Tasarım Kodlama

Clock Speed Nedir?

Clock Speed – Saat hızı, işlemcinin bir işlem döngüsünü tamamlayabilme hızıdır. Genellikle megahertz veya gigahertz olarak ölçülür. Bir megahertz, saniyede bir milyon döngüye eşitken, bir gigahertz saniyede bir milyar döngüye eşittir. Bu 1,8 GHz işlemcinin 900 MHz işlemcinin iki katı saat hızına sahip olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, 1,8 GHz CPU’nun mutlaka 900 MHz CPU’nun iki katı kadar hızlı olmadığını belirtmek önemlidir. Bunun nedeni, farklı işlemcilerin genellikle farklı mimariler kullanmasıdır. Örneğin, bir işlemci çarpma komutunu tamamlamak için diğer işlemcilere göre daha fazla saat çevrimi gerektirebilir. 1.8 GHz CPU, 4 döngüde bir çarpma komutunu tamamlayabilirse, 900 MHz CPU 6 döngü alırken, 1.8 GHz işlemci, işlemi 900 MHz işlemcinin iki katından daha hızlı gerçekleştirecektir. Tersine, 1.8 GHz işlemci aynı talimatı gerçekleştirmek için daha fazla döngü alırsa, 900 MHz işlemcinin 2 katından daha hızlı olacaktır.

Diğer faktörler de bilgisayarın genel performansına katkıda bulunur. Örnek olarak işlemci sayısı, veri yolu hızı, önbellek boyutu, RAM hızı ve HDD veya SSD hızı verilebilir. Bu nedenle, işlemcinin saat hızı bir bilgisayarın ne kadar hızlı olduğunun önemli bir göstergesi olsa da, önemli olan tek faktör değildir.

Yorum yap