Tasarım Kodlama

NOC Nedir?

“Ağ Operasyon Merkezi (Network Operations Center)” anlamına gelir. Bir şirketin sunucularının ve ağ donanımının bulunduğu merkezi konumdur. NOC, bir şirketin kampüsünde veya harici bir yerde ikamet edebilir. Küçük işletmeler ve kuruluşlar genellikle yerel teknisyenlerin sunucuları yönettiği ve izlediği dahili bir NOC’ye sahiptir. Daha büyük şirketler, özellikle ev sunucusu ekipmanı için geliştirilmiş bir yerde bir NOC kurulumuna sahip olabilir.

Genellikle veri merkezi adı verilen ağ operasyon merkezleri neredeyse her zaman yüksek hızlı bir İnternet bağlantısına bağlıdır. Web barındırma şirketleri tarafından kullanılanlar gibi büyük NOC’ler genellikle doğrudan Internet omurgasına bağlıdır. Bu, sunuculara mümkün olan en yüksek bant genişliğini verir.

NOC’lar tüm Web barındırma şirketleri ve ISS’ler tarafından kullanılsa da, hizmetleri İnternet ile ilgili olmayan şirketler için de yararlıdır. Birçok şirket dahili iletişimleri yönetmek, çalışan e-posta hesaplarını yönetmek ve verileri yedeklemek için bir NOC kullanır. İnternet bağlantısı sağlamak günümüzde çoğu işletme için hayati önem taşıdığından çoğu NOC, sunucular veya ağ bağlantıları kesildiğinde teknisyenleri bilgilendiren otomatik uyarılarla 7/24 izlenmektedir.

Yorum yap