Tasarım Kodlama

En İyi Powerbank Tavsiyeleri

Bir powerbank’e ihtiyacınız var ama kafanız biraz karışık. En iyi powerbank tavsiyeleri nelerdir? Hangi powerbank markası daha iyi?, Hangi powerbank daha ucuz? En dayanıklı powerbank markası hangisi? Hangi powerbank daha iyi, hangi powerbank daha sağlam, hangi powerbank daha uzun ömürlü, en iyi powerbank hangisi, mAh Değeri  ne demek? Powerbank alırken nelere dikkat etmeli? Hangi Powerbank Alınmalı?

İşte Powerbank’lere ilişkin tüm bu sorularınızın cevaplarını bulacağınız En İyi Powerbank Tavsiyeleri makalemiz.

Çok Yakında listemiz güncellenecektir!
Takipte Kalın!!!

Powerbank Nedir?

Powerbank; akıllı telefon ve tabletlerinden kopamayanlar için tasarlanmış elektriğe bağlı olmadan çalışan bataryalardır. Türkçe’ye de “Taşınabilir Şarj Cihazı” olarak geçmiş durumda. İşte powerbankler bataryalarının şarj süreleri yetmeyen, aniden şarjı biten ya da yolculuk sırasında kullanabileceğiniz yedek bataryalardır.

Powerbank Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Aslında powerbank için öyle çok fazla bir bütçeye ihtiyacınız yok. 50 TL’den 150 TL’ye kadar oldukça iyi bir batarya alabilirsiniz. (Tabi bu noktada bizim gibi teknolojide dışa bağımlı ülkeler için maalesef Döviz kuruna göre fiyatlar zaman zaman değişebilir.) Ancak Powerbank alırken dikkat etmeniz gereken daha önemli özellikler bulunuyor.

1- mAh Değeri

mAh değeri bir powerbank’deki en önemli detaydır.  Elektrik akım birimine Amper (A) denir ve 1 Amper = 1000 mA’dir. Powerbankler de ise bu değer, mAh (MiliAmper/Hour) yani Miliamper / Saat kullanılır. Powerbank’deki mAh terimi ile cihaza saatte kaç mili amper depolanabildiği ya da cihaza verilebildiği anlaşılır.

mAh değeri ne kadar yüksek olursa o kadar batarya ömrü uzun olur ama batarya da ağırlaşır. Tabi mAh değeri yükseldikçe fiyatta yükselir. Standart olarak kullanılan şarj aletlerinin üzerinde genelde 5V, 1A çıkış gücü yazar. USB çıkışlarda Gerilim (5V) sabittir ama Akım (Amper) değişkendir. Bu yüzden bir Powerbank almadan önce kullandığınız telefon ya da tabletin bataryasının mAh değerini öğrenmelisiniz.

(Örn: 5000 mAh ).

Örneğin 2500 – 3500 mAh kapasitesinde bir telefonunuz varsa en az 2 kez dolduracak şekilde yani  6000 – 7000 mAh kapasitesinde bir powerbank tercih etmelisiniz. Ancak sürekli dışarıda olan ve prize az ulaşabilen biriyseniz 10.000 mAh ve üzeri yüksek kapasiteli bir cihaz almalısınız. Ancak mAh değeri büyüdükçe bataryanın da ağırlaşacağını ve güvenliğinizi riske atabileceğini de unutmayın!

2- Güç Girişi, Güç Çıkışı ve Şarj Etme Hızı

a) Güç Girişi

Powerbank üzerinde bulunan”Güç Girişi” ve “Güç Çıkışı” değerleri oldukça önemlidir. Powerbank’lerin üzerinde 1A, 2A, 2.4A, 3A gibi Giriş ve Çıkış Güçleri yazar. Alacağınız Powerbank yani Taşınabilir Şarj Aletinin Güç Girişi en az 2A olmalıdır. Yoksa Powerbank’i doldurmak için saatlerce beklemek zorunda kalırsınız.

Not!!! Aslında bu terimlere“Giriş Akımı” ya da “Çıkış Akımı” demek gerekliydi ama maalesef literatüre yanlış bir şekilde”Güç Girişi” ve “Güç Çıkışı” olarak geçmiş. Zira Güç (P), “Watt” olarak adlandırılır ve sembolü “W”dir.

b) Güç Çıkışı

Alacağınız Powerbank’in, 

 • 5000 – 7000 mAh kapasitesinde olacaksa, minimum “Güç Çıkışı” nın 1.5 Amper,
 • 8.000 – 10.000 mAh ve üzeri kapasiteler olacaksa minimum “Güç Çıkışı” nın en az 2 Amper

olmasını tavsiye ediyoruz.

