Tasarım Kodlama

Bot Nedir?

Bot (“robot” kısaltması), İnternet üzerinden çalışan otomatik bir programdır. Bazı botlar otomatik olarak çalışır, bazıları ise yalnızca belirli bir girdi aldıklarında komutları yürütür. Birçok farklı bot türü vardır, ancak bazı yaygın örnekler web tarayıcılarını, sohbet odası botlarını ve kötü amaçlı botları içerir.

Web tarayıcıları, arama motorları tarafından web sitelerini düzenli olarak taramak için kullanılır. Bu botlar, her sayfadaki bağlantıları izleyerek web sitelerini “tarar”. Tarayıcı, her sayfanın içeriğini arama dizinine kaydeder. Karmaşık algoritmalar kullanarak, arama motorları, web tarayıcıları tarafından belirli arama sorguları için bulunan en alakalı sayfaları görüntüleyebilir.

Sohbet botları, “bot” olarak adlandırılan ilk otomatik program türlerinden biriydi ve 1990’larda çevrimiçi sohbet odalarının yükselmesiyle popüler hale geldi. Bu botlar, sohbet odası katılımcıları tarafından gönderilen ve otomatik eylemlerle yanıt veren belirli metin kalıplarını arayan komut dosyalarıdır. Örneğin, bir sohbet botu, kullanıcı veya dili uygun değilse kullanıcıyı uyarabilir. Kullanıcı uyarıyı dikkate almazsa, bot kullanıcıyı kanaldan atabilir ve hatta kullanıcının geri dönmesini engelleyebilir. “Chatterbot” olarak adlandırılan daha gelişmiş bir sohbet botu türü, gerçek bir kullanıcı gibi görünen düz İngilizce iletilere yanıt verebilir. Her iki sohbet botu türü de, bir kişinin bireysel sohbet odalarını izleme ihtiyacını ortadan kaldıran sohbet odası yönetimi için kullanılır.

Çoğu bot üretken amaçlar için kullanılırken, istenmeyen işlevler gerçekleştirdikleri için bazıları kötü amaçlı yazılım olarak kabul edilir. Örneğin, spam robotları web sitesi iletişim formlarından, adres defterlerinden ve e-posta programlarından e-posta adreslerini alır ve ardından bir spam posta listesine ekler. Site sıyırıcıları, tüm web sitelerini indirerek bir web sitesinin içeriğinin yetkisiz olarak çoğaltılmasını sağlar. DoS botları web sitelerine otomatik istekler göndererek yanıt vermemelerini sağlar. Birlikte çalışan birçok bottan oluşan botnet’ler, bilgisayar sistemlerine yetkisiz erişim elde etmek ve bilgisayarları virüs bulaştıracak şekilde kullanılabilir.

Yorum yap