Tasarım Kodlama

Veritabanı Nedir?

Veritabanı, organize bilgileri depolayan bir veri yapısıdır. Çoğu veritabanı, her biri birkaç farklı alan içerebilen birden çok tablo içerir. Örneğin, bir şirket veritabanı ürünler, çalışanlar ve finansal kayıtlar için tablolar içerebilir. Bu tabloların her biri, tabloda depolanan bilgilerle ilgili farklı alanlara sahip olacaktır.

Neredeyse tüm e-ticaret siteleri ürün envanterini ve müşteri bilgilerini depolamak için veritabanlarını kullanır. Bu siteler, web sitesinin “arka ucu” olarak Microsoft Access, FileMaker Pro veya MySQL gibi bir veritabanı yönetim sistemi (veya DBMS) kullanır. Web sitesi verilerini bir veritabanında depolayarak, veriler kolayca aranabilir, sıralanabilir ve güncellenebilir. Bu esneklik, e-ticaret siteleri ve diğer dinamik web siteleri için önemlidir.

İlk veritabanları göreceli olarak “düz” idi, yani bir e-tablo gibi basit satır ve sütunlarla sınırlıydı. (Ayrıca bkz. “Düz dosya veritabanı”). Ancak günümüzün ilişkisel veritabanları, kullanıcıların farklı tablolarda depolanan verilerin ilişkisine dayanarak bilgilere erişmesine, bunları güncellemesine ve aramalarına olanak tanır. İlişkisel veritabanları, birden çok veritabanı içeren sorgular da çalıştırabilir. İlk veritabanları yalnızca metin veya sayısal verileri depolayabilirken, modern veritabanları da kullanıcıların ses klipleri, resimler ve videolar gibi diğer veri türlerini depolamasına izin verir.

Yorum yap