Tasarım Kodlama

Bilgisayar Bilimi

Bilgisayar bilimi, bilgisayar ve bilgi işlem kavramlarının incelenmesidir. Hem donanım hem de yazılımın yanı sıra ağ ve Internet’i de içerir.

Bilgisayar biliminin donanım yönü elektrik mühendisliği ile örtüşmektedir. Bilgisayarların temel tasarımını ve çalışma şekillerini kapsar. Bir bilgisayarın nasıl “hesaplama” yaptığı veya hesaplamalar yaptığı hakkında temel bir anlayış, daha gelişmiş kavramları anlama temelini oluşturur. Örneğin, bir bilgisayarın ikili biçimde nasıl çalıştığını anlamak, bilgisayarların diğer işlemleri nasıl eklediğini, çıkardığını ve gerçekleştirdiğini anlamanıza olanak tanır. Mantık kapıları hakkında bilgi edinmek, işlemci mimarisini anlamanıza olanak tanır.

Bilgisayar biliminin yazılım tarafı, programlama kavramlarının yanı sıra belirli programlama dillerini de kapsar. Programlama kavramları işlevleri, algoritmaları ve kaynak kodu tasarımını içerir. Bilgisayar bilimi ayrıca derleyicileri, işletim sistemlerini ve yazılım uygulamalarını da kapsar. Bilgisayar biliminin kullanıcı odaklı yönleri arasında bilgisayar grafikleri ve kullanıcı arayüzü tasarımı yer alır.

Hemen hemen tüm bilgisayarlar internete bağlı olduğundan, bilgisayar bilimi şemsiyesi İnternet teknolojilerini de kapsamaktadır. Buna İnternet protokolleri, telekomünikasyon ve ağ kavramları da dahildir. Ayrıca web tasarımı ve ağ yönetimi gibi pratik uygulamaları da içerir.

NOT: Bilgisayar bilimi (küçük harf) bilgisayarların genel çalışmasını ifade ederken, Bilgisayar Bilimi (büyük harflerle yazılmış) birçok yüksekokul ve üniversitede sunulan akademik bir ana daldır. Genellikle “CS” veya “CompSci” olarak kısaltılır. Bilgisayar Bilimi derslerine örnekler:

Hesaplamaya Giriş
Temel Programlama Kavramları
Veri Yapıları
Algoritma Analizi
Hesaplama Teorisi
Bilgisayar Bilimi dersleri de belirli sektörlere veya konulara özgü olabilir. Örnekler:

Video Oyun Tasarımı
Bilgisayar grafikleri
Veritabanı Sistemleri
Kriptografi
Ağ Kavramları
Diğer eğitim disiplinleri gibi Bilgisayar Bilimi kursları da başlangıçtan ileri seviyeye değişir. Bilgisayar Bilimleri dersinin sayısı tipik olarak sınıfın seviyesini gösterir. Örneğin, bir giriş sınıfı CS 102 olarak etiketlenirken, gelişmiş bir sınıf CS 431 olarak etiketlenebilir.

Yorum yap