Tasarım Kodlama

DirectX nedir?

DirectX, çoğu kişinin bildiği gibi, yalnızca Windows bilgisayarlarda bulunan bir uygulamadır. Bu doğru olsa da, PC’niz için sahip olduğunuz tatmin edici oyun ve multimedya uygulamalarından onsuz keyif alamayacağınız gerçeğini ortadan kaldırmaz.

DirectX nedir?

Başlangıçta, PC bugün gördüğümüz gibi bir oyun ve multimedya ağırlıklı bir platform haline gelmek için tasarlanmamıştı. Dahası, kişisel bilgisayarlar farklı donanım ve yapıya sahip farklı şirketler tarafından üretilmektedir, bu da bir tüketicinin bilgisayarının diğerinden farklı olabileceği anlamına gelir. Bu durumu, anakartta çok fazla tek tip donanıma sahip oyun konsollarıyla karşılaştırdığımızda, PC’lerdeki donanımdaki fark, oyun deneyimini telaşlı ve tatsız hale getirebilir.

Bilgisayardan oyuna kullanımdaki bu tatsız deneyimi karşılamak için Microsoft, tüm oyunların ve multimedya uygulamalarının uyumlu olacağı ve takip edeceği ortak bir standart getirmeye karar verdi; İşletim sistemi ile bilgisayarın donanımı arasında iletişim kuracak ortak ancak standart bir arayüz. Bu arayüz DirectX’tir.

Biraz tarih…

Oyun genellikle, fare girdisi için dinleme, tuşa basma, görüntülerin veya grafiklerin gösterilmesi ve ses veya müzik çalmayı içeren tekrarlayan görevlerin yürütülmesini içerir. Microsoft Windows’un başlangıcından önce, oyun geliştiricileri veya programcıları, kendi klavye ve fare girişlerini okuma yöntemlerini geliştirmeye çalışarak ve aynı zamanda oyunun içeriğini çevrimiçi olarak görüntüleyerek bu olayları dinlemeyi kendi başlarına halletmek zorunda kaldılar. ekran. Bunu yaparak, bu programcılar, işletim sisteminin kendileri için yapması gereken çok temel bir düzeyde doğrudan bilgisayarın donanımına “konuşuyorlardı”.

Microsoft nihayet Windows’u piyasaya sürdüğünde, işletim sistemlerinin ve bir bütün olarak PC platformunun başarısını ve kararlılığını sağlaması ve böylece hem geliştiriciler hem de bir bütün olarak son tüketiciler için birçok şeyi kolaylaştırması gerekiyordu. Ne de olsa kimse yeni bir oyun üzerinde çalışmak zorunda kaldıklarında tekerleği defalarca yeniden icat etmek istemez mi?
Microsoft, basit ve minimalist bir fikir ortaya attı: programcıların işletim sisteminin işini yapmasını engellemek – böylece doğrudan donanımla iletişim kurmak ve ardından bunun yerine kullanabilecekleri standart bir araç takımı oluşturmak. DirectX böyle doğdu!

Bu şeyler nasıl çalışıyor?

Temel olarak DirectX, PC donanımı ve Windows’un kendisi, Windows API’nin (Uygulama Programlama Arayüzü) bir parçasıdır. Bu senaryoyu düşünün. Bir geliştirici, oyununun bir ses dosyası çalmasını ister; tek yapması gereken ses dosyalarını çalan doğru kütüphane işlevini çağırmaktır. Oyun çalıştığında, çağrılan işlevler artık DirectX API’sini ifade eder ve bu da ses dosyasını çalar. Basit! Sağ? Geliştiricinin, bilgisayarın hangi ses kartını kullandığına veya onu üreten üreticinin, onun yeteneklerini ve zayıflıklarını bilmesine gerek yoktur. Bu aynı zamanda son kullanıcıya yardımcı olmak için uzun bir yol kat ediyor, bir anlamda yeni bir oyun yüklerken bilgisayarınızda herhangi bir karmaşık yapılandırma değişikliği yapmasına gerek yok.

DirectX’in yalnızca bir araç seti olarak sunulmasından bu yana,
bundan daha fazlası, mevcut donanım gelişimiyle aynı seviyede. Microsoft artık her türden giriş cihazıyla (aklınıza gelebilecek herhangi biri) ilgilenen DirectInput rutinlerine, ses işleme için DirectSound’a ve çevrimiçi çok oyunculu oyunlar için bir araç seti olarak hizmet veren DirectPlay’e sahiptir.

Öyleyse… bu yazılım parçasını nasıl yükseltebilirim?

Windows’un tüm modern sürümleri, çekirdek olarak önceden yüklenmiş DirectX ile birlikte gelir
sistem bileşeni kaldırılamaz, bu nedenle her zaman bilgisayarınızda kurulu sistemin en azından temel bir uygulamasına sahip olmalısınız. Bununla birlikte, çoğu yeni oyun, düzgün çalışmadan önce, hatta hiç çalışmadan önce en son sürüme sahip olmanızı gerektirir.

DirectX’in güncel bir sürümünü edinmek için genellikle en ideal yer,
adanmış Microsoft Web Sitesi. Web yükleyici biçiminde veya tam çevrimdışı bir pakette mevcuttur. DirectX sisteminin bir başka iyi kaynağı da oyunların kendisidir. Çoğu oyun genellikle yükleme dosyalarında DirectX kurulumuyla birlikte gelir. Bazı oyunlar sizin için otomatik olarak yüklerken, diğerleri kurulumdan önce izninizi isteyebilir. Diğer kaynaklar üçüncü taraf web sitelerindendir.

Yorum yap