Tasarım Kodlama

Windows 10 Mikrofon Ayaları Nasıl Yapılır?

Windows 10 Mikrofonu Çalışmadığında Nasıl Onarılır

Windows 10 mikrofonunuz çalışmadığında deneyebileceğiniz birkaç düzeltme vardır. İlk adım, sorunun bilgisayarınızda mı yoksa mikrofonun kendisinde mi olduğunu belirlemektir.

Bu yazıdaki talimatlar, Windows 10 PC’ler için dahili ve harici mikrofonlar için geçerlidir. Cihazınızın üreticisine bakılmaksızın adımlar aynıdır.

Windows 10’da Çalışmayan Bilgisayar Mikrofonunun Nedenleri

Bilgisayar mikrofonunuz çalışmıyorsa bunun birkaç nedeni olabilir, örneğin:

  • Hatalı donanım
  • Kötü fiziksel bağlantılar
  • Eksik aygıt sürücüleri
  • Diğer Bluetooth cihazlarından kaynaklanan parazit
  • Harici mikrofon ile dahili mikrofon arasındaki çatışmalar
  • Bilgisayarınızda ses girişi kapatıldı.
  • Kulaklığınızda ses girişi kapatıldı.

Başlamadan önce, nedenini denemek ve daraltmak için Windows 10 mikrofonunuzu test etmenize yardımcı olur. Probleminizin nedenini belirlediğiniz anda çözümü muhtemelen ortaya çıkaracaksınız.

Bir mikrofonla ilgili sorun giderme adımlarının çoğu, işe yaramayan kulaklık sorunlarını gidermeyle aynıdır.

Windows 10 Mikrofonunun Çalışmaması Nasıl Düzeltilir

Bilgisayar mikrofonunuz düzgün çalışana kadar şu çözümleri deneyin:

Çözüm 1: Windows 10 sorun gidericisini çalıştırın. Windows 10’da bir dizi yerleşik sorun giderme aracı vardır. Mikrofon sorunları yaşıyorsanız, görev çubuğundaki Hoparlörler simgesini sağ tıklayın ve Windows’un olası çözümleri aramasını sağlamak için Ses sorunlarını gider’i seçin.

Çözüm 2: Sessiz düğmesini bulun. Harici mikrofonların fiziksel ses düğmeleri olabilir, bu nedenle cihazınızın sesinin kapalı olmadığından veya çok kısık olmadığından emin olun.

Çözüm 3: Cihaz yöneticisini kontrol edin. Bilgisayarınızın mikrofonunuzu algılayabildiğinden emin olmak için Windows Aygıt Yöneticisi’ni açın ve Ses girişleri ve çıkışları bölümünü genişletin, ardından mikrofonunuzu seçin ve Aygıt Durumu bölümüne bakın.

Çözüm 4: Mikrofonunuzu listede görmüyorsanız, fişini çekin ve ardından tekrar takın. Hala görünmüyorsa, sorun bağlantıdan kaynaklanmaktadır.

Çözüm 5: Bağlantılarınızı kontrol edin. Mümkünse farklı bir bağlantı kablosu kullanın ve mikrofonu aynı cihazdaki farklı bir USB bağlantı noktasına takmayı deneyin. Hala çalışmıyorsa, farklı bir bilgisayarla kullanmayı deneyin.

Çözüm 6: Mikrofonunuz diğer cihazlarla çalışıyorsa, sorun Windows PC’nizdeki bağlantı noktaları olabilir. Ancak, diğer bilgisayarlara bağlanmayacaksa, muhtemelen yeni bir mikrofona ihtiyacınız vardır.

Çözüm 7 :Bireysel uygulama ayarlarını kontrol edin. Skype gibi bazı uygulamaların kendi ses girişi seçenekleri vardır. Belirli bir uygulamada ses sorunları yaşıyorsanız, ses girişini seçebileceğiniz bir ayarlar menüsüne bakın.

Çözüm 8: Windows ses ayarlarınızı değiştirin. Kullanmak istediğiniz mikrofonun seçildiğinden ve etkinleştirildiğinden emin olmak için Windows 10 ses ayarlarında Giriş’in altına bakın. Windows aramaya tıklayıp Ayarlar yazın. Ayarlar panelinden Ses Ayarları yazın. Giriş sekmesine gidin.

Çözüm 8: Mikrofon sesini artırın. Ses ayarlarında, mikrofonunuzun sesinin açık olduğundan emin olmak için mikrofon seçiminizin altında Cihaz özellikleri‘ni seçin.

Çözüm 9: Diğer Bluetooth cihazlarını devre dışı bırakın. Kablosuz mikrofon kullanılırken, diğer Bluetooth bağlantıları sinyale müdahale edebilir. Bluetooth’unuz Windows’ta çalışmıyorsa, bunun yardımcı olup olmadığını görmek için diğer bağlı cihazlarda Bluetooth’u birer birer kapatın.

Çözüm 10 :Donanım sürücülerini güncelleyin. Mikrofonunuzu Aygıt Yöneticisi’nde görebiliyorsanız, ancak yine de ses algılamıyorsa, sürücülerin güncel olup olmadığını kontrol edin. Çoğu harici PC mikrofonu herhangi bir sürücü gerektirmez, ancak yüklemeniz gereken ek bir yazılım olup olmadığını görmek için kullanım kılavuzunu kontrol etmek isteyebilirsiniz. Ayrıca sürücüler için bir Google araması yapabilir veya ücretsiz bir sürücü güncelleme aracı kullanabilirsiniz.

Çözüm 11: Uygulama izinlerinizi kontrol edin. Windows güncellemeleri bazen uygulama ayarlarını sıfırlayabilir. Belirli bir uygulamayla mikrofon sorunları yaşıyorsanız, Windows 10 uygulama izin ayarlarına gidin ve uygulamanın mikrofonunuza erişim izni olduğundan emin olun.

Yorum yap