Tasarım Kodlama

CCD Nedir?

“Charged Coupled Device – Şarjlı Eşleşmiş Cihaz” anlamına gelir. CCD’ler, hareketsiz ve hareketli görüntüler kaydetmek için dijital kameralarda ve video kameralarda kullanılan sensörlerdir. CCD ışığı yakalar ve kamera tarafından kaydedilen dijital verilere dönüştürür. Bu nedenle, bir CCD genellikle filmin dijital versiyonu olarak kabul edilir.

Bir CCD tarafından yakalanan görüntünün kalitesi sensörün çözünürlüğüne bağlıdır. Dijital kameralarda çözünürlük Megapiksel (veya binlerce veya piksel olarak ölçülür. Bu nedenle, 8MP dijital kamera 4MP kameradan iki kat daha fazla bilgi yakalayabilir ve sonuç daha ayrıntılı olan daha büyük bir fotoğraftır.

Video kameralardaki CCD’ler genellikle fiziksel boyuta göre ölçülür. Örneğin, çoğu tüketici dijital fotoğraf makinesinin boyutu yaklaşık 1/6 veya 1/5 inç boyutunda bir CCD kullanır. Daha pahalı kameralar, 1/3 inç veya daha büyük CCD’lere sahip olabilir. Sensör büyüdükçe daha fazla ışık yakalayabilir, yani düşük ışık ayarlarında daha iyi video üretecektir. Profesyonel dijital video kameralar genellikle kırmızı, yeşil ve mavi tonları yakalamak için ayrı CCD’ler kullanan “3CCD” olarak adlandırılan üç sensöre sahiptir.

Yorum yap