Tasarım Kodlama

ISR Nedir?

“Kesinti Hizmet Rutini-Interrupt Service Routine.” anlamına gelir. ISR (kesme işleyici de denir), bir donanım aygıtından kesme isteği tarafından çağrılan bir yazılım işlemidir. İsteği yerine getirir ve etkin işlemi kesintiye uğratarak CPU’ya gönderir. ISR tamamlandığında, işleme devam edilir.

ISR’nin temel bir örneği, bir tuşa basma veya bırakma gibi klavye olaylarını işleyen bir rutindir. Bir tuşa her basıldığında, ISR girişi işler. Örneğin, bir metin dosyasında sağ ok tuşunu basılı tutarsanız, ISR CPU’ya sağ ok tuşuna basıldığını bildirir. CPU bu bilgiyi imleci sağa hareket ettirecek etkin kelime işlemcisine veya metin düzenleme programına gönderir. Anahtarı bıraktığınızda, ISR “anahtar yukarı” olayını işler. Bu, imleci hareket ettirmeyi durdurmak için programa sinyal gönderen önceki “tuş aşağı” durumunu keser.

Newton’un atalet yasasına benzer şekilde (hareket halindeki bir nesne hareket halinde olma eğilimindedir), bilgisayar süreçleri kesintiye uğramadığı sürece çalışmaya devam eder. Bir kesinti isteği olmadan, bilgisayar geçerli durumunda kalır. Her giriş sinyali, CPU’yu ilgili olayı işlemeye zorlayan bir kesintiye neden olur.
Dahili bileşenler ve harici çevre birimleri de dahil olmak üzere birçok donanım aygıtı CPU’ya kesintiler gönderebilir. Örnekler arasında klavyeler, fareler, ses kartları ve sabit sürücüler sayılabilir. Bir aygıt sürücüsü, bu aygıtların her biri ile CPU arasında iletişimi sağlar. ISR’ler, kesme isteklerini aygıtın (veya bağlantı noktasının) IRQ ayarına göre önceliklendirir. Genellikle klavye IRQ listesinin en üstünde yer alırken, sabit diskler gibi aygıtlar daha da aşağıdadır.

Yorum yap