Tasarım Kodlama

Sunucu Nedir? Web Sunucularının Özellikleri ve Türleri Nelerdir?

Bir web sitesi geliştirildikten sonra, diğer kullanıcıların görebilmesi için bir web sunucusuna yüklenmesi gerekir. Her web sitesine kullanıcılar tarafından erişilebilecek benzersiz bir web adresi verilir. Web adresi, 0 ile 255 arasında dört sayının birleşiminden oluşur ve her biri nokta ile ayrılır. Örneğin, 255.12.122.123.

Bir alan adı kaydederken, web sitesini barındıracak web sunucusunun IP adresi belirtilmelidir. Bu web sunucuları, internet erişimine izin vermek için HTTP kullanır. Ayrıca, web sitesinin web sayfalarını kullanıcılara göstermek için de kullanılırlar. Basit bir ifadeyle, web sunucularının, alan adresini ziyaret ettikten sonra web sitesini kullanıcılar için erişilebilir hale getirdiği söylenebilir. Web sunucusu kapalıysa, doğru etki alanı adresini girerse bile web sitesi yüklenmez.

Geliştiricilere web hosting sağlayan bir şirket aslında tek bir web sunucusunda birden fazla alanı yönetir. Paylaşılan barındırma kavramının kaynağı budur. Bununla birlikte, geliştiriciler, ek güvenlik sağladığı ve çökmeden daha yüksek trafiği kaldırabildiği için kişisel web sunucularını satın alma seçeneğine sahiptir.

Web Sunucusu – Pazar Liderleri

Pazardaki önde gelen beş web sunucusu:

1. Apache HTTP Server
2. Microsoft Internet Information Services
3. Lighttpd
4. Nginx Web Server
5. Sun Java System Web Server

Her birine ayrıntılı olarak bakalım.

1.Apache HTTP Sunucusu

Apache HTTP sunucusu dünya çapında en yaygın kullanılan web sunucularından biridir. Bu sunucuyu kullanmanın en büyük avantajı, Windows, Linux, Apple Mac OS, Unix ve diğerleri gibi neredeyse tüm işletim sistemlerini desteklemesidir. Dünya çapındaki web sunucusu makinelerinin yaklaşık% 60’ı Apache Web Sunucusunu çalıştırıyor.

Apache HTTP Sunucusu açık kaynaklıdır. Açık kaynak olması, ücretsiz olarak kullanılabilir olduğu ve çevrimiçi topluluklar aracılığıyla kolayca erişilebileceği anlamına gelir. Bu nedenle, bir sorun veya hata durumunda birçok çevrimiçi destek mevcuttur. Bu ayrıca kullanıcının sunucuyu gereksinimlerine göre değiştirmesini sağlar. Apache’nin en son sürümü öncekilerden çok daha esnektir ve daha fazla talebi sorunsuz bir şekilde halledebilir.

2.Microsoft Internet Information Service

IIS, Apache HTTP sunucusunun sağladığı neredeyse tüm özellikleri sunan bir Microsoft ürünüdür. Microsoft IIS açık kaynak değil. Bu, bazı geliştirme sınırlamaları olduğu ve kullanıcıların proje gereksinimlerine göre değiştiremeyeceği anlamına gelir. Proje etrafında değiştirilmelidir. Her Windows işletim sistemi aygıtı ile çalışır. Microsoft, herhangi bir sorun olduğunda kullanıcılarına “müşteri desteği sağlar” ve yardımcı olur.

3.Lighttpd (‘lighty telaffuz edilir’)

Lighttpd, “hafif” ve “httpd” nin bir kombinasyonudur ve 2003 yılında piyasaya sürülmüştür. Apache ve IIS kadar popüler değildir, ancak küçük CPU yükü ve hız optimizasyonları onu rakiplerinden farklı kılar. Aynı anda çok sayıda bağlantı çalıştırabilir ve hatta kullanıcıya Auth, URL yeniden yazma, esnek sanal barındırma, sunucu uygulaması desteği (AJP), HTTP proxy desteği, vb.

Tüm bu özellikler hafif olmasının yanı sıra Lighttpd’yi yük sorunu yaşayan sunucular için uygun hale getirir.

4.Nginx Web Sunucusu (“engine-x” olarak telaffuz edilir)

Lighttpd gibi, aynı zamanda düşük kaynak ve yapılandırmada sağladığı performansla tanınan açık kaynaklı bir web sunucusudur. Genellikle önbellekleme, medya akışı, yük dengeleme, statik dosyaların işlenmesi, otomatik indeksleme vb. İçin kullanılır. Nginx, istekleri asenkron bir yaklaşım kullanarak tek bir iş parçacığında ele alır. .

Nginx bugünlerde pazarda bir miktar tanımaya başladı ve dünya çapında alan adlarının yaklaşık% 7.5’i bunu kullanıyor.

5.Sun Java Sistemi Web Sunucusu – SJSAS

İşletmelere yüksek performans, ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik sağlayan çok iş parçacıklı ve çok işlemli bir web sunucusudur. Ayrıca veri güvenliği ve komut satırı arabirimi CLI desteği de sağlar. Bu web sunucusunun (7.0) en yeni sürümü “wadm” adı verilen yeni bir CLI kullanır.

7.0 sürümü web sunucusu HttpServerAdmin’i desteklemez. Bununla birlikte, uygulamaların, web sitelerinin taşınmasına yardımcı olan yerleşik bir taşıma aracı ile birlikte gelir ve konfigürasyonları eskiden yeni bir SJSAS sürümüne sorunsuz bir şekilde taşır.

Yorum yap