Tasarım Kodlama

Hdmi Nedir?

“Yüksek Tanımlı Multimedya Arabirimi – High-Definition Multimedia Interface” anlamına gelir. HDMI, ses ve video verilerini tek bir kabloda iletmek için kullanılan dijital arabirimin ticari markası ve markasıdır. 4K televizyonlar, HDTV’ler, ses alıcıları, DVD ve Blu-ray oynatıcılar, kablo kutuları ve video oyun konsolları gibi modern ses / video ekipmanları tarafından desteklenir.

Diğer A/V bağlantısı türleri ses ve video verileri için ayrı kablolar gerektirirken, tek bir HDMI kablosu ses ve video akışlarını bir arada taşır ve kablo karmaşasını ortadan kaldırır. Örneğin, bir analog bileşen kablo bağlantısı, video için üç, ses için iki kablo ve toplamda beş kablo gerektirir. Aynı bilgiler bir HDMI kablosu kullanılarak dijital olarak iletilebilir.

HDMI dijital bir bağlantı olduğundan, HDMI kabloları parazit ve sinyal gürültüsüne analog kablolardan daha az eğilimlidir. Ayrıca, DVD oynatıcılar ve dijital kablo kutuları gibi çoğu bileşen bilgileri dijital olarak işlediğinden, HDMI diğer arayüzlerin gerektirdiği dijital-analog ve analog-dijital dönüşümü ortadan kaldırır. Bu nedenle, HDMI genellikle diğer bağlantı türlerine kıyasla en iyi kalitede görüntü ve ses üretir.

HDMI kablolarının üretimi genellikle daha pahalı olduğundan analog kablolardan daha pahalıdır. Ancak, tek bir HDMI kablosunun birden fazla analog kabloyu değiştirebileceğini hatırlamak önemlidir. Çok amaçlı tek bağlantı kurulumu kolaylaştırır ve cihazların takılmasını ve çıkarılmasını kolaylaştırır. Ayrıca dijital komutları destekleyerek cihazların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Örneğin, TV’niz HDMI aracılığıyla bir alıcıya bağlıysa, TV açıldığında ve kapatıldığında TV alıcıyı otomatik olarak açabilir ve kapatabilir. Ayrıca TV ve alıcı arasındaki ses seviyesini de senkronize edebilir. Modern HDMI alıcıları, TV’nizi arayüz olarak kullanarak alıcı ayarlarını görsel olarak yapılandırmanıza izin verir.

Yorum yap