızdan emin değilseniz bakmanız gereken bazı şeyler için sayfanın aşağısındaki Kendi Sitenizdeki 503 Hatalarını Düzeltme bölümüne bakın.

Bir 503 hata mesajı, göründüğü web sitesi veya onu oluşturan sunucu yazılımı tarafından özelleştirilebilir, bu yüzden hangi şekillerde görebileceğiniz değişir.

503 Hatasını Nasıl Görebilirsiniz?
“Service Unavailable (Hizmet kullanılamıyor)” hatasını görmenin en yaygın yolları şunlardır:

503 Service Unavailable hataları Windows 10, Windows XP, macOS, Linux vb.  gibi işletim sistemlerindeki tüm tarayıcılarda da görüntülenebilir. Hatta smartphne ve diğer mobil cihazların tarayıcılarında dahi görüntülenebilir.

Web sayfalarında olduğu gibi tarayıcı penceresinde 503 Hizmet kullanılamıyor uyarısı görmek mümkündür.

Not: Microsoft IIS kullanan siteler, HTTP Hatası 503.2 – Hizmet Kullanılamıyor gibi, 503’ten sonra bir sayı ekleyerek 503 Hizmet Kullanılamıyor hatasının nedeni hakkında daha spesifik bilgiler sağlayabilir. Bu, Eşzamanlı istek sınırının aşıldığı anlamına gelir. Tüm Listeyi Görmek İçin Sayfanın Altında 503 Hatasına Bakabilirsiniz.

503 Service Unavailable Hatası Nasıl Düzeltilir

503 Service Unavailable hatası, sunucu tarafında bir hatadır, yani sorun genellikle web sitesinin sunucusuyla ilgilidir. Bilgisayarınızdan kaynaklı olarak 503 hatası alma ihtimali vardır ama bu çok çok düşük bir ihtimaldir.

Ne olursa olsun deneyebileceğiniz birkaç şey var:

Yöntem 1:

Yeniden yükle / yenile düğmesini tıklayarak veya F5 veya Ctrl + R tuşlarına basarak URL’yi adres çubuğundan tekrar deneyin.

503 Hizmet Kullanılamıyor hatası, başka bir bilgisayarda hata olduğu anlamına gelse de, sorun büyük olasılıkla geçicidir. Bazen sadece sayfayı tekrar denemek işe yarayabilir.

Yöntem 2:

Özellikle “Hizmet Kullanılamıyor – DNS Hatası” hatasını görüyorsanız, yönlendiricinizi ve modeminizi, ardından bilgisayarınızı veya cihazınızı yeniden başlatın.

503 hatası hala büyük olasılıkla ziyaret ettiğiniz web sitesinin hatası olsa da, yönlendiricinizdeki veya bilgisayarınızdaki DNS sunucusu yapılandırmalarıyla ilgili bir sorun olabilir, bu da her ikisinin de basit bir şekilde yeniden başlatılması olabilir.

Yöntem 3:

Başka bir seçenek de yardım için doğrudan web sitesine başvurmaktır. Site yöneticilerinin 503 hatasını zaten bilmeleri için iyi bir şans var, ancak onları bilgilendirmek veya sorunun durumunu kontrol etmek kötü bir fikir değil.

Popüler web sitelerinin iletişim bilgileri için Web Sitesi İletişim Bilgileri listemize bakın. Çoğu sitede destek tabanlı sosyal ağ hesapları vardır ve hatta bazılarında telefon numaraları ve e-posta adresleri bulunur.

Kendi Sitenizde 503 Hataları Düzeltme

Burada çok farklı web sunucusu seçenekleri ve hizmetinizin kullanılamamasının daha genel nedenleri varsa, siteniz kullanıcılarınıza 503 veriyorsa, basitce bir “yapılacak bir şey” yoktur.

Bununla birlikte, bir sorun aramaya başlamak için kesinlikle bazı yerler var … ve umarım bir çözüm olur.

Kelimenin tam anlamıyla mesajı alarak başlayın – bir şey çöktü mü? Çalışan işlemleri yeniden başlatın ve bunun işe yarayıp yaramadığını görün.

