Tasarım Kodlama

PHP Kullanıcı Tanımlı Fonksiyonlar

Fonksiyon, alt program yada işlev olarak bilinen, belirli bir eylemi gerçekleştiren yeniden kullanılabilir bir kod parçası veya bloğudur.

var_dump(), rand() yerleşik işlevlerdir, ancak PHP size kendi işlevlerinizi de oluşturma seçeneği sunar.

Fonksiyon ile iki kavramı iyi şekilde bilmemiz gerekir.

  • Bir PHP Fonksiyonu Oluşturmak
  • Bir PHP Fonksiyonunu Çağırmak

Aslında, kendi PHP işlevinizi oluşturmanıza neredeyse hiç gerek yok çünkü zaten farklı alanlar için oluşturulmuş 1000’den fazla yerleşik işlevi vardır ve bunları ihtiyacınıza göre aramanız yeterlidir.

PHP Fonksiyon Oluşturmak

Kendi PHP işlevinizi oluşturmak çok kolaydır. Farz edelim ki, tarayıcınıza basit bir mesaj yazacak olan bir PHP işlevi oluşturmak istiyorsunuz. Aşağıdaki örnek mesajYaz() adında bir işlev oluşturur ve onu oluşturduktan hemen sonra çağırır.

Bir işlev oluştururken, adının anahtar kelime işleviyle başlaması gerektiğini ve aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi tüm PHP kodunun {ve} parantez içine alınması gerektiğini unutmayın –

Parametreli PHP Fonksiyonları

PHP size parametrelerinizi bir işlevin içinden geçirme seçeneği sunar. İstediğiniz kadar parametre aktarabilirsiniz. Bu parametreler, işlevinizin içindeki değişkenler gibi çalışır. Aşağıdaki örnek, iki tamsayı parametresi alır ve bunları toplar ve ardından geri döndürür.

 

 

 

 

Yorum yap