Tasarım Kodlama

VoIP Nedir?

“İnternet Üzerinden Ses Protokolü” anlamına gelir ve genellikle “voip” olarak telaffuz edilir. VoIP temel olarak İnternet üzerinden bir telefon bağlantısıdır. Veriler, analog telefon hatları yerine İnternet Protokolü (IP) kullanılarak dijital olarak gönderilir. Bu, insanların uzun mesafe veya uluslararası telefon ücretleri ödemek zorunda kalmadan birbirleriyle uzun mesafe ve dünya çapında konuşmalarına olanak tanır.

VoIP’i kullanabilmek için bir bilgisayara, İnternet bağlantısına ve VoIP yazılımına ihtiyacınız var. Ayrıca bir mikrofona, analog telefon adaptörüne veya VoIP telefona ihtiyacınız vardır. Birçok VoIP programı temel bir mikrofon ve hoparlör kurulumu kullanmanızı sağlar. Diğerleri normal telefon ahizeleri gibi olan ancak tipik olarak bilgisayarınıza USB ile bağlanan VoIP telefonlar gerektirir. Analog telefon adaptörleri, bilgisayarınızla normal telefon kullanmanıza olanak tanır. IP telefonlar, doğrudan yönlendiriciye Ethernet veya kablosuz olarak bağlanan başka bir seçenektir. Bu telefonlar VoIP için gerekli tüm yazılıma sahiptir ve bu nedenle bilgisayar gerektirmez.

VoIP hizmetlerinin en büyük sağlayıcısı Vonage’dir, ancak benzer hizmetler sunan birkaç şirket daha vardır. Vonage aylık bir hizmet ücreti alırken, Skype ve PeerMe gibi programlar kullanıcıların birbirleriyle bağlantı kurmasına ve ücretsiz konuşmalarına izin verir. Ancak, bu ücretsiz hizmetler daha az bağlantı, daha düşük ses kalitesi sunabilir ve Vonage gibi ücretli hizmetlerden daha az güvenilir olabilir.

VoIP, IP telefonu, İnternet telefonu ve dijital telefon olarak da adlandırılır.

Yorum yap