Tasarım Kodlama

Antivirüs Nedir?

Virüsten koruma yazılımı, bilgisayarınızdan virüs taramak ve kaldırmak için kullanılan bir yardımcı program türüdür. Birçok virüsten koruma (veya “virüsten koruma”) programı olsa da, bunların birincil amacı bilgisayarları virüslerden korumak ve bulunan virüsleri kaldırmaktır.

Virüsten koruma programlarının çoğu hem otomatik hem de manuel tarama özelliklerini içerir. Otomatik tarama Internet’ten indirilen dosyaları, bilgisayara takılan diskleri ve yazılım yükleyicileri tarafından oluşturulan dosyaları kontrol edebilir. Otomatik tarama ayrıca sabit sürücünün tamamını düzenli olarak tarayabilir. Manuel tarama seçeneği, gerekli gördüğünüz her seferinde tek tek dosyaları veya tüm sisteminizi taramanızı sağlar.

Bilgisayar korsanları tarafından sürekli olarak yeni virüsler oluşturulduğundan, virüsten koruma programları virüs türlerinin güncel bir veritabanını tutmalıdır. Bu veritabanı, dosyaları tararken virüsten koruma yazılımının başvurduğu “virüs tanımlarının” bir listesini içerir. Yeni virüsler sıklıkla dağıtıldığından, yazılımınızın virüs veritabanını güncel tutmak önemlidir. Neyse ki, çoğu antivirüs programı virüs veritabanını düzenli olarak otomatik olarak günceller.

Virüsten koruma yazılımı öncelikle bilgisayarları virüslere karşı korumak için tasarlanmış olsa da, birçok virüsten koruma programı artık casus yazılım, reklam yazılımı ve rootkit gibi diğer kötü amaçlı yazılım türlerine karşı da koruma sağlamaktadır. Virüsten koruma yazılımı, bilgisayarınıza yetkisiz erişimi önlemeye yardımcı olan güvenlik duvarı özellikleriyle birlikte gelebilir. Hem virüsten koruma hem de güvenlik duvarı özelliklerini içeren yardımcı programlar genellikle “Internet Security” yazılımı veya benzeri bir şeydir.

Virüsten koruma programları Windows, Macintosh ve Unix platformlarında kullanılabilirken, virüsten koruma yazılımlarının çoğu Windows sistemleri için satılmaktadır. Çünkü virüslerin çoğu Windows bilgisayarları hedef alır ve bu nedenle virüs koruması özellikle Windows kullanıcıları için önemlidir. Windows kullanıcısıysanız, bilgisayarınızda en az bir virüsten koruma programı yüklü olması akıllıdır. Yaygın antivirüs programlarına örnek olarak Norton Antivirus, Kaspersky Anti-Virus ve ZoneAlarm Antivirus verilebilir.

Yorum yap