Tasarım Kodlama

TRT EBA TV FREKANSLARI

EBA TV ders programı yayınlandı! EBA TV uydu frekans bilgileri… EBA TV nasıl izlenecek?

TRT EBA TV Frekans Ayarı Nasıl Yapılır? – 2020

TRT EBA TV yayınları ne zaman başlayacak? EBA TV frekans ve kanal ayarı nasıl yapılır?

Corona virüsü önlemleri kapsamında okullar tatil edildi. İlk ve ortaöğretimde eğitimine devam eden milyonlarca öğrenci uzaktan eğitime başlayacak. TRT’in kuracağı EBA TV’lerden yararlanacak öğrenciler, uzaktan eğitim sürecinin ne zaman başlayacağının yanı sıra TRT EBA TV frekans ayarının nasıl yapıldığını da merak ediyor. Peki, TRT EBA TV yayınları ne zaman başlayacak? EBA TV frekans ve kanal ayarı nasıl yapılır?

TRT-EBA TV’nin yayın programı belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), uzaktan eğitimde kullanılacak EBA TV’nin nasıl izleneceği öğrencilerin merak ettiği konu olarak dikkat çekiyor. Öte yandan uzaktan EBA eğitim yayınlarının ne zaman başlayacağı araştırılan konular arasında yer alıyor. İşte, EBA TV frekans ve kanal ayarı ve MEB uzaktan eğitim hakkında merak edilenler…

Bakanlık açıklamasına göre, EBA TV için TRT üzerinden 3 ayrı kanal 6 ayrı frekansta yayın yapacak. Bunların 3’ü HD yayın, 3’ü de SD yayın alt yapısıyla planlandı. Öğrenciler için EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul ve EBA TV Lise ile 23 Mart Pazartesi gününden itibaren uzaktan eğitime başlayacak.

Ayrıntılı yayın akışı ve ders programı Bakanlığın web sitesinde ve “eba.gov.tr”‘den yayımlanacak.

İlk aşamada temel derslerle yayınlar başlayacak. İlkokullar için Türkçe, matematik, hayat bilgisi, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi ve İngilizce’ye ilave olarak, “Yetiştirme Programı” kapsamında Türkçe ve matematik dersleri verilecek.

Dersler, 20’şer dakika olarak yayımlanacak ve aralarda 10’ar dakikalık etkinlik kuşağı olacak.

Ortaokulda; Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi, İngilizce ve imam hatip ortaokulu öğrencileri için Arapça dersleri olacak. Lisede; tarih, coğrafya, Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi ve ayrıca imam hatip lisesi öğrenciler için de diğer temel dersler verilecek.

Dersler, EBA TV İlkokul ve EBA TV Ortaokul’da sabah saat 09.00’da başlayıp 13.30’a kadar devam edecek. Ayrıca saat 13.30- 17.30 ve 17.30- 21.30’da iki kez tekrar yayın ekrana gelecek.

Ders saatlerini kaçıran veya pekiştirmek isteyen öğrenciler tekrarına ulaşarak, yeniden izleme ve dinleme imkanı bulacak. EBA TV Lise’de ise ders sayısı daha fazla olduğu için yayınları sabah 09.00’da başlayıp 14.30’a kadar devam edecek. Saat 15.00 ile 21.00 arasında da EBA TV Lise’de tekrar yayınları ekrana gelecek.

EBA TV FREKANS AYARLAMA

EBA TV kanalları uydu ayarları nasıl yapılır?

SD (Standart çözünürlüklü) TRT – EBA TV İlkokul SD,

TRT – EBA TV Ortaokul SD,

TRT – EBA TV Lise SD kanalları TURKSAT uydusu üzerinden

1916 MHz, Vertical (Dikey),

Sembol Oranı:30.000

FEC:3/4

parametreleri ile yayınlanmaktadır.

TKGS (TURKSAT Kanal Güncelle Sistemi) sistemine sahip uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde

TRT – EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan,

TRT – EBA TV Ortaokul SD 90. Kanaldan,

TRT – EBA TV Lise SD 91. kanaldan

izlenebilir.

HD (yüksek çözünürlüklü) TRT – EBA TV İlkokul HD,

TRT – EBA TV Ortaokul HD,

TRT – EBA TV Lise HD

kanalları TURKSAT uydusu üzerinden

12084 MHz, Horizontal (Yatay),

Sembol Oranı:13750

FEC:2/3

parametreleri ile yayınlanmaktadır. TKGS sistemine sahip olan uydu alıcılarda ya da uydu alıcılı TV’lerde TRT – EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan, TRT – EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan, TRT – EBA TV Lise HD 88. kanaldan izlenebilir.

TURKSAT Kanal Güncelleme Sistemi sistemi olmayan cihazlarda SD kanal bulma nasıl yapılacak?

1916 MHz frekansında geçmişte tarama gerçekleştiren ve daha sonra listesindeki kanalları silmeyenler, daha önce 11916 Mhz frekansında yayın yapan uydu alıcısı ya da uydu alıcılı televizyonunda TRT – EBA TV İlkokul SD, TRT – EBA TV Ortaokul SD, TRT – EBA TV Lise SD kanallarını görecektir. Eğer bu kanallar listede görünmüyorsa, 11916 MHz, Vertical (Dikey), Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametrelerini uydu alıcısına ya da uydu alıcılı TV’ye girerek manuel tarama yöntemiyle ya da TURKSAT’ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT – EBA TV İlkokul SD, TRT – EBA TV Ortaokul SD ve TRT – EBA TV Lise SD yayınları bulunabilir.

TKGS (TURKSAT Kanal Güncelleme Sistemi) sistemi olmayan cihazlarda HD (yüksek çözünürlüklü) kanal bulma nasıl yapılacak?

Uydu alıcılarında ya da uydu alıcılı TV’lerde 12084 MHz, Horizontal (Yatay), Sembol Oranı:13750 FEC:2/3 parametrelerini girerek manuel (elle) tarama yöntemi ya da TURKSAT’ın şebeke arama sağladığı frekanslarda Network Search (Şebeke Arama ) kısmını açık yaparak tarama yöntemiyle TRT – EBA TV İlkokul HD, TRT – EBA TV Ortaokul HD ve TRT – EBA TV Lise HD yayınları bulunabilir.

SD uydu alıcısı ile EBA TV İzlenir mi?

Evet, her 3 kanal da aynı zamanda SD yayın sağlayacaktır.

Yorum yap