Tasarım Kodlama

Word Nedir?

Microsoft Word, Windows ve Macintosh platformları için geliştirilmiş bir kelime işlemci programıdır. Microsoft Office paketinin tüm sürümlerinde bulunur ve Windows için bağımsız bir program olarak da kullanılabilir.

Word’ün ilk sürümü 1983’te DOS için yayımlandı ve salt metin arabirimine sahipti. 1985’te Microsoft, Mac OS için Word’ün grafik sürümünü yayınladı. Microsoft, 1989’da “Windows için Word” ü piyasaya sürdü ve kısa süre sonra herhangi bir platformdaki en popüler kelime işlemci programı oldu. 1995 yılında Microsoft, Windows için Word adını basitçe “Word” olarak değiştirdi ve programı Office 95 ile birlikte paketledi. O zamandan beri hem Windows hem de Macintosh platformları için Word’ün çeşitli sürümleri yayımlandı.

Word’ün ilk sürümleri temel metin editörleri olarak hizmet ederken, modern sürümler birçok gelişmiş kelime işlemci özelliği içerir. Bazı örnekler yazım denetimi, otomatik düzeltme, metin biçimlendirme, stiller ve özel sayfa düzenlerini içerir. Word belgeleri ayrıca kavramları ve fikirleri görsel olarak temsil etmek için kullanılan üstbilgileri, altbilgileri, görüntüleri, şekilleri, tabloları, grafikleri ve “SmartArt” ı içerebilir. Word, editörlerin belgeleri gözden geçirmesine, yorum eklemesine ve değişiklik yapmasına izin veren bir “Değişiklikleri İzle” özelliği de içerir.

Word yıllarca belgeleri özel bir ikili biçimde kaydetti. Ancak, diğer ofis paketleri açık biçimleri kullanmaya başladığında, Microsoft “Office Açık XML” biçimine geçti. Bu biçim, Windows için Office 2007 ve Mac OS X için Office 2008 ile birlikte tanıtıldı. Şimdi, Microsoft Word belgeleri Sıkıştırılmış sıkıştırma kullanılarak sıkıştırılmış standart XML biçiminde kaydeder. Bu yeni biçim diğer yazılımlarla daha uyumludur ve daha az disk alanı kullanır.

Dosya uzantıları: .DOC, .DOCX, .DOT, .DOTX

Yorum yap