Tasarım Kodlama

Python Masaüstü Uygulama Örnekleri

Hızlı şekilde Python form örnekleri oluşturmak için Python ile tümleşik gelen Tkinter kütüphanesini kullanacağız.

Python Tkinter Nedir: Tkinter, Python için standart GUI kütüphanesidir. Python, Tkinter ile birleştirildiğinde GUI uygulamaları yani form uygulamaları oluşturmanın hızlı ve kolay bir yolunu sunar.

Python Form Oluşturma

Python Buton Oluşturma

Tkinter messagebox oluşturma

Python Label Kullanımı

Python Tkinter Label Kullanımı

Python Tkinter CheckBox Kullanımı

Python Tkinter Entry Kullanımı

Python Tkinter ListBox Kullanımı

6 yorum

 • Merhaba. Herhangi bir sınırlama olmaksızın, Win, Mac, Linux için crossplatform Masaüstü programlar geliştirmek için sizce Python doğru tercih mi? Bu konuda bana tavsiyede bulunabilir misiniz?

  • Python, Hızlı Uygulama Geliştirme, komut dosyası oluşturma ve mevcut bileşenleri birbirine bağlama için mükemmel şekilde crossplatform desteği olan, interpreted, nesne yönelimli bir programlama dili olduğunu bilmelisin.
   Ayrıca Python, program bakımının genel maliyetini azaltmak için okunabilirliğe odaklanan basit, öğrenmesi kolay bir sözdizimi kullanır. Python bir derleyici gerektirmediğinden, düzenleme-test-hata ayıklama döngüsü çok hızlıdır.
   BÜtün platformlarda rahatlıkla çalışmasına rağmen daha çok web uygulamaları, yapay zeka ve makine öğrenimi konusunda kendini kanıtlamış olduğunu bir çok kaynakta göreceksin.

  • Sayın Burhan,
   Admin arkadaşın yorumu sorunuzu gayet güzel özetlemiş ancak ben de bir kaç kelime söylemek isterim.

   Üç büyük arayüz geliştirme takımını “platform bağımsız” (crossplatform) masaüstü hatta mobil uygulamalar için kullanabilirsiniz.

   1- Tkinter (win, mac, linux)
   Sadece masaüstü

   2- Qt (win, mac, linux, android, ios, phosh, plasma)
   Bütün ptatformlar + linux mobile platformları phosh + plasma

   3- Gtk (win, mac, linux, phosh, plasma)
   Masaüstü + linux mobile platformları phosh + plasma

   Görüldüğü gibi Qt gui araçlarının arasında öne çıkıyor. Bunların dışında Kivy, Beeware gibi mobil gui platformları da var. Kivy ile masaüstü programlar dahi yazılabiliyor ama istikrar sorunları olduğu söyleniyor.

   Python ile yola başlayan birisi olarak python dilini gerçekten bir çok yönden seviyorum ve halen öğreniyorum.
   Lakin artık google’ın icadı olan yeni bir dil ve gui takımı sessiz ve derinden bütün dünyayı ele geçiriyor. Yazılım camiasının lider topluluklarına bakıyorum kimse olup bitenin pek farkında görünmüyor.
   Google desteğindeki Dart Yazılım Dili + Flutter Gui Platformu tek bir kod ile tüm platformlarda uygulama geliştirmeyi sağlıyor. Web, win, mac, linux, fuchsia os, android, ios, gömülü uygulamalar vs.
   Şu anda benim bildiğim böyle bir sistem (dart + flutter) alternatifi yok ve bu sistem korkarım herkesi kendine çekecek.
   Yine google’nin geliştirdiği Fuchsia Os’da diğer işletim sistemlerini bir kaç senede emekliye ayıracak gibi görünüyor. Özetle ve bence, eğer kısa sürede bir şeyler değişmezse, beş yıl içerisinde windows, mac, ios, linux vs. kalmayacak galiba.