Genelde piyasada 5V1A yazan oldukça fazla olan powerbank bulunuyor ancak bunları pek tavsiye etmediğimiz için bu cihazlara powerbank önerilerinde yer vermiyoruz.

c) Şarj Etme Hızı

Eskiden 1A çıkış veren powerbank’ler yeterliyken artık cihazların batarya kapasitelerinin artması nedeniyle bu powerbank’lerde yetmez oldu. Ayrıca USB Type-C özelliği sayesinde Powerbank’lerin hem şarj etme hızları arttı hem de şarj süreleri kısaldı. Örneğin 1A Güç Çıkışına sahip bir powerbank, 2000 mAh’lik bir cihazı yaklaşık 2 saatte şarj ederken, 2A Güç Çıkışına sahip bir powerbank ise 2000 mAh’lik bir cihazı 1 saatte şarj eder. Bu yüzden Powerbank’in üzerinde yazan 1A, 2A, 2.4A, 3A gibi çıkış güçleri ne kadar yüksek olursa cihaz o kadar hızlı şarj olur.

d) USB Çıkışı Port Sayısı

Hem telefonu hem de tableti aynı anda şarj etmeniz gerektiğinde tek USB portlu bir powerbank kullanışlı olmayabilir. Bu yüzden üstünde 2 adet 2A’lık güç çıkışı bulunan Powerbank seçmelisiniz.

e) Adaptör Kalitesi

Powerbank’inizin giriş gerilim ve akım değerlerine uygun bir adaptör almanız powerbank’in ömrünü ve kalitesini artırır. Bu yüzden kaliteli bir adaptör almalısınız.

3-Tasarım ve Verimlilik

10.000 mAh Powerbank ile 2000 mAh’lik bataryaya sahip bir cihazı 5 defa şarj edemezsiniz. Mutlaka kayıplar olacaktır bunu dikkate almalısınız.

Bazı modeller hem şarj edilecek bataryayı hem de powerbank’i aynı anda şarj edebilme yeteneğine sahiptirler. Ancak piyasada bunu yapamayan modeller de bulunuyor. Bu yüzden hem telefonunuzu hem de Powerbank’inizi aynı anda şarj edebilecek modelleri tercih etmelisiniz.

4-Kablo Kalitesi

Telefonunuzu ya da tabletinizi şarj ettiğiniz USB kablosu da diğer önemli detaylardandır. Eğer bu kablolar kalitesiz ise şarj süresi uzar. Ayrıca powerbankdeki verimi düşürüp batarya ömrünü tüketir. Bu yüzden iyi kabloya sahip markaları yani en az dirence sahip en yüksek hızı verecek Powerbank’leri tercih etmelisiniz.

5-Güvenlik

Bataryalar cebimizde taşıdığımız küçük birer bomba gibidir. Fazla ısı ya da darbeye maruz kalırlarsa patlayabilirler. Özellikle 10.000 mAh gibi yüksek kapasiteli Powerbank’ler daha da dikkat edilmesi gereken modellerdir.

Bu yüzden alacağınız Powerbank’lerin aşağıdaki özelliklerinin bulunması çok önemlidir.

 • Isınmaya karşı koruma
 • Kısa devreye karşı koruma
 • Akım Koruması
 • Şarj dolum uyarısı
 • LED Göstergesi
 • Otomatik Şarj Koruma
 • Enerji Kaybı Koruma Sistemi
 • PTC Koruma Sistemi
 • Düzenli Şarj Akım Kontrolü

En İyi Powerbank Tavsiyeleri

Taşınabilir şarj cihazlarında marka önemlidir. Zira piyasada çok yüksek mAh değeri sunduğunu iddia eden ve güvenilmeyecek birçok marka bulunmaktadır. Bu markalar üzerinde yazan değerleri vermeyen kalitesiz powerbankler olabileceği için piyasadaki bu tip korsan cihazların telefonunuzun/tabletinizin bataryasını kısa sürede tüketebileceğini unutmayın. Bu yüzden olumlu yorumları bulunan ve bilinen markalara yönelin.

Asus, Xiaomi, Ttech, Anker, S-Link, Romoss, TP-Link, Sony ve Samsung markaları kullanıcılar tarafından oldukça beğenilmekte. Ancak en çok tercih edilen powerbank hangisi derseniz şimdilik Xiaomi diyebiliriz.

Peki en iyi powerbank modelleri hangileri?

1- Xiaomi Mi Power Bank 20000

En iyi powerbank tavsiyeleri listemizde ilk sırayı Xiaomi’nin 20.000 mAh’lik kapasiteye sahip modeli alıyor. Piyasadaki en iyi powerbank’lerden birisi diyebiliriz. 3.6A çıkış gücü, 2 cihazı aynı anda ve hızlı bir şekilde şarj edebilmesi gibi özellikleri ile öne çıkan tam bir fiyat performans cihazı.

