Tasarım Kodlama

Posta Sunucusu Nedir?

Posta sunucusu (veya e-posta sunucusu), e-posta gönderen ve alan bir bilgisayar sistemidir. Çoğu durumda, web sunucuları ve posta sunucuları tek bir makinede birleştirilir.

Posta sunucusu (veya e-posta sunucusu), e-posta gönderen ve alan bir bilgisayar sistemidir. Çoğu durumda, web sunucuları ve posta sunucuları tek bir makinede birleştirilir. Ancak, büyük ISS’ler ve genel e-posta hizmetleri (Gmail ve Hotmail gibi) e-posta göndermek ve almak için özel donanım kullanabilir.

Bir bilgisayar sisteminin posta sunucusu olarak çalışması için, posta sunucusu yazılımını içermesi gerekir. Bu yazılım, sistem yöneticisinin sunucuda barındırılan etki alanları için e-posta hesapları oluşturmasına ve yönetmesine olanak tanır. Örneğin, sunucu “ornek.com” alan adını barındırıyorsa, “@ornek.com” ile biten e-posta hesapları sağlayabilir.

Posta sunucuları standart e-posta protokollerini kullanarak e-posta gönderip alır. Örneğin, SMTP protokolü mesaj gönderir ve giden posta isteklerini işler. IMAP ve POP3 protokolleri mesaj alır ve gelen postayı işlemek için kullanılır. Bir posta sunucusunda bir web postası arabirimi veya e-posta istemcisi kullanarak oturum açtığınızda, bu protokoller sahne arkasındaki tüm bağlantıları işler.

Posta sunucusu yazılımı birden çok platform için kullanılabilir. Windows için en popüler posta sunucusu, büyük işletmeler tarafından kullanılan kurumsal bir ürün olan Microsoft Exchange Server’dır. Ancak, Ipswitch IMail Server, IceWarp Mail Server, MailEnable ve hMailServer dahil olmak üzere birçok seçenek vardır. Popüler Linux seçenekleri arasında posta göndermek için Exim, posta almak için Dovecot ve Courier sayılabilir.

Yorum yap