Tasarım Kodlama

PowerPoint Nedir?

PowerPoint, Microsoft tarafından geliştirilen bir sunum programıdır. Microsoft Word ve Excel ile birlikte standart Office paketinde bulunur. Yazılım, kullanıcıların temel slayt gösterilerinden karmaşık sunumlara kadar her şeyi yaratmalarını sağlar.

PowerPoint genellikle iş sunumları oluşturmak için kullanılır, ancak eğitim veya gayri resmi amaçlar için de kullanılabilir. Sunumlar metin, görüntü ve ses klipleri ve filmler gibi diğer ortamları içerebilecek slaytlardan oluşur. Sunuma ekstra çekicilik katmak için ses efektleri ve animasyonlu geçişler de dahil edilebilir. Ancak, aşırı ses efektleri ve geçişler, kitlenizi rahatsız etmek için dikkatlerini çekmekten daha fazlasını yapar. (Evet, hepimiz arabanın bir ömür boyu yeterince gürültü yaptığını duyduk.)

Çoğu PowerPoint sunusu, arka plan rengi veya resmi, standart yazı tipi ve çeşitli slayt düzenleri içeren bir şablondan oluşturulur. Şablonda yapılan değişiklikler, sunumda kullanılan ana slayt temasını saklayan bir “ana slayt” a kaydedilebilir. Ana slayta yeni bir arka plan görüntüsü seçmek gibi değişiklikler yapıldığında, değişiklikler diğer tüm slaytlara yayılır. Bu, sunumdaki tüm slaytlar arasında düzgün bir görünüm sağlar.

Bir PowerPoint sunumu sunarken sunum yapan kişi slaytların önceden belirlenmiş aralıklarla değişmesini seçebilir veya akışı manuel olarak kontrol etmeye karar verebilir. Bu, fare, klavye veya uzaktan kumanda kullanılarak yapılabilir. Sunumun akışı, slaytların tamamen veya bir seferde bir mermi yüklenmesiyle daha da özelleştirilebilir. Örneğin, sunum yapan kişinin bir sayfada birkaç madde işareti varsa, fareyi tıkladığında tek tek noktaları görünebilir. Bu, kitle ile daha fazla etkileşime izin verir ve her noktaya daha fazla odaklanma getirir.

PowerPoint sunuları Microsoft PowerPoint kullanılarak oluşturulabilir ve görüntülenebilir. Ayrıca Apple’ın Macintosh platformu için sunum programı olan Apple Keynote ile içe ve dışa aktarılabilir. Çoğu kişi bir dizüstü bilgisayarda sunum izlememeyi tercih ettiğinden, PowerPoint sunumları genellikle bir projektör kullanılarak görüntülenir. Bu nedenle, insanlarla dolu bir oda için PowerPoint sunumu hazırlıyorsanız, doğru video bağdaştırıcısına sahip olduğunuzdan emin olun.

Yorum yap