Tasarım Kodlama

Malware Nedir?

“malicious software / Kötü amaçlı yazılım” teriminin kısaltması, kötü amaçlı yazılım, bir bilgisayar sistemindeki diğer istenmeyen eylemlere zarar vermek veya bunları yapmak için tasarlanmış yazılım programlarını ifade eder. İspanyolcada “mal”, “kötü” anlamına gelen bir önektir ve “kötü amaçlı yazılım” terimini, hatırlamak için iyi bir yoldur (İspanyolca olmasanız bile).

Kötü amaçlı yazılımlara örnek olarak virüsler, solucanlar, truva atları ve casus yazılımlar gösterilebilir. Örneğin virüsler, dosyaları veya dizin bilgilerini silerek bilgisayarın sabit diskinde hasara neden olabilir. Casus yazılımlar, kullanıcının bilmeden bir kullanıcının sisteminden veri toplayabilir. Bu, bir kullanıcının ziyaret ettiği Web sayfalarından kredi kartı numaraları gibi kişisel bilgileri içerebilir.

Kötü niyetli niyetle yazılım programcıları olması talihsiz bir durumdur, ancak gerçeğin farkında olmak iyidir. Bilgisayarınıza, bilgisayarınızda buldukları kötü amaçlı programları arayacak ve yok edecek virüsten koruma ve casus yazılım önleme yardımcı programları yükleyebilirsiniz. Kötü amaçlı yazılımlara karşı mücadeleye katılın ve sabit sürücünüze bazı koruyucu araçlar yükleyin!

Yorum yap