Genel

Yeni Bilgisayar Alınca Yapılması Gerekenler

Yeni bir laptop yada masaüstü bilgisayar alınca yapmak istediğiniz ilk şey, onu kullanmaya başlamaktır. Ama bunu yapmanı önermiyoruz. Yeni makinenizi kullanmaya başlamadan önce yapmanız gereken bazı görevler var. Bu görevleri yapmak kolaydır ve çok fazla çaba harcamanıza gerek yoktur.

Uzun vadede, PC’nizi daha güvenli, daha hızlı ve gelecek için daha iyi duruma getirir. Yeni bilgisayarınızı kullanmadan önce bu Windows özelleştirmelerini tamamlayın.

1. Güncelleme Ayarlarını Gözden Geçirin

Microsoft, Windows 10’a yönelik düzenli güncelleştirmeler yayımlamaktadır. Kalite güncellemeleri hem hata hem de güvenlik düzeltmelerinden oluşurken, Özellik güncellemeleri önemli yükseltmelerdir. Windows 10’un son sürümlerinde (1809’dan sonra), Microsoft güncellemeler üzerinde size daha fazla kontrol imkanı sunar.

Ayarlar uygulamasını açın ve Güncelleme ve Güvenlik> Windows Update bölümüne gidin.

Windows’un bilgisayarınızı otomatik olarak yeniden başlatmasını önlemek için Etkin saatleri değiştir‘i tıklatıyın. Güncelleme geçmişini görüntüle sisteminizde yüklü güncellemeleri düzenli olarak düzenler. Güncelleme bir soruna neden oluyorsa, Güncellemeleri kaldır‘ı tıklayın ve iletişim kutusunu izleyin.

Gelişmiş Seçenekler, güncellemeleri kontrol etmek ve yapılandırmak için size daha ayrıntılı seçenekler sunar. Windows 10 Pro’nun Windows 10 Home’dan daha fazla seçenek sunduğunu unutmayın.

Güncellemeleri Duraklat seçeneği, tüm güncellemeleri geçici olarak duraklatmanıza izin verir. Bekleyen bir güncelleme için yeniden başlatma gerektiğinde sizi bilgilendirmek üzere Güncelleme bildirimlerini etkinleştirin.

Güncellemelerin ne zaman yükleneceğini seçin altında, kalite güncellemelerinin kurulumunu (en fazla 30 gün) ve özellik güncellemelerini (bir yıla kadar) ayrı olarak erteleyebilirsiniz. Bu seçenek yalnızca Windows 10 Pro’da kullanılabilir.

 

2. Güç Planını Kontrol Edin

Verimlilik avantajları için güç yönetimi ayarlarına çok dikkat edin. Yoğun bir bilgisayar görevi yaparken pil ömrünü uzatmanıza ve kaynak kullanımını dengelemenize yardımcı olur.

Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem> Güç ve uyku seçeneğine gidin. Ekran kararmadan önce bekleme süresini ve uykuya geçmeden önceki zamanı ayarlayın.

Denetim Masası’ndaki Güç Seçenekleri sayfalarını açmak için Ek Güç Ayarları bağlantısını tıklayın. İhtiyaçlarınıza göre özel bir Windows güç planı oluşturabilirsiniz.

Daha fazla ince ayar yapmak istiyorsanız, Gelişmiş güç ayarlarını değiştir’i tıklayın. Bu iletişim kutusundaki seçenekler, güçle ilgili olaylar üzerinde ayrıntılı bir kontrol sağlar. Onları donanım ve yazılım gereksinimlerinize göre uyarlayabilirsiniz.

3. Batarya Sağlığı ve Kalibrasyon

Dizüstü bilgisayarın bataryası önemli bir donanımdır, ancak genellikle daha az bilgili ve sağlığı konusunda en az heyecanlıyız. Yeni bir makine satın aldığınızda, batarya sağlığını en baştan izlemek gerekir. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, dizüstü bilgisayarın pil sağlığını analiz etmek için en iyi üçüncü taraf tanılama araçlarından bazılarına ilişkin bir rehberimiz vardır.

  •  Powercfg Battery Report
  • BatteryInfoView
  • BatteryMon
  • BatteryCat
  • Smarter Battery
  • BatteryCare

programlarından birini kurarak batarya kullanımı hakkında bilgi alabilir ve ek düzenlemeler yapabilirsiniz.

Zamanla, herhangi bir pilin kapasitesi azalır. Batarya şarjı tutmayı keser ve değişken okumaları gösterir. Bu yüzden şimdi ve sonra kalibre etmelisiniz.

Pil sağlığının izlenmesi, pili ne zaman kalibre edeceğinizi ve uzun ömürlülüğü artırmak için düzeltici adımlar atacağınızı söyleyecektir. Kalibrasyon prosedürü hakkında dizüstü bilgisayarınızın üreticisinin web sitesini ziyaret edin. Veya ürün kılavuzundaki talimatları izleyin.