2-Ttec PowerSlim 10000 mAh

Ttec’in PowerUp Jumbo 10000 mAh modeli ise 10000 mAh (Miliamper/Saat) kapasitesi ile oldukça iyi bir kapasiteye sahip. Cihazda LG bataryası kullanılıyor. 2 adet USB çıkışına sahip olan model, 2 farklı cihazı aynı anda şarj edebiliyor. Ayrıca akıllı özelliği ile taktığınız cihazın çıkış gücüne göre kendisini ayarlayabiliyor. Kendisi şarj olmadan önce takılan cihazın şarj olmasını beklemesi ise dikkat çekici.

3.1A çıkış gücüyle çok hızlı şarj ediyor. Ön yüzünde bulunan LED göstergesi sayesinde pilin doluluk durumunu kontrol edebiliyorsunuz. Tüm cihazlar için kullanılabiliyor.

3- Asus ZenPower ABTU005 10050 mAh

Oldukça küçük ama yüksek kapasiteli bir PowerBank olan ASUS ZenPower’in tek dezavantajı 1 adet USB çıkışına sahip olması. Değişik renk seçenekli (Altın (dore), mavi, pembe, gri ve siyah) olması ve Alüminyum dış kaplaması ile dikkat çekici. 2.4A çıkış hızı ile oldukça hızlı bir cihaz.

4- Xiaomi Mi Power Bank 10000

En İyi Powerbank tavsiyeleri listesinde sırayı Xiaomi PowerBank 10400 mAh alıyor. Xiaomi’nin bu modeli kullanıcılar tarafından en çok tavsiye edilen ve en uygun fiyatlı PowerBankler’in başında geliyor. Batarya, LG ve Samsung’un ürettiği Li-ion pilleri ile Dual batarya teknolojisi ile üretilmiş. Tüm cihazlar için kullanılabiliyor ve 10400mAh şarj kapasitesine sahip.

Suya ve darbelere dayanıklı dış yüzey, uyarı LED ışığı, alüminyum kasa ile öne çıkan bir model. Taktığınız cihazın çıkış gücüne göre kendisini ayarlayabilen akıllı bir PowerBank. 2.1A çıkış hızına sahip ama tek USB çıkışına sahip olması bir dezavantaj olabilir. Sade, basit ve hızlı bir taşınabilir şarj aleti.

5-TP-Link TL-PBB6000

Kavisli yapıda tasarlanmış TP-Link TL-PBB6000 modeli ise, normal ve hızlı 2 adet şarj etme özelliğine sahip. Ayrıca LED el feneri de bulunuyor. 2.1A çıkış hızına ve 2 adet USB çıkışına sahip.

6-Sony Cp-S15s

Sony Cp-S15s modeli de yine en çok tercih edilen modellerden birisi. 15.000 mAh kapasitesine sahip. Ayrıca 2.4A çıkış gücü ve aynı anda hem kendisi hemde bataryayı şarj edebiliyor. Ayrıca 2 adet USB çıkışına sahip.

7- Sony CP-V10A 10000mAh

Sony’nin Lityum iyon polimerden ürettiği Powerbank 10.000 mAh şarj kapasiteye sahip. İnce, şık ve hafif bir tasarıma sahip. Siyah ve beyaz renk seçenekleri mevcut. 1 adet USB çıkışı ve 1.5A çıkış hızı ile biraz dezavantaja sahip. LED pil göstergesi bulunuyor ve tüm cihazlar için kullanılabiliyor.

8-Romoss Ace 10000 mAh

10.000 mAh kapasiteli Romoss Ace 10000 mAh modeli 2.1A çıkış gücü ve 2 adet USB çıkışına sahip. Ayrıca oldukça hızlı ve aynı anda iki cihazı şarj edebiliyor.

9-S-Link Swapp Ip-L44

LG marka batarya kullanan S-Link Swapp Ip-L44 ise 12.000 mAh değere sahip. Ayrıca 2.1A çıkış gücü ve 2 adet USB  port çıkışına sahip.

10-TP-Link TL-PB10000

TP-Link TL PB10000

Şık tasarımıyla da dikkat çeken TP-LINK PB50 modeli ise 10.000 mAh’lik değere sahip.  Ayrıca 2A çıkış güce sahip ve 2 adet USB  port çıkışa ve LED göstergeye sahip.

11- Samsung EB-PN915B 11300 MAh

Samsung’un Lityum iyon polimerden ürettiği Samsung EB-PN915B 11300 MAh modeli ise; 2A çıkış güce sahip ve 2 adet USB  port çıkışa sahip. Boyutu biraz büyük

12-Anker PowerCore 20000 MAh

USB-A Bağlantı Noktasına sahip Anker PowerCore 20000 MAh PowerIQ modeli yüksek hızlı şarj teknolojisi ve aynı anda iki cihazı şarj edebiliyor.

Yorum yap