Tasarım Kodlama

Dijital Ayak İzi Nedir?

Dijital ayak izi, İnterneti kullanırken oluşturduğunuz bir veri izi. Ziyaret ettiğiniz web sitelerini, gönderdiğiniz e-postaları ve çevrimiçi hizmetlere gönderdiğiniz bilgileri içerir.

“Pasif dijital ayak izi”, istemeden çevrimiçi olarak bıraktığınız bir veri izi. Örneğin, bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, web sunucusu, İnternet servis sağlayıcınızı ve yaklaşık konumunuzu tanımlayan IP adresinizi kaydedebilir. IP adresiniz değişebilir ve herhangi bir kişisel bilgi içermese de, yine de dijital ayak izinizin bir parçası olarak kabul edilir. Pasif dijital ayak izinizin daha kişisel bir yönü, giriş yaparken bazı arama motorları tarafından kaydedilen arama geçmişinizdir.

“Aktif dijital ayak izi”, kasıtlı olarak çevrimiçi gönderdiğiniz verileri içerir. Bir e-posta göndermek, verilerin başka bir kişi tarafından görülmesini ve / veya kaydedilmesini beklediğinizden aktif dijital ayak izinize katkıda bulunur. Ne kadar çok e-posta gönderirseniz, dijital ayak iziniz de o kadar artar. Çoğu kişi e-postalarını çevrimiçi olarak kaydettiğinden, gönderdiğiniz iletiler birkaç yıl veya daha uzun süre kolayca çevrimiçi kalabilir.

Bir blog yayınlamak ve sosyal medya güncellemelerini yayınlamak dijital ayak izinizi genişletmenin bir başka popüler yoludur. Twitter’da paylaştığınız her tweet, Facebook’ta yayınladığınız her durum güncellemesi ve Instagram’da paylaştığınız her fotoğraf dijital ayak izinize katkıda bulunur. Sosyal ağ web sitelerinde ne kadar çok zaman harcarsanız, dijital ayak iziniz de o kadar büyük olur. Veriler Facebook’un sunucularında kaydedildiğinden, bir sayfayı veya Facebook yayınını “beğenmek” bile dijital ayak izinize katkıda bulunur.

İnterneti kullanan herkesin dijital ayak izi vardır, bu yüzden endişelenilecek bir şey değildir. Ancak, geride hangi veri izini bıraktığınızı düşünmek akıllıca olacaktır. Örneğin, dijital ayak izinizi anlamak, mesaj sonsuza kadar çevrimiçi kalabileceğinden etkileyici bir e-posta göndermenizi engelleyebilir. Ayrıca, sosyal medya web sitelerinde yayınladığınız içerik konusunda daha dikkatli olmanıza da neden olabilir. Sık sık sosyal medya sitelerinden içerik silebilirken, dijital veriler çevrimiçi olarak paylaşıldıktan sonra, İnternet’ten kaldırabileceğinizin garantisi yoktur.

Yorum yap