Tasarım Kodlama

QR Kod Nedir?

QR kodu (“hızlı yanıt- quick reply” kodunun kısaltması), bir nokta matrisi içeren bir barkod türüdür. Bir QR tarayıcı veya dahili kameralı bir akıllı telefon kullanılarak taranabilir. Tarandıktan sonra, cihazdaki yazılım kod içindeki noktaları sayılara veya bir karakter dizesine dönüştürür. Örneğin, telefonunuzla bir QR kodu taramak telefonunuzun web tarayıcısında bir URL açabilir.

Tüm QR kodları kare şekle sahiptir ve sol alt, sol üst ve sağ üst köşelerde üç kare anahat içerir. Bu kare ana hatlar kodun yönünü tanımlar. QR kodundaki noktalar, içeriğin yanı sıra biçim ve sürüm bilgilerini de içerir. QR kodları ayrıca L, M, Q veya H olarak tanımlanan belirli bir hata düzeltme seviyesi içerir. Düşük miktarda hata düzeltme (L), QR kodunun daha fazla içerik içermesine izin verirken, daha yüksek hata düzeltme (H) kodu yapar daha kolay tarama.

QR kodlarının geleneksel UPC’lere göre iki önemli yararı vardır – perakende ambalajlarda yaygın olarak kullanılan barkodlar. Birincisi, QR kodları iki boyutlu olduğundan, tek boyutlu bir UPC’den önemli ölçüde daha fazla veri içerebilirler. Bir UPC en fazla 25 farklı karakter içerebilirken, 33×33 (sürüm 4) QR kodu 640 bit veya 114 alfasayısal karakter içerebilir. 177×177 (sürüm 40) QR kodu 23.648 bit veya 4.296 karakter saklayabilir.

QR kodlarının bir başka avantajı da ekrandan taranabilmeleridir. Standart UPC tarayıcılar barkodları taramak için bir lazer kullanır, bu da genellikle bir ekrandan (akıllı telefon gibi) bir UPC’yi tarayamadıkları anlamına gelir. Bununla birlikte QR tarayıcılar, kağıda basılmış veya ekranda görüntülenen 2D görüntüleri yakalamak için tasarlanmıştır. Bu, akıllı telefonunuzda bir QR kodunu havalimanında bir biniş kartı olarak veya bir etkinlik için bilet olarak kullanmayı mümkün kılar.

Yorum yap