  • Bunun ötesinde, bir şeyin aksatmış olabileceği çok açık olmayan yerlere bakın. Uygulanabilir olduğunda, bağlantı sınırları, bant genişliği daraltma, genel sistem kaynakları, tetiklemiş olabilecek bazı sorunlardır.
  • Kendi yazdığınız kodlar varsa içsel döngüye girmiş ve siteniz cevap vermez duruma gelmiş olaiblir.
  • Sitenizin işlemek için oluşturulduğundan daha fazla trafik almak, neredeyse her zaman bir 503’ü tetikler.
  • Ancak, 503 hatası kötü amaçlı hizmet reddi (DoS) saldırısının bir sonucu olabilir. Eğer öyleyse, web sitenizi barındıran şirket ile temasa geçmek akıllıca olacaktır, tekrar oluşma olasılığını azaltmak için atılabilecek adımları tartışmak veya gelecekte daha iyi bir hazırlık yapmak için atılabilir.
  • Sunucudaki bir virüsün kullanılabilir sistem kaynaklarını emdiği ve sunucuyu 503 hatasına neden olduğu noktaya kadar yavaşlattığı istenmeyen bir DoS saldırısı bile gerçekleşebilir.

Eğer bir wordpress site kullanıyorsanız. Sitenizin giriş sayısı arttırsa WordPressin sürekli backend tarafına istek gönderdiğinin farkında olun ve bu servisleri kapatmayı deneyin. Bu işleme htaccess düzeltmesi ile başlayabilirsiniz.

Tüm WordPress hosting şirketleri, her hosting hesabı için sabit miktarda kaynak sunar. Paylaşılan barındırmadaki web siteleri için bu sınır sunucu kaynaklarının yoğun kullanımını kaldıramaz.

WordPress 503 Service Unavailable Hatası Nasıl Onarılır

WordPress’te 503 Service Unavailable Hatasına Neden Olan Nedir?

Web sunucunuz bir PHP komut dosyasından düzgün yanıt alamadığında 503 hizmet kullanılamıyor hatası oluşur. Bu PHP betiği bir WordPress eklentisi, bir tema veya hatalı çalışan bir özel kod snippet’i olabilir.

Hata, yoğun kullanım, bir sunucu hatası veya bir DDoS saldırısından kaynaklanıyorsa, birkaç dakika içinde otomatik olarak kaybolabilir.

Ancak, web sitenizdeki hatalı koddan kaynaklanıyorsa, buna neden olan kodu bulup devre dışı bırakmadıkça gerçekleşmeye devam eder.

Bununla birlikte, WordPress’te 503 hizmet kullanılamayan hatayı kolayca nasıl düzeltebileceğimize bakalım.

WordPress’te 503 Hizmet Kullanılamıyor Hatasını Düzeltme

Yukarıda belirttiğimiz gibi, bu hata, web sunucunuz arka planda çalışan bir PHP komut dosyasından düzgün bir yanıt alamadığında ortaya çıkar.

Düzeltmek için, hata çözülünceye kadar tüm gereksiz PHP komut dosyalarını tek tek devre dışı bırakacağız.

Başlayalım.

Tüm WordPress Eklentilerini Devre Dışı Bırak

Tüm WordPress eklentileriniz PHP komut dosyalarıdır, bu yüzden önce tüm WordPress eklentilerinizi devre dışı bırakmanız gerekir.

503 hatası nedeniyle WordPress panonuza giriş yapamadığınız için, cPanel’deki bir FTP istemcisi veya Dosya Yöneticisi kullanarak web sitenize bağlanmanız gerekir. Bağlandıktan sonra, / wp-content / klasörüne gidin ve plugins klasörünü plugins-eski olarak yeniden adlandırın.

Yüksek WordPress Trafiği için Eklenti Kurun

Yüksek trafik almaya başladıysanız günlük 20K gösterime kadar iyi şekilde çalışan LiteSpeed Cache eklentisini kullanın. Kurulumu ve kullanımı basit olan eklenti, isterseniz size ek düzenleme yapma imkanı da sunmaktadır.

 

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın