Sunucu Teknik Terimler

Sunucu Nedir?

Sunucu, istemci olarak da bilinen başka bir bilgisayar programına ve kullanıcısına hizmet sağlayan bir bilgisayar programı veya aygıtıdır. Bir veri merkezinde, bir sunucu programının üzerinde çalıştığı fiziksel bilgisayara sıklıkla sunucu denir. Bu makine özel bir sunucu olabilir veya başka amaçlar için de kullanılabilir.

İstemci / sunucu programlama modelinde, bir sunucu programı, aynı veya diğer bilgisayarlarda çalışan istemci programlarından gelen istekleri bekler ve yerine getirir. Bir bilgisayardaki belirli bir uygulama, diğer programlardan hizmet talepleri olan bir istemci ve diğer programlardan gelen talepler sunucusu olarak işlev görebilir.

Sunucu türleri

Sunucular genellikle amaçlarına göre sınıflandırılır. Kullanılabilir sunucu türlerine birkaç örnek:

Web sunucusu, istenen HTML sayfalarını veya dosyalarını sunan bir bilgisayar programıdır. Bu durumda, bir Web tarayıcısı istemci gibi davranır.

Uygulama sunucusu, bir uygulama programının iş mantığını sağlayan dağıtılmış bir ağdaki bir bilgisayardaki bir programdır.

Proxy sunucusu, bilgisayar gibi bir uç nokta aygıtı ile bir kullanıcının veya istemcinin hizmet talep ettiği başka bir sunucu arasında aracı görevi gören yazılımdır.

Posta sunucusu, yerel kullanıcılardan (aynı etki alanındaki kişilerden) gelen e-postaları ve uzak gönderenleri alan ve giden e-postaları teslim edilmek üzere ileten bir uygulamadır.

Sanal sunucu, paylaşılan bir sunucuda çalışan ve her kullanıcı için bir sunucu üzerinde tam denetime sahip gibi görünecek şekilde yapılandırılmış bir programdır.

Blade sunucu, sunucu bladeleri olarak bilinen çok sayıda ince, modüler elektronik devre kartını barındıran bir sunucu kasasıdır. Her blade kendi başına bir sunucudur, genellikle tek bir uygulamaya adanmıştır.

Dosya sunucusu, aynı ağdaki diğer bilgisayarların erişebilmesi için veri dosyalarının merkezi olarak depolanmasından ve yönetilmesinden sorumlu bir bilgisayardır.

Policy sunucusu, yetkilendirme hizmetleri sağlayan ve dosyaların izlenmesini ve denetlenmesini kolaylaştıran ilke tabanlı bir ağın güvenlik bileşenidir.

Doğru sunucuyu seçme

Sanal makine (VM) ve konteyner konsolidasyonu dahil olmak üzere, bir sunucu seçiminin ortasında dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Bir sunucu seçerken, kullanım özelliklerine göre bazı özelliklerin önemini değerlendirmek önemlidir. Güvenlik özellikleri de önemlidir ve muhtemelen uçuşta ve beklemedeki verileri korumak için yerel veri şifrelemesinin yanı sıra tüm etkinliklerin silinmez bir kaydını sağlamak için kalıcı olay günlüğü de dahil olmak üzere dikkate alınması gereken bir dizi koruma, algılama ve kurtarma özelliği olacaktır. . Sunucu dahili depolamaya güvenecekse, giriş / çıkış (G / Ç) ve esneklik üzerinde önemli bir etkisi olabileceğinden disk türleri ve kapasitesi seçimi de önemlidir.

Sanallaştırma, daha az sunucunun daha fazla iş yükü barındırmasına izin verdiğinden, birçok kuruluş veri merkezlerindeki fiziksel sunucu sayısını daraltır. Bulut bilişimin ortaya çıkışı, bir kuruluşun şirket içinde barındırması gereken sunucu sayısını da değiştirdi. Daha az kutuya daha fazla kapasite doldurmak toplam sermaye masraflarını, veri merkezi taban alanını, güç ve soğutma taleplerini azaltabilir. Bununla birlikte, daha az sayıda kutuda daha fazla iş yükü barındırmak, iş için daha fazla risk oluşturabilir, çünkü sunucu rutin bakım için başarısız olursa veya çevrimdışı olması gerektiğinde daha fazla iş yükü etkilenecektir.

Bir sunucu bakım kontrol listesi, fiziksel öğeleri ve sistemin kritik yapılandırmasını kapsamalıdır.

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın