Tasarım Kodlama

Retina Ekran Nedir?

“Retina ekran” terimi, Haziran 2010’da Apple tarafından üretilen bir donanım terimidir. 300 dpi’nin üzerinde bir çözünürlüğe sahip bir ekranı açıklar. Haziran 2010’da da açıklanan iPhone 4, 326 dpi ekran çözünürlüğüne sahip ve retina ekranı içeren ilk Apple ürünü oldu.

“Retina ekran” adı, yüksek çözünürlüklü ekranın insan gözüne nasıl göründüğünü ifade eder. Bir ekran 300 dpi’nin üzerinde bir çözünürlüğe sahip olduğunda, çoğu insan ekranı yaklaşık 12 inç mesafeden görüntülerken tek tek pikselleri tanıyamaz. Bu nedenle, pikseller birlikte çalışır ve pürüzsüz bir görünüm oluşturur. Bu, yüksek örnekleme hızıyla kaydedilen dijital sese benzer. Ses örnekleri birbirine çok yakın olduğundan sesi düzgün bir analog sinyal olarak algılıyoruz.

Bazı insanlar diğerlerinden daha iyi bir vizyona sahip olduklarından, retina ekranını tanımlayan bilimsel olarak doğru bir sayı yoktur. Aslında, bazı insanlar aslında bir retina ekranında tek tek pikselleri tanımlayabilir. Yine de, 72 dpi çözünürlüğe sahip tipik bir bilgisayar monitörüne kıyasla, bir retina ekranı tüm kullanıcılar için belirgin şekilde daha keskin görünecektir.

Retina ekranlar özellikle iPhone veya iPod Touch gibi küçük bir ekranda metin okumak için kullanışlıdır. Artırılmış çözünürlük, küçük metinlerin okunaklı ve orta boyutlu metinlerin okunmasını kolaylaştırır. Ekran teknolojisi gelişmeye devam ettikçe, retina ekranların iPad ve HiDPI monitörler gibi daha büyük cihazlarda kullanıma sunulması bekleniyor.

Yorum yap