Teknik Terimler

Kamera RAW Nedir?

Fotoğraf makinesi RAW görüntüsü, dijital fotoğraf makinesi ile çekilen işlenmemiş bir fotoğraftır. Kamera üreticisine özgü özel dosya biçiminde kaydedilen, kamera sensörü (veya CCD) tarafından yakalanan ham görüntü verilerini içerir.

Varsayılan olarak, çoğu dijital kamera fotoğraf çekildikten hemen sonra fotoğrafları JPEG dosyaları olarak işler ve sıkıştırır. İşleme adımı uygun renk düzeltmesini otomatik olarak uygular ve JPEG sıkıştırması dosya boyutunu önemli ölçüde azaltır. Sonuç, verimli bir şekilde işlenmiş bir JPEG görüntüsüdür.

JPEG görüntüler çoğu amaç için uygun olsa da, profesyonel fotoğrafçılar ve fotoğraf meraklıları her görüntünün nasıl işleneceğini kontrol etmeyi tercih eder. Bu nedenle, birçok üst düzey kamera JPEG yerine RAW modunda çekim yapabilir. Ham dosyalar işlenmez ve fotoğrafçının resim çekildikten sonra pozlama, beyaz dengesi ve doygunluk gibi ayarları yapmasına olanak tanır. RAW modu, görüntü kalitesini düşüren kayıplı JPEG sıkıştırması uygulamak yerine dosyaları kayıpsız sıkıştırılmış bir biçimde kaydeder.

Camera RAW dosyaları sıkıştırılmamış olduğundan, tipik JPEG görüntülerden daha fazla yer kaplarlar. Aslında, RAW dosyaları yakalanan her görüntü için genellikle 5 ila 10 kat daha fazla disk alanı gerektirir. Bu nedenle, RAW modunda çekim yapmayı planlıyorsanız kameranızda büyük bir hafıza kartı olmasını istersiniz.
Fotoğraf Makinesi RAW Dosyalarını Görüntüleme
Camera RAW dosyaları standart bir görüntü biçiminde kaydedilmediğinden, görüntü izleme programları bunları tanımayabilir. Bir program Canon RAW formatını desteklese bile, yeni çıkan Canon kamera tarafından kaydedilen bir RAW dosyasını tanımayabilir. Bu nedenle, kamera üreticileri genellikle üst düzey kameralarıyla tescilli RAW fotoğraf düzenleme yazılımı içerir. Ayrıca, popüler işletim sistemleri ve yazılım programları yeni RAW formatları desteği ile düzenli olarak güncellenmektedir.

Dosya uzantıları: .ARW (Sony), .CR2 (Canon), .DCR (Kodak), .DNG (Adobe), .ERF (Epson), .NEF (Nikon), .ORF (Olympus), .PEF (Pentax) , .RAF (Fuji), .RW2 (Panasonic)

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın