Tasarım Kodlama

ICT Nedir?

“Bilgi ve İletişim Teknolojileri” anlamına gelir. ICT, telekomünikasyon yoluyla bilgiye erişim sağlayan teknolojileri ifade eder. Bilgi Teknolojisine (BT) benzer, ancak öncelikle iletişim teknolojilerine odaklanır. Buna İnternet, kablosuz ağlar, cep telefonları ve diğer iletişim araçları da dahildir.

Son birkaç on yılda, bilgi ve iletişim teknolojileri topluma çok çeşitli yeni iletişim olanakları sağlamıştır. Örneğin, insanlar anlık mesajlaşma, IP üzerinden ses (VoIP) ve video konferans gibi teknolojileri kullanarak farklı ülkelerdeki diğer insanlarla gerçek zamanlı iletişim kurabilir. Facebook gibi sosyal ağ siteleri, dünyanın her yerinden kullanıcıların iletişim halinde olmalarını ve düzenli olarak iletişim kurmalarını sağlar.

Modern bilgi ve iletişim teknolojileri, insanların dünyanın dört bir yanındaki diğer insanlarla yanlarında oturuyormuş gibi iletişim kurabilecekleri bir “küresel köy” yarattı. Bu nedenle BİT genellikle modern iletişim teknolojilerinin toplumu nasıl etkilediği bağlamında incelenmektedir.

2 yorum

  • Azmine sağlık sürekli mail geliyor ve müsait oldukca okumaya çalışıyorum. Üretken olduğun için teşekkürler.

    • Sağol, uzun zamandır düşündüğüm terimler sözlüğü için veri topluyorum. Hazır toplarken siteye de atayım dedim. Mail listesini biraz daha şişirecek şimdiden anlayışın ve yorumun için teşekkürler.