Teknik Terimler Windows

Aygıt Yöneticisi nedir?

Aygıt Yöneticisi, bir bilgisayarda yüklü Microsoft Windows tarafından tanınan tüm donanımların merkezi ve organize bir görünümünü sağlayan Microsoft Yönetim Konsolu’nun bir uzantısıdır.

Aygıt Yöneticisi, sabit disk sürücüleri, klavyeler, ses kartları, USB aygıtları ve daha fazlası gibi bir bilgisayarda yüklü donanım aygıtlarını yönetmek için kullanılır.

Aygıt Yöneticisi’ni donanım yapılandırma seçeneklerini değiştirmek, sürücüleri yönetmek, donanımı devre dışı bırakmak ve etkinleştirmek, donanım aygıtları arasındaki çakışmaları belirlemek ve çok daha fazlası için kullanabilirsiniz.

Aygıt Yöneticisi’ni Windows’un anladığı birincil donanım listesi olarak düşünün. Bilgisayarınızdaki tüm donanımlar bu merkezi yardımcı programdan yapılandırılabilir.

Aygıt Yöneticisi, özel bir komutla komut satırı veya Çalıştır iletişim kutusu aracılığıyla da açılabilir.

Açıkçası, Aygıt Yöneticisi Windows’a dahildir – fazladan herhangi bir şey indirip yüklemeye gerek yoktur. Aygıt Yöneticisi adında bunu veya bunu yapan bir dizi indirilebilir program var, ancak bunlar burada bahsettiğimiz Windows Aygıt Yöneticisi değiller.

Aygıt Yöneticisi Nasıl Kullanılır

Yukarıdaki örnek resimde gösterildiği gibi, Aygıt Yöneticisi, aradığınızı bulmanın daha kolay olması için cihazları ayrı kategorilerde listeler. İçinde hangi cihazların listelendiğini görmek için her bölümü genişletebilirsiniz. Doğru donanım aygıtını bulduğunuzda, mevcut durumu, sürücü ayrıntıları veya bazı durumlarda güç yönetimi seçenekleri gibi daha fazla bilgi görmek için üzerine çift tıklayın.

Bu kategorilerden bazıları arasında Ses girişleri ve çıkışları, Disk sürücüleri, Ekran adaptörleri, DVD / CD-ROM sürücüleri, Ağ adaptörleri, Yazıcılar ve Ses, video ve oyun denetleyicileri bulunur.

Ağ kartınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, diyelim ki, Ağ bağdaştırıcıları alanını açabilir ve söz konusu cihazla ilişkili olağandışı simgeler veya renkler olup olmadığını görebilirsiniz. Hakkında daha fazla bilgi edinmek veya aşağıda listelenen görevlerden birini gerçekleştirmek istiyorsanız, çift tıklayabilirsiniz.

Aygıt Yöneticisi’ndeki her aygıt listesi, ayrıntılı bir sürücü, sistem kaynağı ve diğer yapılandırma bilgileri ve ayarları içerir. Bir donanım parçasının ayarını değiştirdiğinizde, Windows’un o donanımla çalışma şeklini değiştirir.

Aygıt Yöneticisi Hakkında Daha Fazla Bilgi

Aygıt Yöneticisi’nde bir hatayı veya “normal” olmayan bir aygıtın durumunu belirtmek için farklı şeyler olur. Başka bir deyişle, bir cihaz tam olarak çalışır durumda değilse, cihaz listesine yakından bakarak anlayabilirsiniz.

Aygıt Yöneticisi’nde neye bakmanız gerektiğini bilmek iyidir çünkü düzgün çalışmayan bir aygıtın sorunlarını gidermek için gittiğiniz yerdir. Bir sürücüyü güncellemek, bir aygıtı devre dışı bırakmak vb. İçin Aygıt Yöneticisi’ne gidebilirsiniz.

Aygıt Yöneticisi’nde görebileceğiniz bir şey sarı bir ünlem işaretidir. Bu, Windows kendisiyle ilgili bir sorun bulduğunda bir aygıta verilir. Sorun aşırı veya bir aygıt sürücüsü sorunu kadar basit olabilir.

Bir aygıt devre dışı bırakılırsa, kendi isteğinizle veya daha derin bir sorun nedeniyle, Aygıt Yöneticisi’nde aygıtın yanında siyah bir ok görürsünüz. Windows’un eski sürümleri (XP ve öncesi) aynı nedenle kırmızı bir x işareti verir.

Sorunun ne olduğunu daha iyi anlatmak için Aygıt Yöneticisi, bir aygıtta bir sistem kaynağı çakışması, sürücü sorunu veya başka bir donanım sorunu olduğunda hata kodları verir. Bunlara basitçe Aygıt Yöneticisi hata kodları veya donanım hata kodları denir.

Yorum bırak