Tasarım Kodlama

Partition / Bölüm Nedir?

Bölüm, depolama aygıtının sabit disk sürücüsü veya yarıiletken sürücü gibi bir bölümüdür. İşletim sistemi tarafından ayrı bir mantıksal birim olarak ele alınır ve bu da onu ayrı bir fiziksel cihaza benzer şekilde işlev görür.

Bir depolama cihazı bir veya daha fazla bölümle biçimlendirilebilir. Windows ve Linux gibi bazı işletim sistemleri birden fazla bölüm gerektirirken, macOS gibi diğerleri yalnızca bir bölüm gerektirebilir. Windows sistem dosyalarını bir “Sistem Bölümünde” ve kullanıcı veri dosyalarını veri bölümünde depolar. Bazı Windows sürücüleri, Windows Kurtarma Ortamı (WinRE) tarafından kullanılan dosyaları depolayan bir “Kurtarma Bölümü” de içerebilir. Bu bölüm, işletim sisteminin önyüklenmesini engelleyen sorunları onarmak için kullanılır.

Depolama aygıtını disk yardımcı programıyla biçimlendirirken, varsayılan bölüm düzenini kullanabilir veya özel bir düzen oluşturabilirsiniz. Örneğin, 2 TB sabit sürücüyü üç bölümle biçimlendirebilirsiniz – başlangıç ​​diski için kullanılan 300 GB bölüm, fotoğraf kitaplığınız için 700 GB bölüm ve verilerinizin geri kalanı için kabaca 1 TB bölüm. Bu bölümlerin her biri, tek bir fiziksel diskte olsalar bile bilgisayarınızda ayrı birimler olarak görünür. Başlangıç ​​diskinin yanı sıra tüm bölümleri takıp çıkarabilirsiniz.

Neden Bir Diski Bölmeli?

Diski bölümlere ayırmak, özellikle büyük bir sabit sürücünüz varsa video ve fotoğraf kitaplıkları gibi dosyaları düzenlemeyi kolaylaştırabilir. Sistem dosyalarınız için (başlangıç ​​diski) ayrı bir bölüm oluşturmak, her bölümün kendi dosya sistemine sahip olması nedeniyle sistem verilerinin bozulmaya karşı korunmasına yardımcı olabilir. Uzun yıllar boyunca minimum sektör boyutunu küçültmek ve performansı artırmak için sabit diskleri bölümlere ayırmanız önerildi. Bununla birlikte, modern dosya sistemleri ve daha hızlı HDD’ler ve SSD’lerle, birden çok bölüm oluşturmak artık aynı faydaya sahip değil.

Eski işletim sistemleri, yalnızca biçimlendirme veya yeniden biçimlendirme işlemi sırasında bir diski bölümlendirmenize izin verir. Bu, bölüm düzenini değiştirmek için bir sabit sürücüyü yeniden biçimlendirmeniz (ve tüm verilerinizi silmeniz) anlamına geliyordu. Modern işletim sistemleri ve disk yardımcı programları artık bölümleri yeniden boyutlandırmanıza ve anında yeni bölümler veya birimler oluşturmanıza olanak tanır. Örneğin, Apple’ın APFS dosya sistemi bölümleri yeniden boyutlandırmayı ve yeniden biçimlendirmeden yeni birimler oluşturmayı destekler.

Yorum yap