Tasarım Kodlama

Ücretsiz Font(Yazı Tipi) İndirme Siteleri

Yazı tiplerini lisanslamaya paranız yetmiyor mu? Bu web siteleri, bir sonraki yaratıcı projeniz için mükemmel ücretsiz yazı tipini bulmanıza yardımcı olacaktır.

Popüler bir ücretli yazı tipinin lisansını herkes karşılayamaz. Yeni bir marka oluşturma projesinde, posterde veya web sitesinde kullanmak için bir yazı tipi arıyorsanız, ticari olarak ve tercihen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir yazı tipi arıyor olabilirsiniz.

Neyse ki, internet ücretsiz yazı tipi web siteleriyle dolu. Bir sonraki projeniz için mükemmel ücretsiz yazı tipini bulmanıza yardımcı olacak aşağıdaki web sitelerine göz atın.

1. Google Fonts

Google Fonts, web’e hazır en büyük font koleksiyonlarından birine sahiptir. 1000’den fazla farklı yazı tipi ailesi sunar.

Aramalarınızı kategoriye, dile, popülerliğe ve hatta kalınlık veya genişlik gibi özelliklere göre daraltabilirsiniz. Önizleme metnini değiştirmek için yazı tipi önizlemesine tıklayın (bunu sayfadaki tüm yazı tiplerine de uygulayabilirsiniz).

Google Yazı Tipleri ile ilgili en iyi şeylerden biri, çok yönlü yazı tipi önizleme aracıdır. Herhangi bir yazı tipiyle bir paragrafı veya cümleyi önizlemeyi seçebilirsiniz. Yazı tipi boyutunu artırabilir veya yazı tipinin farklı bir sürümüne de geçebilirsiniz.

Son olarak, bir yazı tipinin diğerleriyle nasıl eşleştiğini görebilir, bu da projeniz için mükemmel yazı tipi kombinasyonunu elde etmenize yardımcı olabilir.

İhtiyacınız olan yazı tipini bulduğunuzda, onu bilgisayarınıza indirebilir veya web sitenize yerleştirmek için kodu alabilirsiniz.

2. Fonts.com + SkyFonts

Fonts.com çok çeşitli yazı tipleri satmaktadır. Ancak bu site hakkında bilmeniz gereken, Google Fonts ve SkyFonts ile entegrasyonudur. SkyFonts, yazı tiplerini indirmek ve yönetmek için bir masaüstü uygulamasıdır. Google Fonts’u indirmek ve yüklemek için tek tıklamayla bir seçenek istiyorsanız, kullanmanız gereken uygulama bu.

Font.com’un Google Fonts sayfasını açın ve SkyFonts Yükle düğmesini tıklayın.

Uygulama yüklendikten sonra sayfaya geri dönün:

  • Google Yazı Tiplerine Gözat’ı tıklayın ve bir Google yazı tipi arayın
  • Bir yazı tipi ailesi veya birden çok yazı tipi ailesi seçtikten sonra, SkyFonts açılır menüsüne tıklayın ve Tüm Aileyi Ekle seçeneğini işaretleyin.
  • Ekle’yi tıklayın.

Bilgisayarınızdaki SkyFonts uygulaması, tüm yazı tipi ailesini indirip yükleyerek harekete geçecek.

3. FontBundles Free Fonts Collection

FontBundles, tasarımcıların font paketlerini düzenleyerek birkaç dolar tasarruf etmesine yardımcı olur. Web sitesinde ayrıca, bir hesaba kaydolduktan sonra indirip ücretsiz olarak kullanabileceğiniz yüzlerce ücretsiz yazı tipini listeleyen Ücretsiz Yazı Tipleri bölümü de bulunmaktadır.

Bu listedeki diğer bazı web sitelerinin aksine, FontBundles’taki koleksiyon dinamik olarak değişmeye devam ediyor. Her hafta, Haftanın Ücretsiz Yazı Tipi sayfasında bir premium yazı tipi öne çıkar. Gelişmekte olan bir tipograf iseniz, bu sayfayı yer imlerine eklemeli ve her hafta geri gelmeye devam etmelisiniz.

FontBundles size ücretsiz olarak birinci sınıf bir yazı tipi sağladığından, bunları ticari olarak ücretsiz olarak kullanmanıza izin veren bir lisansla birlikte gelirler.

4. Behance

Behance, dünyanın en iyi tasarımcılarından bazılarının yaratıcı çalışmalarını sergiledikleri yerdir. Hatta bazı tasarımcılar onu bir portföy web sitesi olarak kullanırken, diğerleri onu tasarım varlıkları veya yazı tipleri olsun, çalışmalarını görüntülemek ve paylaşmak için kullanır.

Yazı tiplerini denemeyi seviyorsanız, Behance’te “ücretsiz yazı tipleri” aramanız yeterlidir. Her zaman birden fazla sürüme sahip eksiksiz bir yazı tipi seti bulamayacaksınız, ancak kesinlikle ilginizi çekecek bir şey bulacaksınız.

