Tasarım Kodlama

RJ45 Nedir?

RJ45, Ethernet ağı için yaygın olarak kullanılan bir konektör türüdür. Bir telefon jakına benzer, ancak biraz daha geniştir. Ethernet kablolarının her iki ucunda bir RJ45 konektörü olduğundan, Ethernet kablolarına bazen RJ45 kabloları da denir.

RJ45’teki “RJ”, standart bir ağ arabirimi olduğundan “kayıtlı jak” anlamına gelir. “45” sadece arayüz standardının numarasını ifade eder. Her RJ45 konektörünün sekiz pimi vardır, bu da bir RJ45 kablosunun sekiz ayrı kablo içerdiği anlamına gelir. Bir Ethernet kablosunun sonuna yakından bakarsanız, aslında her biri farklı bir renk olan sekiz kabloyu görebilirsiniz. Bunlardan dördü düz renk, diğer dördü çizgili.

RJ45 kabloları iki farklı şekilde bağlanabilir. Bir versiyona T-568A, diğerine T-568B denir. Bu kablo standartları aşağıda listelenmiştir:

T-568A
Beyaz / Yeşil (Alma +)
Yeşil (Al -)
Beyaz / Turuncu (İletim +)
Mavi
Beyaz mavi
Turuncu (İletim -)
Beyaz Kahverengi
Kahverengi
T-568B
Beyaz / Turuncu (İletim +)
Turuncu (İletim -)
Beyaz / Yeşil (Alma +)
Mavi
Beyaz mavi
Yeşil (Al -)
Beyaz Kahverengi
Kahverengi
T-568B kablo şeması, en yaygın olanıdır, ancak birçok cihaz T-568A kablo şemasını da desteklemektedir. Bazı ağ uygulamaları, bir ucunda T-568A konektörü ve diğer ucunda T-568B konektörü bulunan bir çapraz Ethernet kablosu gerektirir. Bu kablo türü, genellikle yönlendirici, hub veya anahtar olmadığında bilgisayardan bilgisayara doğrudan bağlantı için kullanılır.

Yorum yap