Tasarım Kodlama

LED Nedir?

“Işık Yayan Diyot – Light-Emitting Diode” anlamına gelir. LED, içinden bir elektrik akımı geçtiğinde ışık yayan elektronik bir cihazdır. İlk LED’ler yalnızca kırmızı ışık üretti, ancak modern LED’ler kırmızı, yeşil ve mavi (RGB) ışık dahil olmak üzere birkaç farklı renk üretebilir. LED teknolojisindeki son gelişmeler LED’lerin de beyaz ışık üretmesini mümkün kılmıştır.

LED’ler genellikle elektronik cihazlardaki gösterge ışıkları (güç açma / kapama ışıkları gibi) için kullanılır. Ayrıca elektronik işaretler, saat göstergeleri ve el fenerleri de dahil olmak üzere başka uygulamaları da vardır. LED’ler enerji tasarruflu olduklarından ve uzun ömürlü olduklarından (genellikle 100.000 saatten fazla), çeşitli alanlarda geleneksel ampullerin yerini almaya başladılar. Bazı örnekler arasında sokak lambaları, otomobillerdeki kırmızı ışıklar ve çeşitli dekoratif aydınlatmalar sayılabilir. LED’leri genellikle daha büyük bir ekran oluşturan bir dizi küçük ışıkla tanımlayabilirsiniz. Örneğin, bir sokak ışığına yakından bakarsanız, her daire bir dizi noktadan oluşuyorsa bir LED ışığı olduğunu söyleyebilirsiniz.

LED’lerin enerji tasarruflu doğası, daha az enerji kullanırken diğer ampul türlerinden daha parlak ışık üretmelerini sağlar. Bu nedenle, geleneksel düz ekran LCD ekranlar, arka ışık için LED kullanan LED ekranlarla değiştirilmeye başlandı. LED TV’ler ve bilgisayar monitörleri genellikle LCD benzerlerinden daha parlak ve incedir.

Yorum yap