Tasarım Kodlama

CMS Nedir?

“İçerik Yönetim Sistemi(Content Management System) ” anlamına gelir. CMS, içerik oluşturmanıza, düzenlemenize ve yayınlamanıza olanak tanıyan bir yazılım aracıdır. Belgeleri ve yerel bilgisayar dosyalarını yönetmek için erken CMS yazılımı kullanılırken, çoğu CMS sistemi artık yalnızca Web’deki içeriği yönetmek için tasarlanmıştır.

Bir CMS’nin amacı, web sayfası içeriğini oluşturmak ve değiştirmek için sezgisel bir kullanıcı arayüzü sağlamaktır. Her CMS ayrıca bir veya daha fazla kullanıcının Web’de canlı olarak güncellemeler yayınlamasına izin veren bir web yayınlama aracı sağlar. Düzenleme bileşenine içerik yönetimi uygulaması (CMA), yayınlama aracına ise içerik dağıtım uygulaması (CDA) adı verilir. Bu iki bileşen, web geliştirme sürecini kolaylaştırmak için bir CMS’ye entegre edilmiştir.

İçerik yönetim sistemleri kurulabilir uygulamalar ve web tabanlı kullanıcı arayüzleri olarak mevcuttur. Adobe Contribute gibi CMS yazılım programları birkaç yıldır popüler olsa da, büyük ölçüde web tabanlı CMS’lerle değiştirildi. Çoğu kişi bir web arayüzünü tercih eder, çünkü web sitesi güncelleme işlemini basitleştirir. Ayrıca, web tabanlı CMS’lerin çoğu otomatik olarak güncellenir ve tüm kullanıcıların içeriklerini yönetmek için en son araçlara sahip olmalarını sağlar.

Birkaç web tabanlı CMS aracı mevcuttur. Aşağıdakiler en popüler olanlardan bazılarıdır:

WordPress – Şablon tabanlı web siteleri veya bloglar oluşturmak için tasarlanmış ücretsiz web yazılımı

Blogger – Google’ın bir blog’u korumak için özel olarak tasarlanmış blog oluşturma aracı

Joomla – özel veritabanlarını ve uzantıları destekleyen esnek bir web yayınlama aracı

Drupal – topluluk tabanlı siteler geliştirmek için sıklıkla kullanılan açık kaynaklı bir platform

Weebly – basit kişisel ve ticari web siteleri oluşturmak için web tabanlı bir platform

Wix – son derece özelleştirilebilir bir web sitesi oluşturmak için bir web yayınlama araçları koleksiyonu
Bazı CMS araçlarının kullanımı ücretsizdir, bazıları ise aylık ücret gerektirir.

Birçok CMS ücretsiz temel bileşenler sağlar, ancak yüksek kaliteli şablonlar, web barındırma, özel alan adları veya diğer özellikler için ücret alır. Bir CMS’ye karar vermeden önce, web sitesi hedeflerinize en uygun olanı seçebilmeniz için birden fazla seçeneği incelemek iyi bir fikirdir.

Yorum yap