Bir grafik tasarım projesinde kullanmak için yazı tipi arıyorsanız, Behance keşfetmek için iyi bir yerdir. Logolar, sosyal medya afişleri ve posterlerle yapılacak her şey size iyi sonuçlar verecektir. Ancak bir markalaşma projesi için yeni bir yazı tipi arıyorsanız, bir web sitesinde veya blogda gösterilecek bir şey arıyorsanız, burası muhtemelen doğru yer değil.

5. Dribbble

Dribbble, popüler olmasa da Behance’e benzer bir platformdur. Ancak Dribbble, UI Tasarımcıları arasında popülerdir, bu nedenle web sitesinde oldukça geniş bir yazı tipi yelpazesi bulacaksınız. Başlamak için “ücretsiz yazı tiplerini” arayın. Koleksiyon Behance kadar büyük olmasa da burada birçok modern, komut dosyası ve serif yazı tipi bulacaksınız.

6. Dafont

Dafont, yazı tiplerini indirmek için en eski ve en iyi kaynaklardan biridir. Dafont, web sitesinde 50.000’den fazla yazı tipine sahiptir.

Bu kadar büyük bir koleksiyonu filtrelemek zor olabilir. Bu nedenle Dafont’un en üstte bir kategori sistemi var. Başlamak için en iyi yer burası. Karikatür veya El Yazısı gibi bir alt kategoriyi keşfedin. Ayrıca Cadılar Bayramı, Rustik, Korku vb. temaları kullanarak listeyi sıralayabilirsiniz.

Önizleme aracını görmek için Son Eklenen Yazı Tipleri veya En İyi Yazı Tipleri düğmesini tıklayın. Önizleme kutusuna ne istediğinizi yazın, aşağıdaki sonuçlarda görünecektir. Sonuçlarınızı daha da daraltmak için gelişmiş arama aracını kullanın. Ne aradığınızı biliyorsanız, sayfanın üst kısmındaki Arama çubuğuna atlayın.

7. Urbanfonts

Urbanfonts’u Dafont’un modern, cilalı versiyonu olarak düşünün. Web sitesinin kullanımı daha kolay ve göze daha hoş geliyor. Ama temel yapı aynıdır. Kategoriye, en yeni yazı tiplerine veya popülerliğe göre sıralayabileceğiniz bir yazı tipi listesi bulacaksınız.

Urbanfont’un önizleme özelliği de daha iyi. Siyah bir arka plan üzerinde özel metin kullanarak yazı tiplerini önizleyebilirsiniz. Fareyle önizlemenin üzerine geldiğinizde, önizleme kutusunda tüm alfabeyi göreceksiniz.

8. Fontspace

Fontspace, 75.000’den fazla fontun listelendiği bir font dizinidir. Yazı tiplerini görüntülemek için görsel bir yaklaşım gerektirir. Her zamanki düzenlenebilir yazı tipi önizlemesinin yanı sıra, tasarımcıdan yazı tipini gösteren bir resim de bulacaksınız. Bir grafik tasarım projesi için yazı tipi arıyorsanız, bunların bir görselde kullanıldığını görmek kesinlikle yardımcı olacaktır.

Varsayılan olarak, Fontspace tüm yazı tiplerini gösterir. Yalnızca ücretsiz ticari kullanım için mevcut olan yazı tiplerini görmek istiyorsanız, Dişli simgesine tıklamanız ve Yalnızca ticari amaçlı yazı tiplerini göster seçeneğini belirlemeniz gerekir.

9. Font Squirrel

Font Squirrel, bu listedeki diğer web sitelerinden biraz farklıdır, çünkü diğer web sitelerinden yazı tiplerini derler ve bunlara bağlantı verir. Tüm yazı tipleri ticari kullanım için ücretsizdir ve OTF veya TTF biçiminde gelir.

Yazı tiplerinizi türe, kategoriye, etiketlere ve daha fazlasına göre filtreleyebilirsiniz. Ne yazık ki, yazı tipinin özel bir önizlemesini alamazsınız – bunun için tıklamanız ve kaynak web sitesinin işlevsellik sunmasını ummanız gerekir.

Yeni Yazı Tiplerini Programlarınıza Ekleyin

Yukarıdaki ücretsiz yazı tipi web siteleri, estetik açıdan hoş bir yazı tipi seçmeyi kolaylaştırır. Herhangi bir projeye renk katmak için binlerce harika yazı tipi indirebilirsiniz. Ardından, bir tasarımcıysanız, büyük olasılıkla yazı tipini Photoshop gibi programlara eklemek isteyeceksiniz.

Belgelerinize ekstra bir yetenek kazandırmak için en sevdiğiniz kelime işlemcideki yazı tipini de kullanabilirsiniz.

1 yorum