Tasarım Kodlama

PPI Nedir?

“İnç Başına Piksel” anlamına gelir. Yazdırılan bir fotoğrafın çözünürlüğü genellikle DPI veya “inç başına nokta” olarak ölçülür. DPI, yazıcının inç başına satır başına kaç mürekkep noktasını yazdırdığını açıklar. Bu nedenle, DPI ne kadar yüksek olursa, yazdırılan görüntünün ayrıntısı o kadar büyük olur. Ancak, bir fotoğraf yüksek bir DPI ile yazdırılsa bile, fotoğrafta gösterilen ayrıntı yalnızca ÜFE kadar yüksek olabilir.

PPI, dijital bir fotoğrafta inç başına satır başına düşen piksel sayısını ölçer. Bu sayı doğrudan bir dijital kameranın çekebileceği megapiksel sayısıyla ilgilidir. Örneğin, orijinal Canon Dijital Asi 6.3 megapiksel bir kameradır ve 2048 dikey ve 3072 yatay piksel yakalar. Bu nedenle, 4×6 bir görüntü yazdırırken, PPI 3072 piksel olacaktır. / 6 inç = 512 PPI. Çok ayrıntılı bir 4×6 fotoğraf basmak için yeterince yüksek. Ancak, 6,3 megapiksel görüntüden büyük bir 20×30 poster görüntüsü basacak olsaydınız, PPI 3072 piksel olurdu. / 30 inç = 102,4 ÜFE.

Modern yazıcıların çoğu minimum 300 DPI çözünürlükte görüntüler basar. Bu nedenle, PPI değeri 300’den az olan bir fotoğraf bastırırsanız, görüntünün istediğiniz kadar keskin olmadığını fark edebilirsiniz. Tabii ki, 20×30 görüntüdeki detayın 4×6 fotoğraf kadar net olması gerekmeyebilir. Ancak iyi bir kural, PPI’nızı 300’ün üzerinde tutmaktır, böylece baskılarınız güzel ve net görünür.

Yorum yap