Tasarım Kodlama

MMS Nedir?

“Multimedya Mesaj Servisi” anlamına gelir. MMS, kullanıcıların birbirlerine multimedya mesajı göndermesine izin veren cep telefonu servisidir. Buna görüntüler, videolar ve ses dosyaları da dahildir.

MMS, kısa mesaj göndermek ve almak için kullanılan bir SMS uzantısıdır. Metin mesajları gibi, multimedya mesajları önce hücresel servis sağlayıcı tarafından tutulan merkezi bir sunucuya iletilir. Mesaj sunucu tarafından alındıktan sonra, alıcıya iletilir. Mesaj gönderildiğinde alıcının telefonu kapalıysa veya cep telefonu servisi yoksa, sunucu mesajı tutacak ve alıcının telefonu kullanılabilir olduğunda gönderecektir.

Modern cep telefonlarının ve akıllı telefonların çoğu MMS mesajlarını destekler. MMS desteği genellikle kısa mesaj arayüzüne entegre edilir ve gerektiğinde otomatik olarak etkinleşir. Örneğin, salt metin mesajı yazarsanız, SMS kullanılarak gönderilir. Bir grafik veya video eklerseniz, multimedya kısmı MMS yoluyla aktarılır. Benzer şekilde, birisi size multimedya mesajı gönderirse, telefonunuz dosyayı almak için otomatik olarak MMS kullanır. Telefonunuz MMS mesajlarını desteklemiyorsa, büyük olasılıkla dosyayı bir Web tarayıcısından görüntüleyebileceğiniz bir URL içeren bir kısa mesaj alırsınız.

Yorum yap