Tasarım Kodlama

HDTV Nedir?

“Yüksek Tanımlı Televizyon – High Definition Television.” anlamına gelir. HDTV, genellikle SDTV (standart tanımlı televizyon) olarak adlandırılan eski video formatlarının yerini almak için geliştirilmiş yüksek kaliteli bir video standardıdır. HDTV’nin video kalitesi SDTV’ye göre en göze çarpan iyileştirmelerden biri olsa da, HDTV’de bir dizi başka önemli iyileştirme de bulunuyor.

Her şeyden önce, HDTV sinyali dijitaldir. Geleneksel NTSC yayınları tarafından kullanılan analog bir sinyal yerine, HDTV her zaman dijitaldir. Bu, elektrik akımları ve manyetik alanların neden olduğu analog paraziti ortadan kaldırır. İkinci olarak, HDTV, SDTV’den farklı bir en boy oranı kullanır. Önceki yayınlarda 4: 3 oran kullanılırken (her 3 ünite için 4 birim genişliğinde) HDTV 16: 9 oranını kullanır. Bu daha geniş en-boy oranı, insanların dünyayı nasıl gördüklerini daha yakından taklit ederek görüntünün daha gerçekçi görünmesini sağlar. Bu oran, aynı nedenden ötürü geniş ekrana kaydedilen geniş ekran filmleri izlemek için de daha iyidir.

Adından da anlaşılacağı gibi, yüksek tanımlı televizyon standart tanımlı videodan çok daha yüksek çözünürlük sunar. ABD’de tipik bir analog yayın maksimum 525 yatay çözünürlük satırı içeriyor olsa da, bir HDTV sinyali 1080’e kadar destekler. HDTV tarafından kullanılan üç format 1080i (geçmeli) ve 720p ve 1080p (aşamalı) ‘dır. HDTV’nin daha yüksek çözünürlüğü, daha önceki formatlardan daha ince ve daha fazla ayrıntı ve renk içeren görüntüler üretir. HDTV ayrıca SDTV’den daha kaliteli bir dijital ses sinyali sağlar ve daha önce izin verilen iki kanala kıyasla altı adede kadar ses kanalını destekler.

HDTV izlemek için HDTV uyumlu bir televizyona ve bir HDTV sinyali almak için bir araca ihtiyacınız vardır. HDTV’ler hem 16: 9 hem de 4: 3 formatlarında gelir (geriye dönük uyumluluk için). Bazı HDTV’ler, havadan yayın almak için HDTV tuner içerir, ancak diğerleri alıcının ayrı olarak satın alınmasını gerektirir. Neyse ki, çoğu kablo ve uydu TV şirketi, dijital servis planları ile HDTV uyumlu kutular sunmaktadır.

Yorum yap