Tasarım Kodlama

Resolution(Çözünürlük) Nedir?

Resolution – çözünürlük, dijital görüntü veya ekrandaki piksel sayısını ölçer. Yüksekliğe göre genişlik veya W x H (Genişlik x Yükseklik) olarak tanımlanır; burada W yatay piksel sayısıdır ve H dikey piksel sayısıdır. Örneğin, bir HDTV’nin çözünürlüğü 1920 x 1080‘dir.

Görüntü çözünürlüğü

3.088 piksel genişliğinde ve 2.320 piksel yüksekliğinde bir dijital fotoğrafın çözünürlüğü 3088 × 2320’dir. Bu sayıların birlikte çarpılması toplamda 7.164.160 piksel üretir. Fotoğraf yedi milyondan fazla piksel içerdiğinden, “7 megapiksel” bir resim olarak kabul edilir. Dijital kamera çözünürlüğü genellikle megapiksel olarak ölçülür, bu da görüntü çözünürlüğünü ifade etmenin başka bir yoludur.

“Çözünürlük”, bir dijital görüntünün boyutları tanımlanırken genellikle “boyut” ile eşanlamlı olarak kullanılır. Bununla birlikte, “boyut” terimi görüntünün dosya boyutuna veya boyutlarına atıfta bulunabileceğinden biraz belirsiz olabilir. Bu nedenle, dijital görüntünün boyutlarını açıklarken “çözünürlük” kullanmak en iyisidir.

Ekran çözünürlüğü

Ekran çözünürlüğü
Ekran çözünürlüğü

Görüntü çözünürlüğü tipik olarak bir görüntünün inç başına kaç piksel görüntülendiğini ifade eden PPI’da tanımlanır.

Daha yüksek çözünürlükler, inç başına daha fazla piksel (PPI) olduğu anlamına gelir, bu da daha fazla piksel bilgisi ile sonuçlanır ve yüksek kaliteli, net bir görüntü oluşturur.

Daha düşük çözünürlüklü görüntüler daha az piksele sahiptir ve bu birkaç piksel çok büyükse (genellikle bir görüntü uzatıldığında), aşağıdaki görüntü gibi görünür hale gelebilirler.

Bir görüntünün çözünürlüğünü değiştirdiğinizde, görüntünün her inçinde kaç piksel barındırmak istediğinizi söylüyorsunuz. Örneğin, 600 ppi çözünürlüğe sahip bir görüntü, görüntünün her birinde 600 piksel içerecektir. 600, yalnızca bir inçte barınmak için çok fazla pikseldir, bu nedenle 600ppi görüntüler çok net ve ayrıntılı görünecektir. Şimdi, bunu inç başına çok daha az piksele sahip 72 ppi’lik bir görüntüyle karşılaştırın. Muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, 600ppi görüntü kadar keskin görünmeyecektir.

Örnek:

Her monitörün ve ekranın belirli bir çözünürlüğü vardır. Yukarıda belirtildiği gibi, bir HD ekranın çözünürlüğü 1920 x 1080 pikseldir. 4K ekranın iki katı HD çözünürlüğü veya 3840 x 2160 piksel vardır. Ekran yatay olarak yaklaşık 4.000 piksel olduğu için buna “4K” denir. 4K ekrandaki toplam piksel sayısı 8.294.400 veya sekiz megapikselin biraz üzerindedir.

Örnek:

Monitör çözünürlüğü, bir ekranın kaç piksel görüntüleyebileceğini tanımlar, ancak görüntünün ne kadar iyi olduğunu açıklamaz. Örneğin, 27 “iMac 5K ekranın çözünürlüğü 5120 x 2880, eski 27” Apple Thunderbolt Ekranın çözünürlüğü ise 2560 x 1440 boyutunun tam yarısıdır. 27 “iMac, Thunderbolt Ekran ile aynı fiziksel boyuttadır, ancak çözünürlüğün iki katı ise, inç başına piksel veya PPI olarak ölçülen piksel yoğunluğunun iki katıdır.

Çözünürlük temel kuralı: Tararken veya fotoğraf çekerken, her zaman görüntüyü en yüksek çözünürlükte/kalitede yakalamaya çalışın.

Neden Yüksek Çözünürlükte Tarama Yapılmalıdır?

Yetersiz olmaktan daha fazla bilgiye sahip olmak daha iyidir! Photoshop gibi görüntü düzenleme uygulamaları için istenmeyen görüntü bilgilerini atmak (bir görüntünün boyutunu küçültmek), yeni piksel bilgileri oluşturmaktan (bir görüntüyü büyütmekten) çok daha kolaydır.

NOT: Monitör çözünürlüğünden farklı olarak, bir yazıcının veya tarayıcının çözünürlüğü toplam pikselden ziyade piksel yoğunluğuna benzer. Yazıcı ve tarayıcı çözünürlüğü inç başına nokta veya DPI olarak ölçülür.

Yorum yap