Tasarım Kodlama

FTP Nedir?

“Dosya aktarım protokolü” için standlar. FTP, dosyaları internet üzerinden aktarmak için tasarlanmış bir protokoldür.

Bir FTP sunucusunda saklanan dosyalar, bir web tarayıcısı, FTP yazılım programı veya komut satırı arayüzü gibi bir FTP istemcisi kullanılarak erişilebilir.

Farklı erişim türlerini etkinleştirmek için bir FTP sunucusu yapılandırılabilir. Örneğin, “Anonim FTP” konfigürasyonu, herkesin sunucuya bağlanmasına izin verir. Bununla birlikte, anonim kullanıcılar yalnızca belirli dizinleri görüntülemesine izin verebilir ve dosyaları yüklemeyebilir.

Anonim FTP erişim devre dışı bırakılırsa, dosyaları görüntülemek ve indirmek için kullanıcılar giriş yapmanız gerekmektedir.

Standart FTP protokolü şifrelenmemektedir, yani paket kokanakları ve diğer snooping saldırıları için savunmasızdır. Bu nedenle, FTPS ve SFTP protokolleri, güvenli FTP bağlantılarını sağlamak için geliştirildi.

FTPS (SSL Güvenliği ile FTP), tüm FTP iletişimi için SSL şifreleme sağlar. SFTP (SSH dosya aktarım protokolü), tüm veri aktarımlarını şifrelemek için SSH kullanan FTP’nin güvenli bir versiyonudur.

Bir FTP sunucusuna bağlanın, önce Sunucu adını ve bağlantı noktası numarasını girmeniz gerekir. Sunucu adı genellikle “FTP.Example.com” gibi “FTP” ile başlar. ” FTP için standart bağlantı noktası numarası 21, SFTP, port 22 (SSH) kullanır.

FTPS üzerinden bağlanırsanız, özel bir bağlantı noktası numarası girmeniz gerekebilir, ancak en yaygın olan 990’dır. Bir sftp veya FTPS sunucusuna erişmek için bir kullanıcı adı ve şifre girmeniz gerekecektir.

Yorum yap