4. Kurtarma Sürücüsü Oluşturun

Bilgisayarınız sorunla karşılaştığında ve çalışmayacaksa, bir USB kurtarma sürücüsü bu sorunları gidermenize ve çözmenize yardımcı olabilir. Kurtarma sürücüsü, PC’nizi bir çok yardımcı programdan oluşan bir Windows Kurtarma Ortamı’na başlatır.

Kurtarma sürücüsü oluşturmak için, arama kutusuna “kurtarma” yazın ve sonuçlardan Kurtarma Sürücüsü uygulamasını seçin. Pencereden, Sistem dosyalarını kurtarma sürücüsüne yedekle seçeneğini işaretleyin.

Bu seçeneği seçmenin iki avantajı vardır. Bilgisayarı sıfırlayabilir ve diğer Windows Kurtarma Ortamı araçlarına sürücünün kendisinden erişebilirsiniz.

Not: En az 16GB kapasiteye sahip boş bir USB sürücü seçmek en iyisidir.

5. Önceden Yüklü Gereksiz Uygulamarı Kaldır ve Bildirimleri Kapat

Önceden yüklenmiş veya sisteminizde istemediğiniz mevcut bir uygulama. Bu uygulamalar genellikle antivirüs, oyunlar ve DVD kopyalayıcıları içeren deneme sürümleridir. Başlat menüsünün Tüm Uygulamalar ve döşemeler alanlarını çevreleyen birçok uygulama ve oyun bulacaksınız.

Çoğu durumda, bunları kaldırmak kolaydır. Üç farklı yöntem vardır:

  • Geleneksel kaldırma
  • PowerShell komutlarıyla
  • Üçüncü taraf uninstaller yardımcı programlarını kullanma

Başlat Menüsü Reklamcılığını Kapat

Windows 10 genellikle Başlat menüsünde önerilen uygulamaları veya oyunları gösterir. Bunu durdurmak için, Ayarlar> Kişiselleştirme> Başlat seçeneğine gidin ve Başlat’ta ara sıra önerileri göster seçeneğini belirleyin.

 

Ekran Kilitleme Reklamlarını Devre Dışı Bırak

Windows 10 bazen reklamlarınızı Windows Spotlight ile kilit ekranında gösterir. Bunu devre dışı bırakmak için, Ayarlar> Kişiselleştirme> Ekranı kilitle öğesine gidin ve arka planı bir resme veya slayt gösterisine ayarlayın.

Görev Çubuğu Açılır Pencerelerini Kapat

Kalıcı Windows 10 ipuçları, Microsoft Edge kullanmak için öneriler içerir. Bunu devre dışı bırakmak için, Ayarlar> Sistem> Bildirimler ve işlemler bölümüne gidin ve Windows seçeneğini kullanırken ipuçlarını, püf noktalarını ve önerileri alın.

Ayrıca, güncelleştirmelerden sonra ve oturum açtığımda Bana Windows hoş geldiniz deneyimini göster seçeneğini kapatın.

Dosya Gezgini Reklamcılığını Devre Dışı Bırak

Microsoft, OneDrive depolama birimini ve Microsoft Office 365 hizmetini tanıtmak için Dosya Gezgini’ni kullanır. Bunu durdurmak için Görünüm> Seçenek> Klasörü değiştir ve arama seçeneklerine gidin. Görünen Klasör Seçenekleri penceresinde Görünüm sekmesine gidin ve Senkronizasyon sağlayıcı bildirimlerini göster seçeneğini kapatın.

6. Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma

Sistem Geri Yükleme özelliği, sistemi dengesiz hale getiren donanım veya yazılımdaki son değişiklikleri hızla geri almak için kurtarma araç setinin bir parçasıdır. Bunu periyodik olarak geri yükleme noktaları oluşturarak yapar. Sistem Geri Yükleme’yi etkinleştirdiğinizde, Birim Gölge Kopyası hizmeti, zaman zaman yerel depolama biriminin anlık görüntüsünü alır.

Anlık görüntüler, sistem yapılandırma ayrıntılarındaki (sürücü dosyaları, kayıt defteri ayarları, üçüncü taraf uygulamaları ve daha fazlası) arasındaki farkı dikkate alır. Sistem Geri Yükleme’nin durumunu kontrol etmek için, Denetim Masası’nı açın ve Sistem> Sistem koruması’nı tıklayın. Herhangi bir sürücü Açık ise, geri yükleme noktasının o sürücü için çalıştığı anlamına gelir.

Varsayılan olarak, Windows yeni aygıt sürücülerini, Windows Update’i ve daha fazlasını yüklemeden hemen önce otomatik olarak haftada bir kez bir geri yükleme noktası oluşturur. Ayrıca istediğiniz zaman bir geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz.

