Tasarım Kodlama

Python Masaüstü Uygulama Örnekleri

Hızlı şekilde Python form örnekleri oluşturmak için Python ile tümleşik gelen Tkinter kütüphanesini kullanacağız.

Python Tkinter Nedir: Tkinter, Python için standart GUI kütüphanesidir. Python, Tkinter ile birleştirildiğinde GUI uygulamaları yani form uygulamaları oluşturmanın hızlı ve kolay bir yolunu sunar.

 

Python Form Oluşturma

 

Python Buton Oluşturma

 

Tkinter messagebox oluşturma

 

Python Label Kullanımı

 

Python Tkinter Label Kullanımı

 

Python Tkinter CheckBox Kullanımı

 

Python Tkinter Entry Kullanımı

 

Python Tkinter ListBox Kullanımı

 

2 yorum

  • Merhaba. Herhangi bir sınırlama olmaksızın, Win, Mac, Linux için crossplatform Masaüstü programlar geliştirmek için sizce Python doğru tercih mi? Bu konuda bana tavsiyede bulunabilir misiniz?

    • Python, Hızlı Uygulama Geliştirme, komut dosyası oluşturma ve mevcut bileşenleri birbirine bağlama için mükemmel şekilde crossplatform desteği olan, interpreted, nesne yönelimli bir programlama dili olduğunu bilmelisin.
      Ayrıca Python, program bakımının genel maliyetini azaltmak için okunabilirliğe odaklanan basit, öğrenmesi kolay bir sözdizimi kullanır. Python bir derleyici gerektirmediğinden, düzenleme-test-hata ayıklama döngüsü çok hızlıdır.
      BÜtün platformlarda rahatlıkla çalışmasına rağmen daha çok web uygulamaları, yapay zeka ve makine öğrenimi konusunda kendini kanıtlamış olduğunu bir çok kaynakta göreceksin.