Tasarım Kodlama

Monitörde Ekran Yırtılması (screen tearing) Nedir?

Ekran yırtılması, grafik işlemcisinin ekranda senkronize edildiğinde oluşan grafik bozulmasıdır. Üst bölümün alt kısmından senkronize edilmediğinden, video oynatma veya oyundaki oyun yatay birinin görünmesine neden olur.

GPU ağır ağır yük altında olduğunda, monitörün yenileme oranına ayak uygular olmayabilir. Sonuç, ekranın bir kısmı bir çerçevede yeniden çizilirken  ve ekranın geri kalanı başka bir şekilde yeniden giriyor olabilir. Bu çoklu çerçeve için devam ederse, ekranda belirgin bir dikey çizgi görünecektir.

Ekranın yırtılmasını önlenmesi veya düzeltilmesi için çeşitli yollar vardır.

GPU’nun zor çalışması gerekmezse, video veya oyunun çözünürlüğünü indirin.

Etkilenen uygulamada “Donanım Hızlandırma” seçeneğini etkinleştirin. Örneğin, Google Chrome bu ayar için bir geçiş yapmıştır.

Donanım ivme etkinleştirme web tarayıcısı içinde video oynatmayı geliştirebilir.

“Dikey Senkronizasyon” veya “VSYNC” seçeneğini etkinleştirin.

Bazı video oyunları, özellik ekranı yırtmak için özel olarak bu seçeneği sağlar. Bununla birlikte, monitörünüzün yenileme oranına eşleştirmek için kare hızını yavaşlatabilir.

Uygulamaya izin verirse “Üçlü Tamponlama” etkinleştir. Bu, tüm çerçevenin, ekranın gönderilmeden önce nihai tamponuna geçmesini sağlar.

Bilgisayarınızda oynatılan videoları veya oyunları destekleyebilen daha güçlü bir video kartıyla yükseltin. Ciddi bir oyundursanız, ekranı gözlemlemek için özel olarak tasarlanmış bir ekran satın almak yararlı olabilir. Örneğin, bazı görüntüler, ekran çıkışını NVIDIA GPU ile senkronize eden G-Sync teknolojisi içerir.

Yorum yap