7. Windows Defender Güvenliğini Ayarlama

Birçok kişi yeni bir bilgisayar kullanmadan önce Windows Defender seçeneğini ayarlamayı göz ardı eder. Bunları doğru şekilde yapılandırmak çok önemlidir. Windows 10 1809’dan itibaren, tüm seçenekler Windows Güvenlik uygulamasına taşındı.

Virüs ve Tehdit Koruması

Burada, son taramaların ayrıntılarını görebilirsiniz (manuel veya otomatik). Daha fazla seçenek ayarlamak için Ayarları yönet’i tıklayın. Cloud, otomatik gönderim örneği açık durumdayken koruma sağladı, veritabanında olmasa bile, gerçek zamanlı olarak kötü amaçlı yazılımları engellemenize yardımcı olur.

Kontrollü Klasör Erişimli Fidye Yazılımını Engelleyin

1709 sürümünde sunulan bu özellik, kötü amaçlı ve şüpheli uygulamaların, belirtilen klasörlerde depolanan dosyalarda değişiklik yapmasını önler. Bu özelliği etkinleştirmek için Virüs ve Tehdit koruması sayfasına gidin ve Fidye yazılımı korumasını yönet’i tıklayın. Kontrollü Klasör Erişimi’ni açın ve klasör listesini değiştirin.

Uygulama ve Tarayıcı Kontrolü

Web’den uygulama ve dosya indirirken Windows’un nasıl davranacağını kontrol edebilirsiniz. Edge’i güvenli, izole bir gözatma ortamında açmak için Windows Defender Uygulama Korumasını açın. Exploit koruması, sistem işlemlerine ve uygulamalarına otomatik olarak birçok istismar önleme tekniğini uygular.

Cihaz Güvenliği

Windows 10 ayrıca, saldırıların yüksek güvenlikli işlemlere kötü amaçlı kod eklemesini önlemek için sanallaştırma tabanlı güvenlik kullanır.

8. Zamanlanmış Yedekleme Düzenini Ayarlama

Sabit sürücü arızası veya hırsızlığa karşı bakım garantisi yoktur. Herhangi bir potansiyel felaket bilgisayarınızı ve verinizi engelleyebilir. Verilerinizi güvende tutmak için düzenli olarak yedekleyin.

Anahtar Donanım ve Yazılım Gereksinimleri

USB 3.0 ile en az 1 TB veya daha büyük bir veya iki harici sabit disk. Sistem yedekleme için ilk diski ve veri yedekleme için bir tane daha kullanın. Ya da gereksiz geliyorsa, sürücüyü iki bölüme ayırın.

Minimum manuel müdahale ile bir programa göre verileri otomatik olarak yedeklemenizi sağlayan bir uygulama seçmelisiniz. Dropbox veya Google Drive gibi bulut depolama hizmetleri, tam bir yedekleme aracı olarak değil, seçilen dosyaları senkronize etmek için en iyi şekilde çalışır. Backblaze, Backblaze B2, Amazon S3, Amazon Buzulu, Google Storage Nearline ve daha fazlasını düşünün.

9. Birden Çok Uygulama Yüklemek İçin Ninite Kullanın

Bilgisayarınızı kurduktan sonra, muhtemelen en sevdiğiniz uygulamaları yüklemek istersiniz. Ancak onları indirmek, kurmak ve güncel tutmak zorunda olmak zaman alıcı ve can sıkıcıdır. Ninite, tek bir dokunuşta birden fazla uygulamayı otomatik olarak kurmanıza ve zaman kazanmanıza olanak tanır. Listenin altındaki Get Ninite düğmesini tıklayın.

Ninite yükleyici dosyasını indirin. Öyleyse Ninite’nin tüm uygulamaları kurmasına özen göstersin. Uygulamalar, varsayılan ayarlarla arka planda sessizce kurulur ve bu da varsayılan konumdadır. Ninite bile, Ninite’nin desteklediği güncellemeleri düzenli olarak kontrol eden ve bunları sizin için otomatik olarak yükleyen, yılda 10 dolarlık bir güncelleme denetleyicisi uygulaması sunuyor.

Yeni Bir Bilgisayara Yüklemeniz Gereken Uygulamalar

Yeni bir bilgisayar edinmek heyecan verici bir zamandır. İlk bakışta, bu ipuçları çok görünebilir, ancak zor değil. Bilgisayarınız, görevleriniz için daha güvenli, daha hızlı ve daha donanımlı olacaktır.

Düzinelerce veya daha fazla şaşırtıcı Windows uygulaması varken, hangisinin olması gerektiğini bilmek, yeni bir kurulumun yapılmasını kolaylaştırır.

https://ninite.com

Yorum Yap

Yorum yapmak için tıklayın