Python

Python Kurulumu Yapma

Python Yükleme

Python’u yüklemek genellikle kolaydır ve günümüzde birçok Linux ve UNIX dağıtımında yeni bir Python bulunmaktadır. Hatta bazı Windows bilgisayarları (özellikle HP’den gelenler) bile Python’un zaten yüklü olduğunu gösteriyor. Python’u yüklemeniz gerekiyorsa ve bu en son Python sürümünü indirebilir ve kurabilirsiniz.  Windows yüklemleri için ileri ileri yapmanız yeterli olacaktır. Diğer kurulumlar için BeginnersGuide/Download adresine bakabilirsiniz.

Python kurulumu çok basit olmasına rağmen aşağıdaki şekilde kurulumu tamamlayabilirsiniz. Kurulumda dikkat etmeniz gereken en temel nokta PATH kısmının seçilmiş olması gerekiyor.

 

Eğer kurulum başarılı bir şekilde gerçekleştiyse komut ekranında python yazarak istenildiği gibi kurulup kurulmadığını test edebilirsiniz.

 

Yukarıdaki gibi bir mesaj yerine  Eğer  ” ‘python’ is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file.” mesajı alıyorsanız. Path kısmına ekleme yapmamışsınız demektir. Ama Add PATH demeyi unuttuysanız üzülmeyin. Aşağıdaki gibi ortam değişkenlerine PATH kısmını ekleme yapabilirsiniz. Unutmayın python.exe ve Scripts klasörünün nerede olduğunu bilmeniz gerekiyor.

 

Programlama Arayüzü (IDE)

Başlamadan önce, hangi IDE’lerin ve metin editörlerinin Python kodlarını tanıdığını öğrenmek için  Python IDE listesine bakmak isteyebilirsiniz. Bu IDElerden bazıları ücretsiz ve oldukça kullanışlıdır. Ben genellikle IDLE(Python ile geliyor) yada Eclipse + PyDev kullanıyorum. Ancak PyChram‘ın da arayüzünün iyi olduğunu ifade edebilirim.

Varsayılan olarak, Linux’ta /usr/local/bin/pythonX.X / Unix ve Windows’ta C: \ PythonXX, burada ‘X’ sürüm numarasını gösterir. Shell veya komut isteminden çağırmak için, bu konumu ortam değişkenlerindeki PATH’e  eklememiz gerekir.

Python öğrenmeye yeni başlayanlar için python üzerindeki kaynak kütüphanesi eşsiz bir kaynak barındırmaktadır.  Basit örnekler ve açıklamalardan detaylı kavramlara kadar her durum için detaylı açıklamalar yapılmıştır.

 

2 Yorum

Yorum yapmak için tıklayın