Tasarım Kodlama

Cache – Ön Bellek Nedir?

“Cache – Ön Bellek”, son zamanlarda kullanılan bilgileri depolar, böylece daha sonra hızlı bir şekilde erişilebilir. Bilgisayarlar, daha verimli çalışmak ve böylece performansı artırmak için birkaç farklı önbellekleme türü içerir. Sık kullanılan önbellek türleri arasında tarayıcı önbelleği, disk önbelleği, bellek önbelleği ve işlemci önbelleği bulunur.

Tarayıcı önbelleği – Çoğu web tarayıcısı web sayfası verilerini varsayılan olarak önbelleğe alır. Örneğin, bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde, tarayıcı HTML, resimler ve sayfanın başvuruda bulunduğu CSS veya JavaScript dosyalarını önbelleğe alabilir. Sitedeki aynı resimleri, CSS’yi veya JavaScript’i kullanan diğer sayfalara göz attığınızda, tarayıcınızın dosyaları yeniden indirmesi gerekmez. Bunun yerine, tarayıcı bunları yerel sabit sürücünüzde depolanan önbellekten kolayca yükleyebilir.

Bellek önbelleği – Bir uygulama çalışırken, sistem belleğindeki veya RAM’deki belirli verileri önbelleğe alabilir. Örneğin, bir video projesi üzerinde çalışıyorsanız, video düzenleyici sabit diskten RAM’e belirli video klipleri ve ses parçalarını yükleyebilir. RAM’e bir sabit sürücüden çok daha hızlı erişilebildiğinden, dosyaları içe aktarırken ve düzenlerken gecikmeyi azaltır.

Disk önbelleği – Çoğu HDD ve SSD, disk önbelleği görevi gören az miktarda RAM içerir. 1 terabaytlık bir sabit disk için tipik bir disk önbelleği 32 megabayt, 2 TB’lık bir sabit disk ise 64 MB önbellek içerebilir. Bu az miktarda RAM, sürücünün performansında büyük bir fark yaratabilir. Örneğin, çok sayıda dosya içeren bir klasörü açtığınızda, dosyalara yapılan başvurular otomatik olarak disk önbelleğine kaydedilebilir. Klasörü bir sonraki açışınızda, görünmesi birkaç saniye almak yerine dosya listesi anında yüklenebilir.

İşlemci önbelleği – İşlemci önbellekleri disk önbelleklerinden bile daha küçüktür. Bunun nedeni, işlemci önbelleğinin, CPU tarafından hızlı bir şekilde erişilebilen, sık kullanılan talimatlar gibi küçük veri blokları içermesidir. Modern işlemciler genellikle işlemcinin hemen yanında bir L1 önbelleği ve biraz daha uzakta olan bir L2 önbelleği içerir. L1 önbellek en küçüktür (yaklaşık 64 KB), L2 önbellek boyutu 2 MB civarında olabilir. Bazı üst düzey işlemciler, L2 önbelleğinden daha büyük bir L3 önbelleği bile içerir. Bir işlemci daha yüksek düzey önbelleklerden verilere eriştiğinde, bir dahaki sefere daha hızlı erişim için verileri daha düşük düzey önbelleğe taşıyabilir.

Çoğu önbellekleme arka planda yapılır, bu yüzden olduğunu fark etmezsiniz bile. Aslında, kontrol edebileceğiniz yukarıdaki önbelleklerden sadece biri tarayıcı önbelleğidir. Önbellek ayarlarını görüntülemek ve tarayıcı önbelleğinizin boyutunu değiştirmek veya gerekirse önbelleği boşaltmak için tarayıcı tercihlerinizi açabilirsiniz.

Yorum yap