Tasarım Kodlama

Arp Nedir?

“Address Resolution Protocol – Adres Çözümleme Protokolü” anlamına gelir. ARP, bir IP adresini yerel ağ LAN’ına bağlı bir bilgisayara eşlemek için kullanılan bir protokoldür. Her bilgisayarın MAC adresi adı verilen benzersiz bir fiziksel adresi olduğundan, ARP IP adresini MAC adresine dönüştürür. Bu, her bilgisayarın benzersiz bir ağ kimliğine sahip olmasını sağlar.

Adres Çözümleme Protokolü, bir ağa gönderilen bilgiler ağa giriş noktası görevi gören ağ geçidine ulaştığında kullanılır. Ağ geçidi, verilerin gönderildiği IP adresine göre bilgisayarın MAC adresini bulmak için ARP’yi kullanır. ARP genellikle bu bilgileri “ARP önbelleği” adlı bir tabloda arar. Adres bulunursa, bilgiler ağ geçidine aktarılır ve gelen veriler uygun makineye gönderilir. Gerekirse verileri doğru ağ formatına da dönüştürebilir.

Adres bulunamazsa, ARP, IP adresinin ARP önbelleğinde listelenmeyen bir makineye ait olup olmadığını görmek için ağdaki diğer makinelere bir “istek paketi” yayınlar. Geçerli bir sistem bulunursa, bilgiler ağ geçidine aktarılacak ve ARP önbelleği yeni bilgilerle güncellenecektir. ARP önbelleğini güncelleyerek, bu IP adresi için gelecekteki istekler çok daha hızlı olacaktır. Bu karmaşık bir süreç gibi görünse de, tamamlanması genellikle bir saniyenin sadece bir kısmını alır. İhtiyacınız olduğunda eski makbuzları bulmak o kadar kolay olsaydı.

Yorum yap